Що таке психосоматичний гастрит і як його лікувати

Психосоматика – это специфическое альтернативное направление в медицине. Существует даже такая специализация, как психосоматическая медицина, которая изучает воздействие психологических факторов на возникновение телесных заболеваний, называемых также соматическими. Данная отрасль медицины также занимается изучением и анализом течения заболеваний, возникших на фоне негативного психологического состояния, разрабатывает способы лечения психосоматических болезней.

Також в рамках психосоматичної медицини досліджуються зв'язку між особистісними характеристиками пацієнтів і діагностованими їм соматичними захворюваннями. У даній галузі альтернативної медицини поширена думка про те, що велика частина хвороб виникає в підсвідомості людини через психічні розлади, а потім проектується на тіло.

Психосоматичні розлади

Лікарі практикуючі в сфері традиційної медицини, все частіше відзначають взаємозв'язок між психологічним і фізичним станом людини.

Психосоматика

найбільше люди страждають внаслідок несприятливих психологічних факторів наступними захворюваннями: || | 84

 • Бронхиальной астмой;
 • Головок Ружені;
 • Головним болем напруги;
 • есенціальною артеріальною гіпертензією;
 • вегетативних розладів при панічних атаках;
 • Синдромом подразненої товстої кишки; | || 96
 • Гастритом.
Ці захворювання отримали назву психосоматичних розладів, оскільки дуже тісно пов'язані зі станом психіки і психологічним станом пацієнта, його емоційним фоном.

При цьому самі ж захворювання взаємно впливають на психоемоційний статус пацієнта і навіть на його психічне здоров'я.

Психосоматика гастриту

Гастрит - одне їх психосоматичних захворювань. За допомогою сучасних засобів діагностики отримано чимало підтверджень тому, що гастрит часто виникає і розвивається без видимих ​​органічних або фізіологічних причин, але на тлі психологічного неблагополуччя пацієнта.

Він проявляється таким же чином, як і гастрит будь-який інший етіології:

 1. Після їжі виникає важкість і відчуття розпирання шлунка;
 2. Періодично виникають болі від вживання гарячого, холодного, гострого, смаженого, жирного; в роті з'являється неприємний присмак;
 3. В епігастральній ділянці періодично відчувається печіння;
 4. Спостерігаються проблеми з повноцінним переварюванням їжі.

На перший погляд його справжня природа не видно. Але з часом напади захворювання або сприймаються пацієнтом як розплата за щось (тоді його емоційний стан на час нападів дещо стабілізується), або як ще одна незаслужена образа ззовні (тоді його емоційний стан погіршується). Жодна з цих реакцій не є нормальною, будь-яка вимагає корекції.

Психосоматичні причини гастриту

Те, що гастрит виникає внаслідок психосоматичних причин, довести для сучасної медицини не проблема. При цьому кожна причина хоч і лежить в області дослідження і зцілення душі, має під собою реальні фізіологічні основи.

Гастрит може з'явитися в наступних випадках:

 • Тривале стан стресу у пацієнта; || | 130
 • Неблагополучный эмоциональный фон;
 • Депресивний стан;
 • Несприятливі фон будинку і / або на роботі (навчанні).

Варто розглянути ці випадки докладніше .

Стрес

Стресс Стрес проявляє себе по-різному і причини його також різноманітні. Спільне в усіх стресів одне - вони протікають на тлі високого викиду адреналіну.

У нормі ця речовина допомагає виживати людям і тваринам, запускаючи механізми самозбереження.

Але велика його кількість, що виробляється на протязі довгого часу, згубно позначається на організмі, буквально зношуючи його, збиваючи нормальну роботу внутрішніх органів. Шлунок - один з найбільш схильних до впливу адреналіну органів.

Читайте також: & nbsp; Симптоми захворювання біліальний рефлюкс гастрит

Емоційний фон

Неблагополучний емоційний фон буває у тих людей, які збирають образи і постійно подумки повертаються в тому момент, коли ці образи були їм нанесени.Часто стають агресивними і змушені придушувати його, не вміючи дати йому конструктивний вихід. Надмірно раздражатся з будь-якого приводу і не вміють радіти дрібницям.

Знаходяться в стані відчаю і не бачать виходу зі своєї складної ситуації (співзалежних подружжя з алкогольною чи наркотичною залежністю, діти алкоголіків і наркоманів, діти тривожних деспотичних матерів, діти з сімей, які практикують насильство в будь-якому прояві і жорстоке поводження до будь-яких членам сім'ї і тваринам). Жорстокі до себе і оточуючих. Апатичні і не виявляють самостійності (у таких людей постійно виникає подвійне відчуття, з одного боку, потреба в зовнішньому опіки, з іншого, боку, протест проти придушення з боку опікає). Надмірно шкодують себе.

Депресивний стан

Депресивний стан нерідко призводить до саморуйнування, особливо якщо пацієнт в депресії не отримує підтримки і своєчасної медичної і психологічної допомоги. Першими страждають серцево-судинна і травна система, оскільки обидві пов'язані з харчуванням - клітинним і тканинним, а харчування - основа для продовження життя. Депресія, навпаки, призводить до втрати цінності і сенсу життя, тому процеси харчування порушуються на всіх рівнях.

Депрессивное состояние

Проблеми на роботі / навчанні || | 164

Неблагоприятная атмосфера дома и / или на работе способна довести человека до суицида, не говоря уже о гастрите. Человек испытывает потребность в общении, в развитии, в привязанности. Если он не получает этого дома от близких людей или на работе, где проводит значительную часть своего времени, то неудовлетворенные потребности оборачиваются негативными ощущениями. Человек чувствует себя виновным, раздражается и не имеет возможности выплеснуть раздражение (особенно на работе), ненужным, невостребованным, непонятым.

Не отримуючи підтримки і не будучи прийнятим ні вдома, ні на роботі, людина швидко згасає з- за який-небудь психосоматичної хвороби.

Якщо він хоча б раз буде госпіталізований, то отримає в стаціонарі спілкування, увагу, турботу, підтримку - те, у чому він потребував. І хоча турбота виявиться простим виконанням медперсоналом своєї роботи, а підтримка - звичайним обміном діагнозами з сусідами по палаті, це задовольнить давній дефіцит. У такого пацієнта немає мети одужати, тому що саме хвороба дає йому те, чого він потребує. Напади гастриту будуть все більш частими і тривалими. Особливо небезпечно це ще й тим, що гастрит вважається передракових станом.

Рак желудка
Відсутність позитивного результату від лікування рано чи пізно призведе до злоякісних змін

Як лікувати психосоматичний гастрит

Якщо медичне обстеження не виявило явну причину гастриту, то можна мело говорить про те, що в конкретному випадку він має психосоматическую природу.

Але зовсім не означає, що викликаний неправильним харчуванням, бактеріальною інфекцією, деякими медикаментами, отрутами, сильнодіючими речовинами, паразитарними инвазиями гастрит не пов'язаний з психологічним рівновагою паціен та в принципі.

Будь-яке захворювання психосоматичної групи, діагностоване пацієнту на основі ретельного збору анамнезу і за результатами лабораторних досліджень, незалежно від першопричини появи пов'язано з тим, в тій чи іншій мірі спокійно чи на душі у пацієнта, які емоції у нього переважають.

Протоколи традиційного лікування захворювань з виразно вираженими органічними або фізіологічними причинами включають в себе традиційні методи (дієтотерапія, строгий режим харчування, нормалізація кислотності шлунково про соку медичними препаратами), але їх варто доповнювати способами поліпшити свій психологічний настрій і усунути психологічні причини соматичного захворювання.

Читайте також: & nbsp; Яким видом спорту можна займатися при гастриті?

Розглянемо приблизні рекомендації, яких слід дотримуватися при лікуванні психосоматичного гастриту та інших його форм.

Обмеження вживання спиртних напоїв | || 191

Они противопоказаны в фазе обострения болезни и нежелательны в принципе при желудочно-кишечных заболеваниях, поскольку оказывают сильно раздражающий и токсический эффект. К тому же алкоголь усугубляет состояние стресса, нарушает сон и ухудшает психоэмоциональный фон, если он изначально неблагоприятен.

Порятунок від звички палити

Куріння провокує появу болю, печії і печіння в ділянці шлунка. Смоли, що потрапляють в організм з димом, викликають порушення в моториці кишечника, що погіршує травлення.

Відвідування водних і розслаблюючих процедур

Вода благотворно впливає на організм, очищає не тільки тіло, а й душу.

Посещение водных и расслабляющих процедур

Тому в багатьох неврологічних санаторіях пацієнти істотно полегшують свій стан за допомогою відвідування масажів, плавання в басейні, прийому лікувальних ванн з різним складом, занять лікувальною фізкультурою і аквааеробікою, прийому грязьових аплікацій.

Нормалізація режиму дня

Повноцінний сон - половина успіху в лікування абсолютного числа захворювань , особливо психосоматичних. Саме під час сну всі органи отримують необхідний відпочинок і відновлюють нормальну функціональність. Недосипання призводить до збоїв різних систем організму, вкрай несприятливо позначається на душевному стані пацієнта і його емоційному тлі.

Освоєння найпростіших методик розслаблення

Кілька асан йоги, найпростіших технік медитації і пара хвилин дихальних вправ допоможуть організму увійти в стан рівноваги, що позначиться на полегшенні хронічних хвороб.

Уникнення дратівливих ситуацій

у кожної людини роздратування викликають різні речі, тому пацієнтові потрібно визначити, що саме його дратує або призводить до пригнічений стан духу і як уникнути впливу цих факторів.

Прогулянки на свіжому повітрі

Кожна клітина живого організму потребує кисню. Його важко отримати в достатній кількості в межах великого міста. Тому необхідно вишукувати можливості хоча б раз в тиждень на пару годин виїжджати в невелике село, в ліс, на морське узбережжя, в гори, в степ і дозволити собі насититися незабрудненим повітрям.

Прогулки на свежем воздухе

Кольоротерапія

Сприяють підвищенню сприятливого емоційного вона і зниження рівня тривожності помаранчевий і зелений кольори. Введення їх в інтер'єр у вигляді абстрактної картини, рушників, статуеток на робочий стіл або в одяг позитивно позначаться на стані пацієнта.

Ароматерапія

Це прекрасно розслабляє, дарує спокій і умиротворення. Сеанс ароматерапії може включити в свій графік навіть самий зайнята людина. Це займе у нього 3-5 хвилин. під час сеансу потрібно «відключити» думки і постаратися не думати ні про що конкретне, просто вдихати запашні повітря і отримувати від цього задоволення. Для ароматерапії при гастриті рекомендовані масла лаванди, апельсина, м'яти, гвоздики, чайного дерева, мандарина, ялівцю.

Енімалтерапія

Інакше вона називає лікуванням тваринами. Спілкування з тваринами викликає великий мимовільний викид позитивних емоцій, а пам'ять, зберігаючи враження про це спілкуванні, постійно повертає людину до цього моменту в думках. Енімалтерапія будується по-різному. Це можуть бути ігри і прогулянки з собакою, відвідання котокафе, катання на конях, плавання з дельфінами.

Робота з психологом

Работа с психологом Якщо впоратися з психологічними проблемами в домашніх умовах не виходить, то потрібно звернутися до професійного психолога. Він допоможе вирівняти емоційний фон, прибере негативні почуття (наприклад, почуття провини або почуття відповідальності за все), навчити справлятися зі стресом і образами.

В ідеалі лікування гастриту будь-якої етіології має проходити традиційно (дієта, режим харчування, лікарська підтримка) і альтернативно (позбавлення від шкідливих звичок, розслаблення, заспокоєння).
Посилання на основну публікацію