Ознаки, симптоми і лікування гастриту

Гастритом називають запалення слизових оболонок шлунка. Ця хвороба дуже часто супроводжується больовим синдромом. Також у людей, які хворі на гастрит, часто з'являються такі симптоми - порушення травлення, нудота, блювання, печія і інші симптоми. Але які різновиди гастриту існують? Як лікують цю хворобу? І в чому причина появи гастриту? Нижче ми дізнаємося відповіді на ці питання.

Признаки, симптомы и лечение гастрита
Визначення гастриту

Що таке гастрит?

Гастрит - запалення слизової оболонки шлунка. Це захворювання виникає внаслідок впливу на шлунок сильних подразників (неякісна їжа, напої з великим вмістом кислот і так далі), а також внаслідок зараження бактерією, яку мікробіологи називають хелікобактер пілорі. Слід розуміти, що вживання шкідливої ​​їжі і зараження бактерією пілорі не завжди призводить до появи гастриту, тому медики схиляються до версії, що найчастіше гастрит виникає внаслідок впливу кількох чинників.

Розрізняють такі підтипи гастриту:

 1. Катаральний підтип. Цей гастрит дистрофією тканин, що утворюють слизову оболонку. Також при катаральному гастриті збільшується концентрація в крові лейкоцитів. Цей підтип гастриту виникає зазвичай внаслідок неправильного харчування (часте вживання кислих, гірких і солоних страв, напоїв, солодощів і так далі), а також внаслідок інфікування організму бактерією хелікобактер пілорі.
 2. Фібринозний підтип. Цей гастрит характеризується важким запаленням слизових оболонок на фоні некрозу тканин шлунка, що призводить до утворення тонкої щільної плівки, яка покриває слизову оболонку. Фіброзний підтип гастриту зустрічається при деяких важких інфекціях, а також внаслідок отруєння кислотами.
 3. Коррозівний підтип. Цей гастрит характеризується частковим некрозом тканин шлунка і слизової оболонки. Зазвичай цей підтип гастриту з'являється внаслідок отруєння лугами і солями важких металів.
 4. Флегмонозний підтип. Цей гастрит характеризується гнійним розплавленням стінок шлунка; у міру руйнування цілісності шлункових тканин гній починає проникати всередину шару, який знаходить під слизовою оболонкою. Цей підтип гастриту виникає внаслідок механічних травм і важких захворювань шлунка (рак, гостра виразка, деякі бактеріальні захворювання і так далі).

Хронічний гастрит

Хронический гастрит имеет 3 подтипа Хронічним гастритом називають тривале запалення слизової оболонки, яке періодично переходить в гостру фазу. При хронічному гастриті відбувається клітинна перебудова слизової оболонки шлунка, що призводить до зміни синтезу деяких кислот і гормонів, які потрібні організму для нормальної життєдіяльності. Хронічний гастрит також виникає внаслідок неправильного харчування і зараження організму бактерією хелікобактер пілорі. Також новітні дослідження показують, що велике значення мають аутоімунні і генетичні чинники. У розвинених країнах близько 85% хвороб шлунка доводиться на хронічний гастрит.

Медики розрізняють три основні різновиди хронічного гастриту:

 1. Аутоімунний гастрит типу А (близько 15% всіх випадків). Цей гастрит виникає внаслідок порушення роботи імунної системи. При такому гастриті в організмі синтезується велика кількість імунних антитіл, які пошкоджують слизову оболонку, що і призводить до появи гастриту.
 2. Гастрит типу B, який з'являється внаслідок зараження організму бактерією хелікобактер пілорі (близько 80% всіх випадків). При такому гастриті життєдіяльність шкідливої ​​бактерії призводить до запалення слизової оболонки, проте слід пам'ятати, що життєдіяльність цієї бактерії не завжди призводить до появи гастриту.
 3. Хіміко-токсичний гастрит типу С (близько 5% всіх випадків). Цей гастрит виникає внаслідок отруєння ліками і кислотами, а також в разі закидання вмісту дванадцятипалої кишки в шлунок. Найчастіше такий гастрит виникає внаслідок тривалого вживання НПЗЗ (ібупрофен, диклофенак, аспірин і так далі).

Причини гастриту

Гастрит виникає внаслідок порушення функціонування слизової оболонки шлунка. Причини цього можуть бути різними.

Медики нарахують близько 11 внутрішніх і зовнішніх причин появи гастриту:

 • Інфікування шкідливої ​​бактерією хелікобактер пілорі;
 • Зловживання алкоголем;
 • Куріння;
 • Прийом лікарських препаратів;
 • Вплив на шлунок радіації і токсичних речовин;
 • Деякі грибкові та вірусні інфекції;
 • Генетические факторы;
 • Порушення функціонування імунної системи;
 • Деякі ендокринні захворювання;
 • Дефіцит вітамінів;
 • Деякі інші причини. | || 134
Признаки, симптомы и лечение гастрита
По мнению большинства специалистов, именно хеликобактер пилори является основным возбудителем инфекций ЖКТ

Гелікобактерна інфекція

Хелікобактер пілорі - грам бактерія, яка може при інфікуванні проникає всередину шлунка і дванадцятипалої кишки. Ця бактерія може викликати виразку, гастрит, рак і деякі інші захворювання шлунково-кишкового тракту (проте слід пам'ятати, що хвороби шлунка при інфікуванні з'являється лише у 5-10% людей). Хелікобактер воліють кисле середовище з рівнем рН від 3 до 6 пунктів, тому в більшості випадків хелікобактер мешкає в антральному відділі шлунка. У разі збільшення кислотності в антральному відділі хелікобактер може мігрувати в дванадцятипалу кишку, а в разі зменшення кислотності - в область тіла або дна шлунка.

Життєдіяльність бактерії хелікобактер пілорі надає наступну дію на організм:

 • Повреждение эпителиальных клеток желудка при контакте с бактерией;
 • Запалення слизової оболонки шлунка при тривалому контакті з бактерією;
 • Стимуляція синтезу соляної кислоти травних ферментів, що призводить до поступового роз'їданню защ тного шару шлунка;
 • Уповільнення клітинної регенерації.
Читайте також: & nbsp; Основи профілактики гастриту

Нестероїдні протизапальні засоби (НПЗЗ)

НПЗЗ - це група лікарських препаратів, які надають знеболюючі, жарознижувальний та протизапальну дію на організм. Основні НПЗЗ - ібупрофен, диклофенак, аспірин та інші речовини.

Вчені стверджують, що тривале застосування подібних ліків може пошкоджувати цілісність слизової оболонки шлунка

Механізм пошкодження наступний:

 • НПЗЗ при вживанні здатні пригнічувати циклооксигеназу (ЦОГ).
 • через це порушується з Синтез простагландинів.
 • Через це відбувається зменшення кількості простагландинів, що призводить погіршення регенерації пошкоджених епітеліальних клітин в шлунку.
 • При тривалому вживанні НПЗП регенерація ушкодженого епітелію в шлунку практично припиняється, що і призводить до запалення.
 • Слід також пам'ятати, що про цю проблему знають біохіміки та розробники лікарських препаратів. Були розроблені НПЗЗ, які практично не впливають на синтез ЦОГ, тому їх тривале застосування безпечно для слизової оболонки шлунка. Приклади таких ліків - целекоксиб, рофекоксиб та інші.
Признаки, симптомы и лечение гастрита
НПЗЗ

Дуоденогастрального рефлюкс (ДГР)

дуоденогастральногорефлюкс називають закид вмісту дванадцятипалої кишки в шлунок. Багато медичні дослідження показують, що через розладів, при яких спостерігається ДГР, значно зростає ризик запалення слизової оболонки шлунка. Медики вважають, що при ДГР в шлунок потрапляють жовчні кислоти, їх солі, деякі ферменти та інші речовини, які можуть пошкоджувати слизову оболонку, що може привести до появи гастриту.

Аутоімунні механізми

при порушенні роботи імунітету організм починає синтезувати у великих кількості антитіла, які можуть пошкоджувати клітини слизової оболонки шлунка.

Синтез таких антитіл призводить до наступних порушень :

 • Уповільнення синтезу соляної кислоти;
 • Поступова атрофія захисної до ЛЕТОЧНАЯ стінки шлунка;
 • Дефіцит в тканинах вітаміну B12, що з часом призводить до анемії.

Основні симптоми гастриту

Признаки, симптомы и лечение гастрита
Діарея - один з найбільш поширених симптомів гастриту | || 198

Хронический и острый гастрит характеризуется большим количеством симптомов. Основные симптомы гастрита такие:

 1. Різні диспепсичні розлади. Найчастіше зустрічається тяжкість в області живота, відрижка, зригування, нудота, неприємний присмак у роті, печія, біль в животі та інші розлади. Диспепсичні розлади свідчать про порушення проходження перевареної їжі з шлунка в кишечник. Також ці розлади свідчать про підвищення внутрішньошлункового тиску, підсилення рефлюксу, порушення синтезу соляної кислоти і так далі. При хронічному гастриті ці порушення зазвичай виникають під час або відразу ж після прийому їжі, а через деякий час ці порушення проходить самі по собі.
 2. Розлади астено-невротичного типу - слабкість, порушення роботи серцево-судинної системи, аритмія та інші розлади.
 3. Якщо гастрит викликаний життєдіяльністю бактерії хелікобактер пілорі, то можуть з'явитися розлади дефекації - запор, діарея, здуття живота і так далі.
 4. При атрофічному гастриті можуть з'явитися розлади, які нагадують демпінг-синдром - раптова слабкість, діарея, сонливість, блідість і так далі. Найчастіше ці розлади виникають одразу ж після прийому їжі, а через деякий час ці порушення зникають.
 5. В деяких випадках гастрит може супроводжуватися хронічною діареєю, непереносимістю деяких харчових продуктів і лікарських засобів, нудотою і так далі. || | 210
 6. При антральном гастрите, а также при гастрите, вызванного жизнедеятельностью бактерии хеликобактер пилори, могут появляться симптомы, которые напоминают язву желудка – изжога, острая боль в области живота, тошнота, рвота, отрыжка и так далее. Обычно эти симптомы появляются во время при приема пищи.

Діагностика

Лікувати гастрит потрібно в лікарні, домашнє лікування протипоказано. Перед лікуванням лікар повинен провести діагностику.

Етапи діагностики:

 1. Огляд пацієнта. На даному етапі лікар вислуховує і аналізує скарги хворого, а також проводить зовнішній огляд пацієнта.
 2. Ендоскопія і біопсія. Лікар вводить в шлунок людини спеціальну трубку з камерою, щоб визначити локалізацію пошкодженої ділянки слизової оболонки. Також лікар бере на аналіз невеликий шматочок пошкодженого епітелію, щоб провести спеціальне дослідження і визначити тип гастриту.
 3. Лабораторна діагностика. На даному етапі у пацієнта береться на аналіз кал, кров і сеча. Мета лабораторної діагностики - визначити концентрацію травних ферментів в крові і підтвердити або спростувати наявність бактерії хелікобактер пілорі. Також за допомогою лабораторних досліджень можна виявити морфологічні зміни слизової оболонки шлунка, перевірити функціонування імунної системи і так далі.
 4. Рентгенологічне дослідження. За допомогою рентгена можна встановити наявність виразки, грижі, раку, ДГР і так далі.
 5. Вимірювання кислотності за допомогою внутрішньошлункової рН-метрії. За допомогою цієї діагностичної процедури можна встановити концентрацію соляної кислоти і травних пептидів в шлунку (при деяких формах гастриту, які вимагають спеціального лікування, зменшується або збільшується синтез тих чи інших травних ферментів і кислот).
 6. Електрогастроентерографія. За допомогою цього дослідження можна встановити активність шлунка і дванадцятипалої кишки. Електрогастроентерографія зазвичай використовується для того, щоб підтвердити або спростувати факт наявності ДГР.
 7. Деякі інші додаткові дослідження - ультразвукове дослідження шлунка і прилеглих органів, манометр всіх відділів шлунка і так далі.

Лікування | || 236

Лечение гастрита обычно проводится в больнице под строгим контролем врача

Важно соблюдать диету и режим питания Ліки та методи лікування підбираються залежно від підтипу гастриту, стадії розвитку, наявності протипоказань і так далі. Також для успішного лікування гастриту лікар повинен підібрати спеціальну дієту, яка буде сприяти загоєнню пошкодженої слизової оболонки.

Читайте також: & nbsp; Які симптоми у гипертрофического гастриту і як його вилікувати?

Загальні рекомендації щодо дієти при гастриті виглядає так:

 1. Хворому призначається дієта з великою кількістю обмежень. З раціону необхідно виключити консерви, напівфабрикати, пряні спеції, солодощі, кисломолочні продукти, а також продукти, що містять продукти бродіння. Також необхідно відмовитися від копченої, смаженої і жирної їжі. Також потрібно звернути увагу на споживання солі - якщо людина споживає велику кількість солоних продуктів, то споживання солі необхідно знизити. Також заборонено вживати шоколад, кава, газовані і алкогольні напої.
 2. Харчуватися бажано простий нежирної їжею, яка містить мінімальну кількість приправ. Їжу готувати бажано на пару або методом варіння. Вживання смаженої їжі заборонено. Рекомендовані страви - різні бульйони і супи, каші, відварне м'ясо, свіжі овочі і так далі.
 3. Суворі харчові обмеження діють тільки в період загострення гастриту, а також під час лікування. У разі повного одужання допускається вживання смажених, копчених, солодких, молочних і інших продуктів, які заборонено вживати в їжу при загостренні. Однак слід пам'ятати, що вживання шкідливих продуктів може привести до повторного запалення слизової оболонки, тому після одужання рекомендується проконсультуватися зі своїм лікуючим лікарем з приводу свого раціону.

Лікування атрофічного гастриту, який викликаний аутоімунними порушеннями

Якщо у людини діагностували атрофічний гастрит, то лікувати хворого будуть так:

 1. Якщо секреторна функція шлунка збережена, то хворому призначаються глюкокортикоїдних гормони .
 2. Якщо секреторна функція шлунка порушена, то потрібно призначення спеціальної дієти для стимуляції секреторної функції. Також хворому призначається спеціальні препарати, які впливають на моторику вихідного відділу шлунка.
 3. Якщо гастрит супроводжується анемією, викликаної дефіцитом вітаміну B12, то хворому призначаються спеціальні ліки, які містять цей вітамін.
 4. В деяких випадках атрофічний гастрит може супроводжується порушенням роботи підшлункової залози. В такому випадку хворому призначається проведення замісної терапії, яка представляє собою прийом лікарських препаратів, що містять потрібні організму травні ферменти.

Лікування гастриту, викликаного життєдіяльністю бактерії хелікобактер пілорі

Якщо гастрит викликаний життєдіяльністю бактерії хелікобактер пілорі, то лікування повинно бути спрямоване на знищення цієї бактерії всередині шлунка.

Признаки, симптомы и лечение гастрита
лікування гастриту, викликаного хелікобактер, проводиться протягом 1 - 2 тижнів

Зазвичай лікування вигляди так:

 • В якості основних ліків використовується інгібітори протонної помпи і антибіотики (найчастіше використовується кларитроміцин, амоксицилін або фуразолідон).
 • Якщо у хворого спостерігається знижена секреторна функція шлунка, то замість інгібіторів протонної помпи використовуються ліки на основі вісмуту.
 • Тривалість терапії становить 1-2 тижні.
 • Після лікування через 1-2 місяці необхідно провести контрольне дослідження.
 • Якщо лікування не дало відчутного результату або хелікобактер ні знищено, то може про одіться інша терапія - хворому призначається прийом препаратів на основі вісмуту в поєднанні з інгібіторами протонної помпи і антибіотиками (найчастіше використовується тетрациклін і метронідазол). Тривалість такої терапії також становить 1-2 тижні.
 • Після лікування через 1-2 місяці також необхідно провести контрольне дослідження.

Лікування гастриту, викликаного вживанням хімічно активних речовин

В эту группу попадают пациенты, у которых гастрит развился вследствие употребления химически активных веществ (НПВС, некоторые антибактериальные лекарства, алкоголь, токсичные вещества и так далее).

Возможные последствия гастрита

Метод лікування залежить від того, яка саме хімічна речовина призвела до появи гастриту:

 • Найчастіше всім хворим призначаються препарати, що містять інгібітор протонної помпи. Такі препарати нормалізують функціонування шлунка і пов'язують жовчні кислоти і деякі травні ферменти, які можуть бути присутніми в шлунку при токсичному отруєнні.
 • Якщо гастрит з'явився внаслідок закидання їжі з дванадцятипалої кишки в шлунок, то для лікування також можуть призначатися блокатори дофамінових рецепторів.
 • Якщо в шлунку міститься велика кількість жовчних кислот, які пошкоджують цілісність слизової оболонки, то призначається застосування урсодезоксихолевої кислоти.

Висновок || | 302

Теперь вы знаете о том, что собой представляет гастрит, какие у этого заболевания основные симптомы и как выглядит медицинское лечение гастрита. Подведем итоги. Гастритом называют воспаление слизистой оболочки желудка, которое сопровождается такими симптомами, как тяжесть в области живота, болевой синдром, диарея, слабость, нарушение работы сердечно-сосудистой системы, вздутие живота и так далее. Обычно эти симптомы появляются во время и сразу же после приема пищи, а спустя некоторое время эти симптомы проходят сами собой.

Основні причини появи гастриту - інфікування організму бактерією хелікобактер пілорі, зловживання НПЗЗ, аутоімунні розлади, шкідливі звички, неправильне харчування і так далі

Близько 80% випадків гастриту виникає внаслідок інфікування організму бактерією хелікобактер пілорі, проте слід пам'ятати, що цією бактерією інфіковано велика кількість людей, але лише у 5-10% инфициро анних появи будь-якого шлунково-кишкові розлади.

Лікувати гастрит потрібно в лікарні під суворим наглядом лікаря. Лікують цю хворобу за допомогою лікарських препаратів в залежності від типу захворювання. Також при лікуванні хворому необхідно дотримуватися спеціальної дієти, оскільки багато продуктів можуть завдати шкоди слизовій оболонці, що знизить ефективність лікування.

Посилання на основну публікацію | || 350