Причини аутоімунних гастриту, симптоми і методи лікування

Аутоиммунный гастрит – редкая патология, при которой происходит отмирание большого количества клеток слизистой оболочки в отдельных зонах желудка. Особенность заключается в том, что в процессе нарушения в деятельности иммунитета в организме активно начинают вырабатываться антитела к собственным клеткам. По статистике, 10% населения с заболеваниями желудка страдает от такой проблемы.

Інша назва хвороби: гастрит типу А.

Причини розвитку аутоімунного гастриту

Чому з'являється недуга донині залишається неясним. Вчені припускають, що роль грає кілька факторів:

 • Генетика. Ризик виникнення патології пов'язаний з виникненням генетичних порушень. Якщо в родині хоча б одна людина мала подібну патологію, то велика ймовірність появи симптомів і у інших членів сім'ї;
 • Порушення в аутоімунної системі. При генетичної схильності дуже високий ризик виникнення хвороби. Але і без таких порушень гастрит аутоімунної природи може виникнути через захворювання щитовидної залози або інших органів, робота яких пов'язана з формуванням антитіл до власних тканин шлунка;
 • Груба їжа. Вона запускає ланцюжок неприємних подій. Спочатку відбувається механічне або хімічне травмування. Слизова оболонка починає реагувати на нього за допомогою імунної регуляції;
 • Інфекції. Хвороба може з'явитися через герпесу, цитомегаловірусу або вірусу Епштейна-Барра. Патогенні клітини впроваджуються у внутрішні органи, що призводить до стимуляції імунітету до знищення ШКТ.

Під впливом зовнішніх або внутрішніх чинників починають вироблятися антитіла до гастромукопротеином .

Цей білок відповідає за якість процесу засвоєння з їжі фолієвої кислоти, яка створює захист для шлунка.

Одночасно з цим тканини починають випускати антитіла до специфічних молекул тканин, що порушує виробництво соляної кислоти .

Кислотность в желудке
Під впливом зміни роботи імунітету про виходить порушення, кислотність шлункового соку зменшується. Через це відбувається зниження швидкості розщеплення і переварювання їжі.

Види

Лікарі виділяють два основних види:

 1. Хронічний. Поразка шлунка відбувається в певній зоні. Воно не зачіпає суміжних ділянок. Характерним є виникнення В12-дефіцитної анемії. Ускладнення такої форми: аденокарцинома, полигиповитаминоз органу;
 2. Атрофічний. Зачіпає внутрішню оболонку шлунка. В процесі розвитку виникає секреторна недостатність. Поступово зменшується кількості залоз, шлунок перестає справлятися з навантаженням. При великих зонах ушкодження відновити нормальну роботу шлунка стає дуже складним. До ускладнень відноситься злоякісна пухлина.

У більшості випадків мова йде про хронічний аутоімунному гастриті. Його формування часто пов'язано з аутоімунними розладами, наприклад, тиреоидитом.

Симптоми

На тлі розвитку аутоімунних реакцій відбувається порушення в ЦНС. Пацієнт стає більш дратівливим, нервовим. Починає проявляти емоційну нестабільність. Це пов'язано з нестачею в організмі фолієвої кислоти.

Симптоми аутоімунного гастриту пов'язані і з прийомом їжі. Під час їжі і після трапези можуть з'явитися такі ознаки:

 • Печія;
 • Булькання в животі;
 • Сильні болі;
 • Відчуття тяжкості ;
 • Нудота;
 • Метеоризм.
Читайте також: & nbsp; Лікування і профілактика осередкового атрофічного гастриту

Характерним є гнильний смак у роті і нестабільність стільця. Майже всі прояви пов'язані з тим, що в шлунку їжа погано перетравлюється . Комок їжі довгий час залишається необробленим соляною кислотою.

Брожение и гниение
На тлі цього в ньому починають відбуватися процеси бродіння або гниття.

Якщо не відразу виявлені симптоми аутоімунного гастриту, лікування не призначено, можуть з'явитися інші ознаки, що показують порушення в роботі всього організму. До них відноситься:

 • Сухість шкіри;
 • Блідість;
 • Схуднення;
 • Випадання волосся;
 • Порушення пігментації шкіри.

Все симптоми можуть не бути присутнім одночасно. Тому звернути увагу потрібно на появу кількох ознак.

У міру прогресування хвороби стан пацієнта погіршується, з'являються порушення в різних системах організму.

Діагностика

Особливість хвороби полягає в тому, що на самому початку її появи симптоми бувають розмиті. Збої в роботі імунної системи виявити зазвичай нелегко. Якщо ж з'являються побоювання щодо розвитку хвороби, діагностика аутоімунного гастриту включає:

Назва Особливості
Імунологічні аналізи Відзначається зниження IgA та IgG , збільшення кількості В-лімфоцитів і Т-хелперів. Останніх може бути більше в 6 разів у порівнянні з нормою. З'являються антитіла до гастромукопротеином.
Загальний аналіз крові Дослідження показує зниження кількості еритроцитів, гемоглобіну, тромбоцитів і лейкоцитів.
фіброезофагогастродуоденоскопія З допомогою цього методу вдається побачити атрофічні процеси в шлунку.
Рентгеноскопія Показує, що складки слизової шлунка не виражені.
Гістологія При аутоімунних процесах відзначається заміщення спеціалізованих залоз на кишковий епітелій.
Зондування шлунка Дозволяє визначити кислотність ь в органі.

При аутоімунному атрофічному гастриті призначається ендоскопічне дослідження. У ранньому періоді можуть бути виявлені численні псевдополіпи. При прогресуванні хвороби відзначається поява нових шлункових складок або їх усунення.

У переважній більшості випадків призначається ультразвукове дослідження органів черевної порожнини. У пацієнтів спостерігається збільшення печінки, лімфовузлів, селезінки. Завдяки діагностичних заходів не тільки встановлюється форма хвороби, але і схильність до розвитку ускладнень і визначається схема подальшого впливу.

Анализ кала
Доцільно проведення аналізу калу. Він дає можливість визначити непрямі ознаки секреторної недостатності органу. При атрофічних процесах утворюється велика кількість незмінних м'язових волокон, клітковини в калі.

Лікування

При аутоімунному гастриті лікування проводиться з використанням симптоматичної терапії. Це пов'язано з тим , що до кінця не вивчені механізми відновлення нормальних реакцій імунітету. Тому головними напрямками роботи стають:

 1. Ліквідація виявлених порушень;
 2. Підтримка нормальної роботи органу;
 3. Купирование симптоматики.

Хірургічне вплив при цьому виді не проводиться. Якщо на тлі патології з'явилися пухлини, то проводиться видалення шлунка або його частини.

Дієта

Для поліпшення загального самопочуття пацієнта обов'язково призначається дієта. У неї входять негострі страви в теплому вигляді. Заборонено їсти продукти, які дратують слизову. Під забороною знаходяться чай, кава, шоколад, груба їжа.

У раціоні має бути різноманітність їжі з великим вмістом білка, вітамінів і клітковини. Урізноманітнити меню можна овочами, нежирним м'ясом, молочною продукцією, кашами, протертими фруктами.

Диета при аутоиммунном гастрите
Завдяки правильно організованому харчуванню шлунок починає працювати без перенапруги. Що зменшує симптоматику, дозволяє домогтися більш частих і стійких ремісій.

Медикаменти

Лікування аутоімунного гастриту потрібно починати до того моменту, як слизова повністю атрофується. Якщо не встигнути цього зробити, то доведеться застосовувати ліки, які б заміняли ферменти. До них відносяться Пепсидил, Ацидин-Пепсин, Абомин. Практично завжди в лікувальних дозах лікарі виписують прийом фолієвої кислоти.

Читайте також: & nbsp; Як лікувати гастрит не виходячи з дому?

Додатково можуть бути призначені:

 • Знеболюючі і холінолітики при сильному дискомфорті;
 • Засоби для зняття спазматических явищ;
 • Препарати, що підвищують перистальтику шлунка;
 • Медикаменти для заповнення дефіциту соляної кислоти.

Складно усунути механізми, які привели до зміни структури слизової. Тому часто призначається терапія гормонами, яка дозволяє усунути симптоми. Але їх прийом повинен бути строго під наглядом лікаря, щоб зменшити негативний вплив препаратів на нирки, печінку і підшлункову залозу.

Ацидин-Пепсин

Народні методи лікування

Їх можна задіяти паралельно медикаментозної терапії. Ефективним і безпечним є сік, отриманий з картоплі або капустяного листя. Готувати напій краще прямо перед вживанням. Разова доза становить 150 мл, які потрібно випити на голодний шлунок або перед сном.

Позитивним ефектом володіє сік з алое. Він дає можливість купірувати запальні процеси, прискорює процес регенерації клітин слизової. Для захисту шлунка від агресивної дії потрібно змішати сік рослини і яєчний білок в однаковій пропорції. Пити його слід тричі на день по столовій ложці до їди.

Сок алоэ

Лікування в санаторіях

Курортне лікування завжди показано при такому захворюванні. Вам в санаторії не тільки розкажуть, що це таке «Аутоімунний гастрит», а й призначать комплексне лікування під наглядом досвідчених лікарів. Головним напрямком стає водолікування. Додатково до нього призначається фізіотерапія, дієтичне харчування.

Відмовитися від такого лікування коштує в тому випадку, якщо захворювання знаходиться в стадії загострення. При виборі відповідного закладу зверніть увагу на клімат того регіону, куди їсте. При можливості віддавайте перевагу вузькоспеціалізованим санаторіям.

У санаторіях лікування проводиться і з використанням фізіотерапевтичних методів. Воно зменшує клінічні прояви гастриту, стимулює секрецію.

Зазвичай призначається:

 • Електрофорез. Спеціальне обладнання дозволяє доставити ліки з використанням струмових імпульсів до пошкоджених тканин більш швидко;
 • Теплові процедури. Під наглядом лікаря проводяться аплікації, накладення зігріваючих засобів на верхню частину живота;
 • Магнітотерапія. Вона дає можливість під впливом магнітного поля поліпшити кровообіг, зменшити кількість пошкоджених тканин.

Магнитотерапия

Ускладнення і прогноз

Згідно з дослідженнями Всесвітньої Організації Охорони здоров'я, при відсутності лікування не менш 13% пацієнтів мають ризик придбати злоякісну пухлина шлунка. Це пов'язано з тим, що при заміщенні здорових тканин відбувається формування диспластичних клітин. У майбутньому вони можуть трансформуватися в злоякісне утворення.

Адекватне лікування може вплинути на швидкість патологічних змін. Вплив має бути тривалим, але воно дозволяє зменшити в два рази вогнища ураження.

Посилання на основну публікацію