Чим відрізняється атрофічний гастрит від інших різновидів патології

Гастрит вважається однією з найпоширеніших патологій шлунково-кишкового тракту у дорослих і дітей. Він має різні форми, види і напрямки розвитку. Розглянемо такий вид патології, як Атрофічний гастрит. У чому його відмінні риси від інших видів хвороби, як він проявляється і яким шляхом лікується?

Суть патології

Суть патологии
Хронічний атрофічний гастрит

Механізм її появи та шляхи дії можна зрозуміти з назви: суть хвороби зводиться до появи атрофічних процесів в шлунково-кишковому тракті. Клітинні скупчення, які розташовані в шлункових стінках і входять до складу секреторних залоз, при розвитку хвороби страждають від атрофічних перероджень. Внаслідок таких процесів втрачається нормальна функція таких клітин і вони перестають виробляти шлунковий сік, необхідний для нормального травлення.

Небезпека цього типу захворювання полягає не тільки в структурних змінах структур шлункових стінок. атрофічні ураження шлункових стінок - це один з основних провокаторів і чинників розвитку пухлинних процесів.

Типи захворювання

За допомогою ретельного інструментального і лабораторного аналізу були виділені деякі підвиди атрофічного гастриту. Тип конкретної патології оцінюється за такими параметрами, як локалізація вогнища ураження і характер патологічного процесу.
Точне встановлення типу патологічного процесу допомагає визначити особливості його перебігу і вибрати відповідну і ефективну методику лікування.
Вид АГ Опис
Хронічний Це самостійна патологія, яка не залежить від погіршення ситуації з активним гастритом і переходом його в інші стадії. Дане явище так само носить назву ремісії або форми неактивного гастриту. Хронічна форма характеризується як тривало поточна, прогресуюча атрофія клітинних структур в шлункових залозах з бурхливо поточними дистрофічними процесами. Запалення присутні в меншості.

Функції моторики, всмоктування і секреції так само піддаються змінам. В дані процеси втягуються все ті органели, які мають анатомічну зв'язок зі шлунком: дванадцятипала кишка, стравохід. Так само страждають і ті складові організму, які пов'язані з ним функціонально:

 • Печінка;
 • Підшлункова залоза;
 • Органи ендокринної системи.

Так як має місце загальна інтоксикація, процес патогенезу атрофічного гастриту може зачепити і нервову систему і кровотворення в кістковому мозку. Аналізи на стан шлунка та інші типи досліджень можуть вказувати на:

 1. Сплощення епітелію;
 2. Виснаження шлункових стінок;
 3. Занадто гладку поверхню слизових;
 4. Наличие широких желудочных ямочек;
 5. Неактивність залоз на сигнал до вироблення шлункового соку або зниження цієї функції;
 6. Вакуолірованіе клітин залоз;
 7. Середню інфільтрацію лейкоцитів за межі судин.
Гострий Являє собою загострення в загальній течії патології і пік її негативної дії на організм. Такий стан називається терміном «активний гастрит». Симптоми за своєю специфікою схожі з тими, які присутні при поверхневому гастриті. Додатково можуть бути присутніми:
 • набряки стінок органу;
 • деструкція покривають епітеліальних клітин, рідше - ерозійні освіти на слизових оболонках;
 • повнокров'я в судинних структурах;
 • інфільтрація лейкоцитів за межі кровоносних судин.

У деяких ситуаціях атрофічний процес може відбуватися через вплив сильної кислоти, луги, хімічної отрути і інших речовин. Діагностування і лікування гострого токсичного атрофічного процесу в залізистої шлункової тканини проводиться не гастроентерологом, а докторами, які спеціалізуються на токсикології, наркології і хірургії.

Якщо у пацієнта присутній гострий гастрит, він може страждати від температури, непритомності і коми , сильного головного болю, проносу, блювоти та інших симптомів.

через надмірно інтенсивного інтоксикаційного отруєння та дії патогенних речовин на слизові оболонки шлунку у людини може зупинитися дихання або серце, нд ледствии цього людина помирає. В цьому і полягає небезпека гострого гастриту.

Вогнищевий З'являються вогнища патологічних трансформацій клітинних скупчень. Зазвичай така форма з'являється на тлі підвищення рівня кислотності в порожнині шлунка. Ті ділянки органу, які не піддалися негативному впливу, працюють в посиленому режимі і компенсують недолік речовин, необхідних для перетравлення їжі.

Симптоматична картина така ж, як при звичайному гастриті. Вогнищевий гастрит може викликати непереносимість молочних, м'ясних продуктів і яєць. У пацієнта після того, як він їх з'їсть може з'явитися блювота і печія.

Помірний Це дуже умовний тип атрофічного процесу, при якому діагностується легке або часткове патологічне трансформування шлункових структур в купе з запальним процесом. Фахівці детально аналізують характер клітинних перетворень, а так само їх масштаб і глибину. Це допомагає зрозуміти, як буде далі розвиватися атрофічний гастрит.

Клінічний прояв помірного гастриту схоже зі звичайними диспептическими порушеннями. Спостерігається така ж біль, як при гострому гастриті, вона з'являється після споживання деяких видів продуктів.

Антральний Антральний відділ розташований внизу шлункової порожнини, він знаходиться практично на переході органу в 12-палої кишку. При даному типі уражається і рубцюється конкретно антральная складова органоида. Хвора частина шлунка має вигляд трубки з потовщеними стінками, таке явище називається терміном «ригідність». Антральний атрофічний гастрит характеризується середньо вираженою клінічною картиною і супроводжується наступними симптомами:
 1. Тупий біль в області сонячного сплетіння;
 2. Нудота з ранку;
 3. Наявність відрижки;
 4. Загальне нездужання і слабкість;
 5. Порушення апетиту;
 6. Зниження маси тіла без видимих ​​причин.

При цьому типі патології часто фіксується знижена кислотність, деформацію слизових оболонок, макроскопічні зміни на внутрішніх стінках шлунка, погіршення перистальтической функції. Патологічний процес може супроводжуватися появою виразок і пухлин.

Поверхневий Є передвісником атрофічного гастриту, так як це одна з найбільш ранніх стадій хронічного захворювання шлунка. Симптоматика і дистрофічні зміни дуже незначні, виявляється патологія за допомогою диференціальної діагностики. Детальний аналіз стану системи травлення показує:
 • Чи не сильну секреторну активність клітин;
 • Помірні дегенераційні процеси в покривному епітелії;
 • Стандартну товщину шлункової стінки.
Дифузний Якісь виражені дистрофічні зміни відсутні. Дифузна форма атрофічного гастриту - це проміжна ланка між поверхневим гастритом і повноцінним дистрофічних поразкою шлункової стінки. Основним розпізнавальним ознакою такого типу патології є окремі осередки трансформації залоз і наявність незрілих клітинних структур з порушенням видільної функції. Додаткові ознаки форми:
 • Поглиблення в шлунку;
 • Поразка залоз на мікроструктурному рівні;
 • Валікоподобние освіти на стінках шлунка.
Читайте також: & nbsp; До якого лікаря звернутися для лікування гастриту?

Прояви хвороби

Якісь властиві виключно атрофічному гастриту симптоми відсутні. Вони можуть мати низьку інтенсивність, з-за чого розпізнати хворобу на ранніх етапах патогенезу дуже важко. Дуже часто відсутня навіть больовий синдром, який характерний для гіперацидних гастритів. Біль може не з'явитися навіть на більш пізніх етапах розвитку патології.

Серед найбільш часто зустрічаються симптомів порушення компенсаторних механізмів виділяються симптоми, які притаманні для всіх форм гастрітние патології:Ощущение тяжести в районе солнечного сплетения после еды

 • Відчуття тяжкості в районі сонячного сплетення після їжі (воно з'являється завжди і не залежить від того, скільки їжі ви з'їли);
 • Неприємний запах з ротової порожнини;
 • Підвищений газоутворення;
 • Часті напади блювоти і нудоти;
 • Бурчання і інші звуки зі шлунка;
 • Запор або діарея;
 • недостат вітамінів (людині сильно не вистачає цианокобаламина (вітаміну В 12), через що може з'явитися анемія, виразки на ротової слизової, поколювання в мові, головні болі, желтушности шкірного покриву );
 • Сильна убавка у вазі;
 • Порушення гормонального фону (гіпокортицизм, проблеми з сексуальним потягом).
Особливу клінічну цінність мають ті ознаки атрофічних процесів в шлунку , які можна виявити за допомогою лабораторних, функціональних і інструментальних досліджень.

Діагностування гастриту

Для диагностирования патологии используются такие исследовательские методики:Анализ внутрижелудочного pH

 • Аналіз внутрижелудочного pH - визначення дисбалансу в кислотну або лужну сторону;
 • Ендоскопія - проглядання стану слизових оболонок, їх структури;
 • Биопсия с желудочных стенок — исследование клеточных структур для обнаружения патологических процессов;
 • Дослідження шлункової мікрофлори;
 • Фиброгастродуоденоскопия з уреазний тестом (визначення наявності в шлункової порожнини бактерії Helicobacter pylori);
 • Рентгеноскопія органу;
 • гастропанель (виявляє антитіла до Helicobacter pylori, гастрин 17 - гормональне речовина, яке регулює продукування HCl і пепсиноген I (він є основним каталізатором вироблення соляної кислоти), аналізує регенераційні процеси і моторику кишечника.

Лікування патології

Так як типів цієї хвороби і його напрямків розвитку я досить багато, а симптоматична картина не специфічна, якогось єдиного підходу до лікування немає. Якщо у хворого атрофічний гастрит вже повністю сформувався, вилікувати його практично неможливо. Коли процес атрофування вже пішов, пошкоджені клітини не можна повернути до нормального залозистого станом. || | 221

Однако есть некоторые методики медикаментозной терапии, которые позволяют бороться с гастритом разных форм и стадий. Они значительно минимизируют риск дальнейшего прогрессирования патогенеза.

Вибір методу лікування повністю залежать від результатів діагностики, так як від правильності терапії буде повністю залежати її результативність.

Етіотропна терапія

Таке лікування направляється на боротьбу з першопричиною атрофічного гастриту. Досить часто цією причиною стає зараження Helicobacter pylori, у таких випадках терапія має ерадикаційної характер. Її завдання зводяться до:

 1. придушення бактеріальної флори і попередження розвитку її резистентності до антибіотиків;
 2. Використанню інгібіторів протонної помпи для поліпшення здоров'я пацієнта;
 3. Скороченню лікувального періоду і кількості застосовуваних ліків (через це проявляється менше побічних ефектів).

У такого методу лікування є одна відмінна риса: попереднє проведення добової pH-метрії. Інгібітори протонної помпи призначаються тільки якщо pH менше 6. Чи можуть використовуватися такі ліки як Омепразол, Лансопразол, Езомепразол, Рабепразол, Пантопразол, Ранитидин та інші. Якщо ж у хворого pH менше вище 6 і присутній анацидного стан, йому виписуються антибіотики (кошти з метронідазолом і препарати тетрациклінового пенициллинового / типу).

Якщо поява атрофічного гастриту пов'язано з аутоімунними порушеннями, прогноз менш позитивний. Сучасна медицина не здатна усунути аутоімунні механізми ураження СО шлунка. Якщо дана патологія пов'язана з недоліком в організмі вітаміну В 12, людині можуть призначити глюкокортикостероїди.

Патогенетічекское лікування

Її так само називають замісною терапією. Таке лікування передбачає використання таких коштів:

 1. Препарати, що містять шлункові ферменти (Фестал, Мезим, Креон та інші);
 2. Ліки з натуральним шлунковим соком;
 3. Таблетки з пепсином і АЦИДИН, які при взаємодії з водою трансформуються в соляну кислоту.

Якщо атрофічний гастрит супроводжується анемією, викликаної недоліком вітаміну В 12, його потрібно вводити парентеральним способом.

Так само призначаються деякі засоби, які стимулюють природне вироблення соляної кислоти:

 1. Минеральная вода (Нарзан, Ессентуки 17 и 4, Миргородская);
 2. Лимонна і бурштинова кислоти;
 3. Збори з трав чебрецю, подорожника, полину і звіробою (часто використовують гранульовані Подорожникові листя, що називаються пантаглюцідом);
 4. Томатні, капустяні і лимонні розбавлені соки;
 5. Відвар з шипшини.

Додатково до цих ліків можуть призначатися:Гастропротекторы

 • Блокатори центральних і периферичних дофамінових рецепторів - коли присутні сильні болі або виражені деспептіческіе явища;
 • гастропротектори - для поліпшення трофіки і регенераційних процесів в шлунково-кишковому тракті;
 • П епарати для поліпшення моторики вихідного відділу - призначаються, якщо є секреторна недостатність в комплексі з неправильною моторикою;
 • Засоби з алюмінієм і вісмутом - вони надають терпкий, обволікаючий і протизапальний вплив.
Читайте також: & nbsp; Як лікувати еритематозний ексудативний гастрит з ураженням антрума?

Дієта при атрофічному гастриті

Правильне харчування призначається при різних видах гастриту, в тому числі і при атрофічному. Через специфіку даної патології організувати ритм харчування досить важко. Напрямок дієтотерапії безпосередньо залежить від того, яке завдання перед нею стоїть.

Коли необхідний загальний щадний режим харчування при АГ, призначається харчування по типу дієти №2. Харчування має бути повноцінним і збалансованим для того, щоб не дратувалася слизова шлунка і стимулювалася робота залоз.
Всі страви, які їсть пацієнт, повинні добре перетравлюватися. З цієї причини вся їжа з великою кількістю клітковини і грубою структурою виключається. Продукти можна готувати за допомогою гасіння, варіння, запікання або прожарювання з мінімальною кількістю рослинних масел або взагалі без нього, робити пюре. Хворий може споживати:Примерное меню
 • нежирне м'ясо і рибу;
 • Яйця (готувати омлети або варити);
 • Молочну ковбасну продукцію;
 • Молоко , сир, йогурти та інше;
 • Каші (варити на бульйонах або воді), не можна тільки перловку і пшеничну крупу;
 • Супи з вторинних м'ясних або овочевих бульйонів;
 • Некоторую мучнаю продукцию;
 • Томати, капусту, кабачок, картоплю, моркву, гарбуз, буряк;
 • Фрукти: допустимо є майже все, проте краще перетирати їх в пюре (винятком є тільки продукти з м'якою структурою);
 • Солодке: мед, джем, же ле, мармеладки, іриски, карамельні цукерки і пастилу;
 • Жири: рослинні рафіновані і вершкове масло.

Хворий може споживати чаї, разбаведенний водою овочевий і фруктовий сік, кисіль, кавові і какао -Напої.

При 2 дієті повністю виключаються такі продукти:Запрещенные продукты

 • Жир тваринного походження;
 • Жирна риба або м'ясо;
 • Боби і їжа з ними;
 • Сирі овочі;
 • Гриби, огірок, паприка, цибуля, часник, редька, редиска;
 • Тверді фрукти і ягоди з кісточками всередині;
 • Різноманітні соуси;
 • Продукти з шоколаду і морозиво;
 • Соки з винограду і квас.
Якщо у людини присутні сильні болі - він повинен харчуватися відповідно до принципів дієти №1а. Такий тип харчування краще за інших розвантажує шлунок, тому часто призначається в перші дні терапії. Її основне завдання - зниження рефлекторної збудливості шлункової слизової.

Всі страви готуються за такими ж принципами, як при 2 дієті, при цьому існують деякі відмінності. У дієті № 1а повністю виключається:Что нельзя кушать

 • Борошняне;
 • Овочі;
 • Зелень;
 • Все соуси;
 • Ягоди;
 • сир;
 • Кісломолочая продукція;
 • Фрукти;
 • Макарони;
 • Бобові культури;
 • Практично всі рідкі страви;
 • Все чайні, кавові і містять газ напої
 • Законсервовані риба і м'ясо.

Перелік дозволених продуктів не дуже великий. Він складається з:Супы-пюре

 • Супи-пюре (без додавання твердих овочів, можна використовувати деякі крупи і вершки);
 • Каши из перетертой овсянки, риса, гречи, манки (консистенция должна быть полужидкой);
 • Парове пюре (продукт відварюється і пропускається кілька разів через м'ясорубку) з нежирних м'ясних (індичатина, курятина і телятина) і рибних продуктів ;
 • Яйця всмятку або у вигляді парових омлетів;
 • Сливки;
 • Молоко;
 • Вершкове і рафінована рослинна олія;
 • Желейні продукти.

Коли у пацієнта зако чілось загострення і симптоматика запалення знижується, призначають дієту №1. Її базова задача - нормалізувати моторику в шлунку вироблення секрету в ньому.
Важливий аспект меню №1 - відмова від температурних харчових подразників і від сильних стимуляторів синтезу шлункового соку. Цей тип харчування - середній варіант між столом №2 і столом №1а. Тому не будемо сильно зупинятися на тому, що можна (список продуктів майже такий же) і детально розглянемо ту Продкуция, яка заборонена для пацієнта:Кетчуп, майонез и горчица
 • Кетчуп, гірчиця;
 • Спеції; || | 440
 • Сухофрукты;
 • Шоколадні продукти і морозиво;
 • Насичені клітковини фруктові та овочеві продукти;
 • Рідини з газом;
 • Кофе;
 • Солоний і гострий твердий сир;
 • висококислотних молочка;
 • Кукурудзяна, перлова і пшенична каша;
 • Круті бульйони з овочів і м'яса;
 • Тваринна продукція в будь-якого типу;
 • Боби і макарони;
 • Все х Леба;Овощные консервы
 • Овочеві консерви;
 • Гриби;
 • Огірок;
 • Лук;
 • Білокачанна капуста; | || 474
 • Щавель;
 • Шпинат;
 • Редька.
Якщо у пацієнта спостерігається виражений ентеральний синдром з непереносимістю деяких продуктів харчування, йому виписується дієта № 4. Вона допомагає привести в порядок всі процеси в кишечнику і мінімізувати запалення.

Все споживані пацієнтом страви повинні бути перетертими, рідкими або напіврідкими. Їжа повинна бути не гарячою, готувати її слід на пару або за допомогою варіння. Важливо так само дотримуватися правил дрібного харчування. Дозволені продукти:Перетертая каша, сваренная на воде

 • Супи на вторинному м'ясному / рибному бульйоні;
 • Перетерті каші, зварені на воді;
 • Зелень і овочі в звичайному вигляді не можна, допустимо робити з них бульйони і відвари;
 • нежирне риба і м'ясо (обов'язково без шкіри і фасцій);
 • З фруктів тільки перетерті сирі яблука;
 • Свіжоприготовлений кальцинований або прісний протертий сир;
 • Яйца — до 2 шт. в сутки;
 • З жирів тільки вершкове масло.

З напоїв пацієнтові можна зелений чай, какао (на водній основі), відвари з черемхи, сухої чорниці, шипшини, айви, смородини.

Висновок

Атрофічний гастрит - дуже серйозна патологія, яка може стати причиною появи раку шлунка. Дане захворювання має безліч форм, які відрізняються за типом патологічних процесів, їх площі і глибині. Симптоматична картина у цій хвороби не специфічна, схожа з іншими типами гастриту. Лікування полягає в обов'язковому дотриманні дієти і проведенні медикаментозної терапії.

Посилання на основну публікацію