Симптоми захворювання біліальний рефлюкс гастрит

Все частіше лікар ставлять діагноз "гастрит" великій кількості людей. При цьому не завжди болю в шлунку і печія можуть говорити про підвищену кислотність або виразковий ураженні. У багатьох людей діагностують таке захворювання, як біліарний рефлюкс-гастрит - що це таке, і які існують симптоми цієї патології?

Біліарний рефлюкс-гастрит - запальне захворювання слизових стінок шлунка, що розвивається на тлі пошкодження їх жовчю, яка зворотно надходить з кишечника. Основна симптоматика даної хвороби - тупий біль, відчуття важкості у верхній частині живота, які значно загострюються після їжі. Також з'являється відрижка, нудота, підвищене газоутворення, блювота, діарея або запор.

Щоб діагностувати захворювання, необхідна консультація гастроентеролога, ФГДС, рентгенологічне обстеження шлунка з введенням контрастної речовини, вимір добового рН. Лікування біліарного рефлюкс-гастриту має на увазі дієту, призначення в комплексі урсодезоксихолевої кислоти, засобів, які відновлюють кислотність, антацидних (протикислотному, що пригнічують дію соляної кислоти в шлунку) засобів, ведення правильного способу життя.

Як розвивається захворювання

З якої причини виникає змішання вмісту шлунка і 12-земного кишечника? У нормальному стані їжа повинна почати перетравлюватися ще в шлунку, за допомогою головного компонента шлункового соку - соляної кислоти. У напівпереварене стані вона рухається до тонкому кишечнику. У 12-палої кишки направляються протоки печінки і підшлункової залози, які виробляють в достатніх кількостях панкреатичний сік і жовч, щоб розщепити їжу, також вони сприяють підтримці лужного середовища в кишечнику.

Між воротарем шлунка іБилиарный рефлюкс гастрит 12-палої кишки присутній сфінктер (м'яз), який і не дає можливості вмісту кишечника і шлунка змішуватися. Однак при біліарному рефлюкс його робота збивається, в результаті чого виникає закидання їжі з жовчю назад в шлунок.

Причини розвитку недуги

Ослаблення сфінктера часто залежить від способу життя людини. Фактори, які можуть запустити поява захворювання - ожиріння, зловживання алкогольними напоями, куріння, постійні стресові ситуації. У період вагітності також може розвинутися біліарний рефлюкс, пов'язано це зі зміщенням внутрішніх органів до верхньої частини живота.

Основні причини:

 • Хвороби шлунково-кишкового тракту. Жовчний рефлюкс може з'явитися на тлі хронізації дуоденита і гастриту, онкозахворювань шлунка і 12-земного кишечника. При регулярному підніманні важких предметів і напруженні в кишечнику піднімається тиск, що послаблює сфінктер і провокує закид жовчі. Виникненню біліарного рефлюкс-гастриту може сприяти опущення шлунка, при цій патології він розташований в районі 12-палої кишки або нижче її.
 • Оперативні втручання на органах травлення. Високий ризик по біліарному рефлюксу мають люди, які перенесли хірургічні маніпуляції на шлунку, пластичні заходи на воротарі, видалення жовчного міхура, будь-які оперативні дії на жовчні протоки.
 • Патології жовчовивідних проток. Так само як дискінезія, патології тонусу сфінктера і навіть хронічний холецистит - все це може сприяти закидання жовчі в верхні органи.
 • Ухвалення медикаментів. Послабити сфінктер може тривалий прийом таких препаратів - нестероїдні протизапальні засоби, бета-блокатори, транквілізатори і т. Д.
Читайте також: & nbsp; Ознаки, симптоми і лікування гастриту

Причины развития недуга

Симптоми біліарного рефлюкс-гастриту

 1. Хворобливі відчуття. Як правило, вони ниючі і сконцентровані в центрі живота;
 2. Відрижка. Є головним симптомом, хворий відчуває гіркуватий смак в ротовій порожнині;
 3. Печія. Відчуття печіння виникає внаслідок постійного впливу жовчі на слизові стінки шлунка;
 4. Нудота. Часто з'являється після їжі;
 5. Блювота з великим об'ємом шлункового соку;
 6. Підвищене утворення газів;
 7. Неприємний запах з рота;
 8. Чергування діареї із замком;
 9. мовою може з'явитися білий або жовтий наліт, а в кутах губ - заїди;
 10. Внаслідок того, що їжа засвоюється погано, може з'явитися анемія, сухість шкіри, втрата ваги.

Види захворювання

По гостроті течії процесу розрізняють гостру і хронічну форму. За обсягом - осередкову (патологія зачіпає окремі ділянки шлунка) і дифузну (пошкодження слизової оболонки відбувається рівномірно по всьому органу). По виду ушкоджень розрізняють типи хвороби:

 • Поверхневий. Слизова частина органу піддається ураженню поступово. Епітеліальні клітини шлунка заміщуються клітинами кишечника, таким чином, розвивається кишкова метаплазія. Перебіг захворювання хронічне і з часом може придбати злоякісний характер.
 • Ерозійний. Уражені ділянки не виходять за межі слизового шару, але можуть розширюватися і зачіпати підслизовий шар і м'язовий, тим самим утворюючи виразки.
 • Атрофічний. Найважча форма захворювання, так як часто сприяє переродженню доброякісних клітин в злоякісні. Слизовий шар поступово стає тонким, стінки атрофуються і з'являється чутливість до всіх агресивних дій, і навіть до шлункового соку.

Виды заболевания

Які ускладнення можуть з'явитися

Длительное течение билиарного рефлюкс-гастрита может провоцировать забрасывание содержимого желудка в пищевод и стать причиной воспалительных явлений в этом участке пищеварительной системы. Если желудочный сок попадает в трахею или на голосовые связки, то в результате рефлекса может развиться ларингоспазм – при несвоевременном оказании медицинской помощи он может привести к асфиксии (удушению).

Подальший розвиток біліарного рефлюксу може привести також до виразки шлунка , яка, в свою чергу, може обернутися втратою крові, проривом стінок органу і перитонітом (запалення черевної порожнини). До того ж дефекти, які з'являються внаслідок рефлюксу, мають властивість з часом перероджуватися в злоякісні.

Як діагностувати захворювання

Природно, щоб успішноКак диагностировать заболевание впоратися з хворобою, потрібно почати лікувати її на початкових етапах. Ось тут-то і криється справжня проблема, адже, чим менше пошкоджень на стінках шлунка, тим гірше виражаються симптоми. Хворий може списати нудоту йди діарею на звичайне отруєння якимись продуктами або зараження вірусною інфекцією. А печія і кисла відрижка може сприйматися як порушення дієти, прийняття занадто гострої або жирної їжі.

З цієї причини діагностика рефлюкс-гастриту повинна проводитися в комплексі. На перших етапах лікар збирає анамнез, особливу увагу звертає на специфіку появи больових відчуттів, їх інтенсивність, наявність хронічних хвороб травної системи. Для грамотної постановки діагнозу потрібні такі дослідження:

 1. ФГДС. Тут виявляються запальні явища, набряклість, почервоніння стінок шлунка, особливо в районі воротаря. Спостерігаються також уражені ділянки, виразки, атрофічні ділянки. Щоб уточнити діагноз, фахівець обов'язково візьме біопсію слизового шару, щоб провести гістологічний аналіз.
 2. Рентгенологічне дослідження з введенням контрасту. Дає можливість виявити порушення цілісності слизових стінок органу. Якщо дане дослідження проводити горизонтально, то можна побачити зворотно надходить закид контрастної речовини в орган.
 3. Вимірювання внутрішньошлункової рН за добу. Оцінює зміни кислотності шлунка після їжі і вночі, коли людина не приймає їжу.
 4. Лабораторні аналізи. Діагностують запальні явища. Це загальний аналіз крові і біохімія. Також здається кал на приховану кров, щоб діагностувати ускладнення рефлюксу. Якщо перебіг захворювання хронічне, то необхідно виявити бактерію хелікобактер пілорі.

На етапі діагностики важливо розмежувати біліарний рефлюкс-гастрит від схожих по симптоматиці захворювань - панкреатит, холецистит, виразка, гастрит, жовчнокам'яна хвороба. || | 194

Лечение билиарного рефлюкс-гастрита

Лікувати це захворювання досить складно. Основна терапія спрямовується на відновлення функцій перетравлення їжі, тонусу сфінктера і жовчного міхура, зниження запальних реакцій і виключення ускладнень в майбутньому.

Дієта при рефлюкс-гастриті

Важливу роль відіграє правильне харчування. Хворим призначається дієта - прийняття їжі маленькими порціями близько 6 раз в день, при цьому вона повинна бути в напіврідкому стані. Останнє прийняття їжі - за 3 години до відходження до сну.

В основному вживаються в їжу свіжі, тушковано-варені страви: котлети на пару, овочевий бульйон, каша на воді, запіканки з овочів, маложирний сир. Повністю виключається жирна, приготована на жиру або олії, груба, солона, гостра їжа, хліб білий і чорний, алкоголь і газованої води.

Після їжі не рекомендується лягати, не варто переїдати, піднімати важкі предмети, потрібно уникати стресів . Спати необхідно на піднятій подушці, щоб не провокувати закидання шлункового соку.

Лікування дієтою в значній мірі дає можливість відновити пошкоджені епітеліальні клітини шлунка і кишечника.

Ухвалення медикаментів

Также назначается лекарственнаяПринятие медикаментов терапія. Це урсодезоксихолевая кислота, яка нейтралізує дію жовчі, зберігаючи слизові стінки органу. Антацидні препарати сприяють зменшенню дії соляної кислоти. Інгібітори протонної помпи дають можливість послабити дію шлункового соку, а значить, і знизити подразнення слизової. Також необхідні кошти, які здатні нормалізувати кислотність шлунка.

А щоб вплинути на діяльність сфінктера, призначаються прокинетики, вони благотворно впливають на перистальтику кишечника.

За свідченнями, на початкових стадіях захворювання, можуть проводитися фізіотерапевтичні процедури - УВЧ-терапія, магнітотерапія і т.д.

Профілактичні заходи

Профілактика біліарного рефлюкс гастриту: необхідно вести здоровий спосіб життя, відмовтеся від згубних звичок, скиньте зайву вагу, якщо він є, вживайте високоякісну і свіжу їжу, дотримуйтеся режиму відпочинку, уникайте стресових ситуацій, гуляйте пішки на свіжому повітрі і будьте здорові!

Будьте здоровы

Посилання на основну публікацію