Діагностика гострого і хронічного гастриту - особливості постановки діагнозу

Діагностика гастриту - комплекс заходів для постановки вірного діагнозу і визначення подальшої схеми лікування. Без таких заходів неможливо швидке одужання. Щоб почати терапію, необхідно звернутися до досвідченого гастроентеролога. Він призначить ряд важливих обстежень, вивчить їх результати, щоб сформувати цілісну картину, яка відображатиме поточну ситуацію.

Часто пацієнти і не підозрюють, які аналізи здають при гастриті, але будь-яка людина має розуміти, з якими симптомами він може зіткнутися . Прояви недуги, їх особливості вже дозволяють робити висновки про яка виникла захворюванні. Подальші дослідження лише формують підсумкову картину, дозволяють оцінити перебіг хвороби комплексно.

Для виявлення недуги призначають безліч досліджень - біохімічні аналізи крові, сечі, калу, гастроскопію з подальшим вивченням вмісту шлунка і біопсії. Існують і спеціальні аналізи крові, що дозволяють визначити факт розвитку гастриту з підвищеним або зниженим вмістом шлункового соку. Досліджується рівень певних гормонів, які продукуються шлунком, рівень відхилення їх кількості від норми.

Самостійно поставити собі діагноз пацієнт не може. Займатися самолікуванням небезпечно для здоров'я, тому що ускладнення гастриту жахливі.

Симптоматична діагностика

Діагностичні заходи починаються, коли пацієнт виявляється в кабінеті гастроентеролога. Він розповідає про прояви недуги, доктор детально записує всі скарги. Серед явних симптомів гастриту виділені наступні:Спазматические постоянные боли

 • Відчуття тяжкості в шлунку;
 • Гостра постійний біль після прийомів їжі;
 • Утрудненість дихання через біль у животі, неможливість зробити глибокий вдих;
 • Спазматичні постійні болі;
 • Порушення стільця - пронос або сильний запор;
 • Сухість і кислий присмак у роті;
 • Налет на языке;
 • Нудота, блювота;
 • Сильна печія.
Часто перераховані вище симптоми проявляються не по одному, а в комплексі. Ви повинні самим докладним чином описати лікаря, що відчуваєте. Він зробить попередні висновки, але остаточний вердикт винесе тільки після комплексної діагностики. Бажано пройти її швидко, тому що до цього моменту лікар не призначить ніякі препарати, що зменшують біль і запалення. Якщо здавати аналізи на тлі застосування таких ліків, результати діагностики будуть змащені.

Гастроскопия - особливості процедури

Особенности процедуры
Гастроскопия | || 92

Один из самых эффективных и высокоточных методов диагностики гастрита – проведение гастроскопии. Этой процедуры боятся абсолютно все пациенты. Через рот в полость желудка вводится специальный зонд. На его конце расположена телескопическая камера, позволяющая провести осмотр слизистой и пораженных участков в режиме реального времени.

Ковтнуть спеціальний шланг проблематично. Сьогодні випускають ендоскопи малого діаметра, але все одно процедура не з приємних. Щоб вона пройшла з мінімальними негативними наслідками, використовуються певні правила:

 • Прийом заспокійливих препаратів;
 • Використання лікарських засобів для розслаблення стравоходу і придушення блювотного рефлексу;
 • Застосування місцевої анестезії перед обстеженням.

Якщо процедура проводиться з використанням перерахованих вище умов, то ніяких негативних наслідків не виникне, пацієнт перенесе її добре. При гастроскопії ретельно вивчаються стінки шлунка, слизові оболонки і запалення на них. У ендоскоп вмонтована маленька камера, що дозволяє робити правильні висновки щодо стану здоров'я пацієнта. Є і спеціальний зонд для забору вмісту шлунка. Цей сік потім вивчається в лабораторних умовах, щоб отримати точну і достовірну інформацію про тип хвороби і її розвитку.

Сучасні клініки обладнані ендоскопами з камерою і УЗД-датчиком. Таким способом можна одночасно проводити і гастроскопію, і ультразвукове обстеження зсередини. Подібні технології застосовуються, коли є підозра на виразку шлунка або злоякісні новоутворення.

Нерідко, щоб уникнути негативної реакції з боку пацієнта під час гастроскопії, його вводять ненадовго в стан сну. Таким способом він нічого не відчуває, після процедури не залишається ніяких больових відчуттів.

Читайте також: & nbsp; Виникнення і розвиток хелікобактерної гастриту

У роботі застосовується стерильний інструмент, тому пацієнти можуть не переживати через можливе інфікування.

Дорогий, але безболісний і безпечний метод діагностики - капсульна гастроскопия. Пацієнт ковтає невелику капсулу, всередині якої знаходиться камера, вона проходить через весь шлунково-кишковий тракт, виводиться з організму природним шляхом. Доктор переглядає записи, зроблені в той час, коли капсула перебувала в шлунку і кишечнику, робить певні висновки.

Аналізи крові при гастриті

Общий анализ крови
Аналізи крові при гастриті

Для виявлення гастриту призначаються численні аналізи крові. Дати певне уявлення про розвиток недуги допоможе загальний аналіз крові. Він покаже наявність запального процесу в організмі, ступінь його інтенсивності. За це відповідає показник ШОЕ. Низький рівень гемоглобіну теж свідчить про певні проблеми. Це найпростіше дослідження не дозволить поставити точний діагноз, але дасть супутню інформацію, яка буде корисною вже в процесі лікування.

Розгорнутий біохімічний аналіз крові показує, як працюють нирки і печінку. Функціонування цих органів порушується при гастриті. Під час такого дослідження можна виявити антитіла до певних бактеріальним збудників інфекції. Лікар зрозуміє, в чому першопричина недуги.

Недостатня кількість проферментов пепсиногенов I, II говорить про розвиток гастриту. Одночасне мала кількість білка крові і підвищення рівня білірубіну свідчить про рідкісну формі аутоімунного гастриту. А підвищення рівня травних ферментів свідчить про розвиток панкреатиту. Дисфункція підшлункової залози нерідко розвивається через гострого гастриту.

Оцінити вірні результати лабораторних аналізів крові може тільки лікар. Не варто намагатися ставити діагноз самостійно, займатися самолікуванням. Це загрожує розвитком ще більших проблем в майбутньому.

Аналіз сечі при гастриті

Материал для анализа
Аналіз сечі при гастриті

Аналіз сечі не дозволяє поставити діагноз «гастрит», але його обов'язково проводять хворим з підозрою на цю хворобу. Таким способом лікарі виключають патології нирок. Це настільки важливо, тому що після повної діагностики пацієнтові буде призначено комплексне лікування із застосуванням численних фармацевтичних препаратів, більшість з яких виводяться через печінку і нирки. Важливо, щоб ці органи функціонували повноцінно.

Сечу необхідно здавати вранці, напередодні відмовтеся від жирної їжі, солодкого, щоб аналіз не показав наявність цукру. Обов'язково збирати матеріал в стерильну банку.

Аналіз калу

Исследование материала
Аналіз калу при гастриті

обов'язково в процесі комплексної діагностики гастриту здається кал. Цей аналіз дозволяє зрозуміти, чи розвивається у пацієнта атрофічний гастрит. Якщо в біоматеріалу є сліди крові, клітковини, м'язових волокон, сполучної тканини, це говорить про істотне руйнуванні органу шлунково-кишкового тракту.

Велике значення має рівень кислотності калових мас, наявність жирових домішок, крохмалю. Для такого аналізу бажано здати свіжий матеріал, йому повинно бути не більше доби.

Загальні аналізи крові, сечі, калу проводяться швидко. Зазвичай після забору матеріалу результати відомі вже до кінця поточного робочого дня або на наступний.

Аналіз на гастрин

Забор венозной крови
Аналіз на гастрин

При діагностиці гастриту обов'язково здається аналіз крові на гастрин. Цей гормон продукується шлунком, він впливає на вироблення шлункового соку. У нормі у дорослої людини рівень цієї речовини - 25-90 пг / мл. Якщо ж він значно вище норми, це свідчить про гастрит з підвищеною кислотністю. Занадто низькі показники теж говорять про проблеми в роботі шлунка.

Читайте також: & nbsp; Причини, діагностика та лікування ерозивного гастродуоденіту

Здавати аналіз необхідно вранці натщесерце. Останній прийом їжі - за 12 годин до забору крові. Матеріал беруть з вени. Разом з цим показником обов'язково контролюють рівень глюкози в крові.

Дихальні тести

Выполнение процедуры
Дихальний тест

Острый гастрит нередко провоцируется бактерией хеликобактер пилори. Чтобы выявить ее в организме, проводятся дыхательные тесты. Пациент делает глубокий вдох, потом выдыхает воздух в специальный герметичный резервуар. Его содержимое и исследуется на предмет наличия патогенной микрофлоры. Подобные анализы только приобретают распространение в нашей стране. Не во всех больницах есть специальное оборудование для получения результатов дыхательных тестов. Но этот метод является безопасной альтернативой биопсии желудка.

Комплексні функціональні методи діагностики

Анализ полученных результатов диагностики
Комплексні функціональні методи діагностики

У важких випадках, коли гастрит є вторинним або супутнім недугою, призначають КТ або МРТ шлунка. Цей метод діагностики дозволяє швидко, безболісно і безпечно вивчити поточний стан органу, візуалізувати все його відділи і частини. За допомогою комп'ютерної томографії або магнітно-резонансної томографії виявляються онкологічні процеси навіть на самих ранніх стадіях розвитку, коли виявити недугу іншим способом не представляється можливим. Нерідко маленькі пухлини дають ті ж симптоми, що і гастрит. Лікарі довго лікують це захворювання, навіть не здогадуючись, що причина поганого стану пацієнта зовсім в іншому. Вони втрачають дорогоцінний час. Якщо у доктора є найменші сумніви щодо діагнозу, бажано провести додаткову діагностику.

Записуватися на МРТ потрібно заздалегідь. Спеціаліст розповість, як підготуватися до дослідження. Є чіткі обмеження щодо термінів останнього прийому їжі і вживання рідини. В іншому якихось специфічних вимог немає. Таке дослідження проводиться без контрасту. Результати доступні відразу, пацієнту потрібно почекати 30-40 хвилин, поки експерти розшифрують відомості.

Точність діагностичних заходів

Щоб лікар не помилився в поставленому діагнозі, необхідно здавати аналізи при гастриті в хороших лабораторіях . Пам'ятайте про те, що різні діагностичні центри застосовують різні реагенти, тому порівнювати можна тільки ті аналізи, які здавалися в різний час, але в одному місці. Якщо у доктора є сумніви щодо точності результату, він запропонує перездати аналіз. Функціональні методи діагностики - гастроскопія, УЗД, КТ, МРТ, завжди дають високоточний результат.

Важливість комплексної діагностики

Пальцевое определение симптомов
Важливість комплексної діагностики

Не можна поставити діагноз, здавши лише один аналіз. Повне комплексне обстеження організму допоможе виявити всі наявні проблеми зі здоров'ям, їх першопричини. Ці відомості допомагають призначити адекватну терапію з урахуванням індивідуальних особливостей пацієнта, стану його здоров'я, наявності інших хронічних хвороб. Не варто нехтувати діагностичними заходами, але інтерпретувати результати досліджень може тільки лікар.

Посилання на основну публікацію