Що таке атрофічний антральний гастрит і як з ним боротися?

Слово «гастрит» знайоме практично кожній людині. Навіть якщо ви не були схильні до цього захворювання раніше, то напевно стикалися з патологією побічно: живіт болів у ваших рідних чи близьких. Однак не всім відомо, що гастрит може зустрічатися в декількох формах, і одна з них найбільш небезпечна.

Йдеться про хронічному атрофічному антральном гастриті. Що це таке і чим загрожує для організму дана форма - читайте нижче.

Причини атрофічного антрального гастриту

Атрофічний гастрит є процес, при якому відбувається відмирання клітин, що вибудовують стінку шлунка. || | 68 Слизистая оболочка истончается, выработка желудочного сока уменьшается и по мере развития болезни прекращается вовсе.

Безперебійна робота шлунково-кишкового тракту порушується: їжа, яка надходить в організм, не переробляється належним чином. Це призводить до того, що організм недоотримує безліч важливих речовин і слабшає.

При антральному атрофічному гастриті запалюється нижня (антральная) область шлунка. Саме тут їжа проходить остаточну переробку, а соляна кислота нейтралізується. Лікарі виділяють кілька основних факторів, що призводять до розвитку патології. Причини хвороби діляться на 2 великі групи: екзогенні (коли загроза з'являється ззовні) і ендогенні (внутрішні процеси, які не завжди залежать від людини).

До екзогенних факторів належать:

 • Несприятливі умови праці, коли пацієнт змушений постійно перебувати в курному, задимленому або задушливому приміщенні;
 • Генетична схильність до атрофічних процесів;
 • Часті стреси, депресії, хронічна перевтома;
 • хронічні патології підшлункової залози, виразка та інші порушення в роботі шлунково-кишкового тракту, в тому числі анамнезі (історії хвороби);
 • Неправильне харчування: часте вживання гострих, смажених і копчених продуктів; перекушування «всухом'ятку», тривалі перерви між прийомами їжі, вживання неякісної їжі, а також надмірно гарячої або холодної їжі;
 • Шкідливі звички: зловживання тютюновою продукцією, алкогольними напоями, міцним чаєм і кавою. У складі цих продуктів присутні інгредієнти, що травмують слизову оболонку шлунка. Намагаючись вилікувати рани, організм забирає будівельний матеріал (сполучну тканину) і використовує його для того, щоб загоїти пошкодження;
 • Неконтрольований прийом лікарських засобів і препаратів, що містять важкі метали і токсичні речовини.

екзогенні причини доповнюються внутрішніми передумовами. Аутоімунні захворювання - один з таких факторів ризику. Коли в організмі пацієнта відбувається такий збій, власні тканини сприймаються як чужорідні. Клітини шлунка починають поїдати самі себе, що призводить до руйнування слизової оболонки.

Helicobacter pylori
Інший ендогенний фактор - Helicobacter pylori. Це грамнегативна бактерія, інфікуюча слизову оболонку антрума. Розмножуючись і розвиваючись на її поверхні, мікроорганізми провокують початок запалення.

Симптоми атрофічного антрального гастриту

На ранніх етапах розпізнати захворювання практично неможливо - запалення шлунка ніяк не проявляється. Навіть хворобливі відчуття з'являються на більш пізніх етапах. Виявити атрофічний антральний гастрит можна за такими симптомами:

 1. Важкість в шлунку після прийому їжі;
 2. Хронічна печія;
 3. Біль в зоні сонячного сплетіння і нижньої частини живота;
 4. Зниження апетиту аж до повної його відсутності;
 5. Головний біль, виражена нудота і блювота;
 6. Різка втрата ваги, у важких випадках доходить до анорексії; || | 112
 7. Нарушение работы кишечника, приводящая к изменению стула.

через збій в роботі шлунково-кишкового тракту організм недоотримує важливі мікроелементи і вітаміни. Сюди входять вітамін B, залізо, кальцій, магній та інші компоненти, необхідні для нормальної життєдіяльності.

Це відбивається на загальному стані організму: людина стає худим, блідим і стомлює. Волосся випадає, нігті ламаються і шаруються.

Симптомы атрофического антрального гастрита

Діагностика

У домашніх умовах діагностувати атрофічний антральний гастрит неможливо. Симптоми і зовнішні ознаки багато в чому схожі з іншими патологіями, тому для точної діагностики потрібно пройти цілий ряд заходів.

Читайте також: & nbsp; Ефективні засоби від печії при різних типах гастриту

На початку пацієнт проходить огляд у лікаря-гастроентеролога, який потім дає направлення на наступні процедури:

 • Загальний аналіз крові і сечі. Пацієнт здає біологічний матеріал, який потім поміщається на спеціальне скло і вивчається під мікроскопом. На підставі отриманих даних фахівець виявляє наявність запального процесу в організмі.
 • Аналіз сироватки крові. Біологічний матеріал являє собою плазму крові, позбавлену фібриногену (безбарвного білка, який відповідає за згортання крові). Ця процедура потрібна для того, щоб виявити рівень біологічно активних речовин в організмі.
 • Дихальний тест - експрес-метод діагностики, при якому хворий приймає розчин карбаміду, призначений для виявлення хелікобактерної інфекції. Після цього людина видихає повітря на спеціальний препарат, за допомогою якого лікар-гастроентеролог виявляє наявність корисних і патогенних бактерій в кишкової порожнини.
 • ФЕГДС (фіброгастроскоп) - процедура, при якій пацієнтові вводиться в кишкову порожнину довга трубка. На її кінці зафіксований об'єктив і різні канали, за допомогою яких у внутрішні органи вводяться інструменти для більш детальних обстежень. Процедура проводиться для оцінки стану внутрішніх органів. Щоб введення шланга було не надто болючим, пацієнту впорскують в рот знеболюючий препарат.
 • Рентген шлунка - ще один метод діагностики, здатний виявити широкий спектр порушень роботи шлунково-кишкового тракту. Перед рентгенограммой пацієнт приймає водно-барієву суспензія, яка створює особливі умови для вивчення внутрішніх органів. Патологічні зміни в роботі шлунково-кишкового тракту досліджуються в режимі реального часу.

При необхідності призначається біопсія слизової оболонки і ультразвукове дослідження органів черевної порожнини. На підставі результатів перерахованих вище процедур лікар ставить остаточний діагноз і призначає лікування.

Антибіотики при атрофічному гастриті

Медикаментозна терапія призначається індивідуально після отримання результатів аналізу. Схема і курс лікування залежить від причин, що викликали захворювання. Якщо головним чинників розвитку хвороби стала гелікобактерна інфекція, лікар-гастроентеролог прописує антибіотики.

Амоксициллин

Являє собою бактерицидний препарат, який ефективний проти широкого спектра патогенних мікроорганізмів, включаючи helicobacter pylori. Швидко всмоктується в кровотік, досягає осередку ураження і знищує небезпечні бактерії. Не рекомендується застосовувати при:

 • Підвищеною чутливості до пеніциліну;
 • Перехресної алергії на цефалоспорини, карбопенеми і інші бета-лактамні антибіотики;
 • Астмі і алергічному діатезі;
 • Ниркової і печінкової недостатності (приймати знижену дозу після узгодження з лікарем).
Новонародженим і недоношеним дітям засіб призначається з великою обережністю. В процесі лікування важливо постійно контролювати роботу печінки і нирок, а також гематологічні показники.

Вартість Амоксициліну - 85-175 рублів.

Амоксициллин

Кларитромицин

Кларитроміцин - напівсинтетичний антибіотик , ефективно пригнічує ріст і розвиток хелікобактерної мікроорганізмів. Швидко всмоктується з шлунково-кишкового тракту і досягає осередку ураження. Має кілька протипоказань:

 1. Підвищена чутливість до основних компонентів і макролідів;
 2. порфіриновий хвороба;
 3. Прийом цизаприда, пімозиду, астемізолу, терфенадину;
 4. Вынашивание и вскармливание ребенка;
 5. Вік до 6 місяців;
 6. Виражені порушення нирок і печінки.

Стоимость Кларитромицина — 154-502 рубля.

Кларитромицин

Препарати для зняття спазмів

Це особлива група лікарських засобів, яка призначається при гострих і різких болях в області шлунка. Принцип дії цих препаратів - прямий або непрямий вплив на гладку мускулатуру, завдяки чому хворобливі відчуття проходять протягом 1-2 годин. У деяких випадках людині стає легше набагато раніше.

Читайте також: & nbsp; Сірий наліт на язиці - один із симптомів гастриту

Дицетел

Відноситься до спазмолітичну лікарських засобів, які впливають на шлунково-кишковий тракт вибірково, зачіпаючи лише ті органи , які схильні до порушень. Добре переноситься хворими, але здатний викликати запор і нудоту. Не рекомендується при непереносимості цукрів, нестачі лактази в організмі і неповнолітньому віці.

Вартість дицетел варіюється від 487 до 730 рублів.

Дицетел

Дротаверин

Це дешеві таблетки від сильних болів. Активний діючий компонент розслабляє гладкі м'язи шлунка і кишечника, розширює кровоносні судини і швидко знімає хворобливі відчуття. Засіб практично не зачіпає вегетативну та центральну нервову системи, а головні болі і запаморочення бувають тільки в окремих випадках.

Препарат протипоказаний при:

 • Гіпотонії;
 • Порушеннях в роботі печінки і нирок;
 • Аденомі передміхурової залози;
 • вигодовування дитини;
 • Віком до 3-х років.

Ціна Дротаверину - від 10 рублів.

Дротаверин

Ферментні препарати

Ферментні препарати - група лікарських засобів, які призначаються лікарем для кращого засвоєння їжі. Ферменти зменшують навантаження на підшлункову залозу, попереджають скупчення газів в кишечнику, допомагають впоратися з болем і тяжкістю в шлунку.

Панкреатин

Це один з найпопулярніших і недорогих препаратів цієї групи. Ліки є комплексом активних речовин, що поліпшують засвоєння і переварювання їжі. Препарати на основі панкреатину часто надходять на аптечні полиці у вигляді желатинових капсул з безліччю крихітних гранул. Потрапляючи в шлунок, капсули швидко розчиняються, розпадаються на діючі компоненти, які швидко досягають вогнища ураження.

Панкреатин та інші засоби на його основі протипоказані при:

 1. загострення панкреатиту;
 2. Синдром глюкозо-галактозної мальабсорбції;
 3. Непереносимість галактози і недолік лактози в організмі;
 4. Муковісцидоз;
 5. Непереносимість компонентів.
при вагітності засіб потрібно застосовувати тільки в крайніх випадках.

Вартість панкреатин - від 20 рублів.

Панкреатин

Ензістал

Це комплексне л карственное засіб на основі панкреатину, гемицеллюлази і компонентів жовчі. Досягаючи осередку ураження, надає масу доброчинних ефектів:

 • Збільшує вироблення жовчі і панкреатичних соків;
 • Покращує розщеплення жирів і складних вуглеводів;
 • Стимулює роботу кишечника і сечового міхура ;
 • Попереджає здуття живота;
 • Допомагає засвоювати жиророзчинні вітаміни.
Протипоказаний до застосування при гострому панкреатиті, жовтяниці, непрохідності жовчовивідних шляхів і підвищеної чутливості.

Ціна препарату Ензістал варіюється від 80 до 370 рублів.

Энзистал

Доповнить Патерналізм кошти при лікуванні атрофічного гастриту

Якщо захворювання викликане аутоімунними процесами, призначаються ін'єкції вітаміну B12, корисні жири, курс лікування БАДом Гінкго білоба. Полівітаміни, седативні засоби та інші препарати для відновлення функцій шлунково-кишкового тракту призначаються після того, як лікар визначить доцільність їх застосування.

Гинкго Билоба

Якщо захворювання знаходиться в запущеній стадії і медикаментозного лікування вже недостатньо, пацієнт направляється на фзіотерапевтіческіе процедури:

 • Ультразвукова терапія. Процедура стимулює відновлювальні процеси, усуває набряки, підвищує регенерацію тканин і нормалізує обмінні процеси;
 • Пелоидотерапия (грязелікування). Допомагає впоратися з набряком і гнійними виділеннями в ураженій області. Має антиоксидантну дію. При поєднанні з гальванізацією (помірним впливом електричного струму) і ультразвуком лікувальний ефект грязьових ванн посилюється;
 • Парафінотерапія. В процесі процедури на тіло пацієнта наноситься нагрітий парафін. Тепло передається уражених тканин, завдяки чому поліпшується мікроциркуляція крові, підвищується місцевий обмін речовин і стимулюються відновні функції.

Пам'ятайте, що лікування антрального осередкового атрофічного гастриту має бути комплексним. Крім медикаментозної терапії та фізіотерапевтичних процедур рекомендується скорегувати раціон харчування і виключити з нього неякісні продукти, здатні травмувати слизову оболонку.

Посилання на основну публікацію