Методи лікування ерозивного гастриту - клінічна картина, причини і симптоми

Ерозійний гастрит є запальне ураження шлунка гострого або хроніческог про характеру, яке супроводжується появою ерозій на поверхні слизової оболонки. Патологія може мати різні ознаки. До основних проявів відносять больові відчуття в животі, диспепсичні явища, кров'янисті домішки в калі. Щоб впоратися з недугою, дуже важливо вчасно звернутися до лікаря.

Суть патології

Ерозійний гастрит - це запалення слизового покриву шлунка, яке супроводжується формуванням поодиноких або множинних ерозій на стінках органу. Це спостерігається на тлі невеликої активності запалення. Нерідко ерозивно форма недуги характеризується кровотечами.

Гострий процес зустрічається досить рідко. Він має бурхливу течію і насилу піддається терапії. Саме тому нерідко розвивається хронічний ерозивний гастрит. Ця форма недуги діагностується у 2-18% людей, які пройшли ендоскопічне обстеження в зв'язку з дискомфортом в епігастральній зоні.

Лікарі відзначають, що цієї патології в більшій мірі схильні чоловіки. Гострий ерозивний гастрит найчастіше діагностується у людей працездатного віку. Хронічна форма недуги зазвичай виникає в літньому віці.

Класифікація

Залежно від причин розвитку патології виділяють такі види ерозивного гастриту:

 • Первинний - виникає практично у всіх людей середнього віку. Може бути наслідком стресових ситуацій або впливу несприятливих екологічних чинників;
 • Вторинний - є результатом хронічних патологій.

За характером протікання виділяють кілька різновидів такого гастриту:

 1. Гострий виразковий - є наслідком травматичних ушкоджень або опіків. Для нього характерні кров'янисті домішки в блювотних масах і калі;
 2. Хронічний ерозивний - стає ускладненням хронічних патологій. Для нього характерні симптоми загострень і ремісій. Розміри ерозивних дефектів можуть досягати 7 мм;
 3. Ерозійний антральний - локалізується в нижній ділянці шлунка і зустрічається найчастіше. Його провокують бактерії та інші мікроорганізми;
 4. Ерозійний рефлюкс-гастрит - являє собою найскладнішу форму патології. Для неї характерні значні виразкові дефекти. У складних ситуаціях відшарувалися тканини залишають організм з блювотними масами;
 5. Ерозивно-геморагічний - являє собою ускладнений перебіг хвороби і супроводжується кровотечами. У запущених ситуаціях є ризик летального результату.

Причини

Ерозійний гастрит шлунка розвивається під впливом різних чинників. Вони можуть мати внутрішній або зовнішній характер. До ключових причин появи порушення відносять наступне:

 • Тривале застосування окремих категорій медикаментозних засобів - перед використанням будь-якого препарату потрібно уважно вивчити інструкцію, приділяючи особливу увагу побічних ефектів;
 • Наркотичне отруєння організму; || | 96
 • Избыточное употребление алкоголя;
 • Тривале перебування під впливом стресів;
 • Цукровий діабет;
 • Хронічні ураження органів дихання;
 • Хвороби серця і судин;
 • Патології печінки і нирок;
 • Порушення роботи щитовидної залоз и або видалення органу;
 • Неправильний режим харчування, вживання шкідливих продуктів;
 • Рефлюкс;
 • Зараження хелікобактерної інфекцією, потрапляння в організм інших бактеріальних мікроорганізмів і глистів; | || 116
 • Злокачественные опухоли в желудке;
 • Порушення балансу гормонів;
 • Шкідливі умови праці, вплив несприятливих екологічних факторів;
 • Порушення кровообігу в структурі слизового покриву.

Причины эрозивного гастрита

Клінічна картина

Виявити цю форму патології складно, оскільки її прояви схожі на клінічну кар іну інших уражень шлунка. Якщо на тлі раніше виявленого гастриту у людини з'являється шлункова кровотеча, його розглядають як ерозивний.

Ключові симптоми ерозивного гастриту включають таке:

 1. больовий синдром в районі анатомічної локалізації шлунка - це відповідає епігастральній зоні живота. При цій формі гастриту дискомфорт зазвичай має виражений характер. Якщо з'являється велика кількість ерозій або вони стають дуже глибокими, біль істотно посилюється. У такій ситуації пацієнтам не вдається обійтися без сильнодіючих анальгетиків.
 2. Печія - даний симптом зазвичай супроводжує хронічну форму патології, яка супроводжується порушенням шлункової моторики і попаданням вмісту органу в стравохід.
 3. Диспепсические розлади - дані ознаки характеризуються постійним відчуттям важкості в шлунку, сухістю і гіркотою в роті. Також у людини виникає кисле або тухла відрижка. Для патології характерні порушення стільця, причому вони проявляються у вигляді діареї або запорів.
 4. Наростання або раптова поява больового синдрому після прийому їжі або натщесерце. У першому випадку на ерозійні дефекти тиснуть продукти, що потрапляють в шлунок, у другому - уражені ділянки дратуються шлунковим соком.
Симптомы эрозивного гастрита
Перераховані симптоми ерозивного гастриту не є підставою для постановки діагнозу. При наявності таких проявів лікар повинен призначити повноцінне обстеження.

Діагностика

Щоб виявити патологію, обов'язково проводиться фіброгастродуоденоскопія. При розвитку даної форми гастриту клінічна картина може бути різною. Це залежить від форми патології - вона може бути гострою або хронічною.

Читайте також: & nbsp; Причини гастриту з підвищеною кислотністю, методи лікування

Гострий процес супроводжується формуванням невеликих ерозій. Їх розмір не перевищує 1-2 мм. Вони зазвичай локалізуються в дистальної зоні шлунка. На тлі даних утворень можна побачити підслизисті крововиливи. Порушення має неглибокий характер і затягується протягом тижня.

Хронічний гастрит супроводжується появою ерозивних дефектів, які трохи піднімають над поверхнею слизового покриву. Вони нагадують папулу, яка має незначне вдавлення всередину. Дном такого дефекту може виступати м'язова пластина. Також даний процес характеризується появою гіперплазії залоз з країв ерозії.

На етапі появи рубцевих змін в центральній частині ерозії можна візуалізувати грануляційної тканини. З боків видно залози, які зазнали атрофічних змін.

ФГДС

Методи лікування

Лікування ерозивного гастриту є тривалим процесом, який повинен мати комплексний характер. Важливо враховувати, що народні засоби не можуть бути основним методом лікування. Їх використовують тільки як додаткову терапію.

Медикаментозне лікування

Щоб впоратися з патологією, лікарі підбирають терапію в індивідуальному порядку. Однак існують загальні принципи лікування виразкового гастриту:

 • Зменшення активності синтезу шлункового соку. Це досягається завдяки застосуванню медикаментозних засобів, які володіють антисекреторним ефектом. У цю категорію входять такі препарати, як омез, квамател, ранітидин.

квамател

 • Зменшення агресивного впливу соляної кислоти. Для цієї мети пацієнтові виписують антациди. До цієї категорії входять такі засоби, як вентер, ренні, фосфалюгель. Такі речовини не тільки сприяють зниженню кислотності, а й формують особливу захисну плівку. Вона утворюється над існуючими ерозійними дефектами, що призводить до їх швидкому загоєнню.

Ренни

 • Ендаумент процесу травлення. Цього вдається досягти завдяки використанню особливих ферментних ліків. До них відносять креон, мезим, фестал.

Мезим

 • Нормалізація і поліпшення шлункової моторики. Дане аномальне стан майже завжди супроводжує ерозивнийгастрит. До ключових призначень відносять мотилиум, церукал, домперидон.

мотилиум

Якщо лікар виявляється ерозивно-геморагічний гастрит, він виписують пацієнтові кровоспинні ліки. Такі препарати зазвичай вводять внутрішньовенно або внутрішньом'язово. У цю категорію входять дицинон, вікасол, етамзілат.

Після усунення гострого процесу пацієнтові призначають лікування лужними водами. Для цього його направляють в санаторій і проводять курс терапії під контролем фахівців.

Народні засоби

На додаток до традиційного лікування ерозивного гастриту шлунка нерідко виписують ефективні народні рецепти. Вони не дозволяють повністю усунути недуга, проте істотно полегшують його перебіг і допомагають добитися стану стійкої ремісії.

Одним з найдієвіших методів терапії є застосування капустяного соку. Даний продукт потрібно вживати відповідно до певної схеми:

 1. Перший тиждень - потрібно взяти 200 мл соку і змішати з такою ж кількістю теплої води. Вживати по половині склянки кошти перед кожним прийомом їжі;
 2. Другий тиждень - необхідно змішати 400 мл соку з 200 мл води. Приймати по 1 склянці перед їдою;
 3. Третій тиждень - взяти 600 мл соку, додати 200 мл води. Вживати до їжі і через 1 годину після прийому їжі;
 4. Четвертий тиждень - щодня приймати по 4 склянки кошти незалежно від прийомів їжі.

Капустный сок

Не менш дієвим засобом стане картопляний сік. Щоб отримати лікувальний продукт, слід за допомогою терки подрібнити картоплю. З отриманої кашки потрібно вичавити сік. Приймати по половині склянки кошти. Робити це потрібно вранці за 1 годину до їжі.

Таке лікування продовжують до усунення симптомів гастриту. Готувати картопляний сік потрібно безпосередньо перед прийомом. Це обумовлено тим, що засіб швидко втрачає всі свої корисні властивості.

Ще одним дієвим речовиною є настій насіння льону. Для його виготовлення потрібно взяти 1 велику ложку сировини, додати 200 мл теплої води і поставити на ніч у темне місце. Приймати таким же чином, як і картопляний сік. Також насіння льону можна просто з'їдати. Завдяки застосуванню даного продукту вдасться дуже швидко відновити уражені слизові покриви.

При ерозивно гастриті високою результативністю володіє алое. Щоб впоратися з недугою, потрібно взяти 10-12 листя рослини, подрібнити і поставити на парову баню. Через 10 хвилин покласти 1 невелику ложку меду і потримати на плиті ще 1 хвилину. Вживати склад по 1 столовій ложці. Робити це потрібно з ранку і перед сном.

Читайте також: & nbsp; Чим відрізняється атрофічний гастрит від інших різновидів патології

Алоэ

Дуже корисні різні трави при ерозивно гастриті. Однією з них є календула. Для виготовлення дієвої настоянки потрібно взяти 2-3 невеликі ложки сухих квіток і змішати зі склянкою крутого окропу. Це потрібно робити перед сном. З ранку склад необхідно процідити і приймати в невеликих кількостях протягом дня.

календула

Поліпшити стан допоможуть березове листя. Для цього потрібно взяти жменю сировини, додати 500 мл очищеної води і поставити на невеликий вогонь. Довести до кипіння і варити ще 2 хвилини. Остуджене засіб пропустити через марлю. Отриманий склад приймати по 100 мл. Робити це потрібно через 1 годину після їжі.

Також можна вживати склад з соку селери і моркви. Для виготовлення лікувального продукту на 400 г моркви слід взяти 100 г селери. Соки потрібно змішати і приймати по 100 мл двічі на добу. Робити це слід перед їжею.

Не менш корисним продуктом стане суміш соку шпинату і моркви. Перший компонент успішно справляється з болями, а другий - забезпечує загоєння слизового покриву.

Щоб досягти відчутних результатів, потрібно взяти 200 мл морквяного соку і додати 50 мл соку шпинату. Приймати з ранку на голодний шлунок. Снідати можна через півгодини. При розвитку ерозивного гастриту лікування повинно тривати як мінімум 1 місяць.

Особливості харчування

При будь-якому вигляді гастриту важливо дотримуватися особливої ​​дієти. Завдяки правильному харчуванню вдасться захистити слизові покриви шлунка і прискорити їх загоєння. Щоб домогтися потрібних результатів, необхідно дотримуватися цілого ряду рекомендацій:

 1. Слід віддавати перевагу продуктам, які легко засвоюються. Важливо уникати страв, що стимулюють вироблення шлункового соку. До них відносять копченості, жирні та смажені продукти;
 2. Не варто вживати гострі соуси, гірчицю, перець чилі. Замість цих продуктів необхідно використовувати трави - дуже корисно додавати в страви шавлія і розмарин;
 3. Не рекомендується вживати кислі напої і продукти, які провокують подразнення слизових покривів. Вони сприяють збільшенню ерозивних дефектів. До цієї категорії входять лимонний, журавлинний, томатний, вишневий сік. Не варто вживати розсіл, оцет, квашені огірки. Також під забороною знаходяться лимони;
 4. Продукти слід ретельно пережовувати. Лікарі не рекомендують ковтати їжу великими шматками;
 5. Є слід мінімум 4-6 разів на добу. Порції повинні бути невеликими. Проміжки між прийомами їжі не повинні перевищувати 3 годин. Важливо харчуватися регулярно, причому робити це варто в один і той же час;
 6. Їжа не повинна бути дуже гарячою. Надто холодні продукти теж знаходяться під забороною;
 7. Під час їжі не рекомендується розмовляти, читати або дивитися телевізор;
 8. Останній прийом їжі повинен бути за 2-3 години до сну. Пізніше їсти не рекомендують;
 9. Не треба вживати сирі овочі і фрукти. Вони включають багато клітковини, яка надає на стінки шлунка подразнюючу дію. Також рекомендується виключити цільнозерновий хліб;
 10. Не варто вживати алкогольні напої, міцний чай або каву. Під забороною знаходиться і куріння.

Також слід враховувати, що вживання шоколаду і продуктів з вмістом какао може призводити до погіршення стану людини.

Аспирин
Не варто приймати медикаментозні засоби, які подразнюють слизові покриви шлунка . Особливо це стосується аспірину.

Профілактичні заходи

Щоб уникнути розвитку ерозивного гастриту, важливо правильно харчуватися. Профілактичні заходи включають такі рекомендації:

 • Їжа повинна мати оптимальну температуру - не варто їсти дуже гарячі або надто холодні продукти;
 • Добре жувати їжу - не варто ковтати тверді або великі шматки;
 • Вживати їжу потрібно кілька раз на добу - порції повинні бути невеликими;
 • Мінімізувати кількість спиртних напоїв і постаратися відмовитися від куріння.

Ерозійний гастрит - досить серйозне порушення, яке може стати причиною негативних наслідків для здоров'я. | || 264 Чтобы справиться с патологией и не допустить ухудшения состояния, очень важно четко следовать всем рекомендациям врача. Немаловажное значение имеет соблюдение специальной диеты.

Посилання на основну публікацію