З- за чого розвивається гастрит у дітей

Будь-яка мама, помічаючи ознаки захворювання у своєї дитини, звертається до лікаря і виходить т схему лікування. Але, щоб зрозуміти, що дитина захворіла, особливо грудного віку, необхідно розуміти і розрізняти ознаки хвороб. Іноді діти просто вередують, а іноді, таким чином, повідомляють батькам про те, що у них щось болить. Гастрит у дітей складно розпізнати, тому потрібно вивчити симптоми і бути у всеозброєнні.

Що таке дитячий гастрит

На приеме у педиатра
Що таке дитячий гастрит

Оскільки система травлення у дітей формується до 7 років, цей період характеризується зниженим рівнем кислотності шлункового соку. Найчастіше гастрит наздоганяє дітей у віці від 6 до 10 років.

Гастрит у дитини протікає в двох формах: гострий і хронічний. Гострий первинний гастрит виникає на тлі інфекційних захворювань, отруєнь продуктами харчування, постійного знаходження в стресових ситуаціях, впливу подразників на слизову оболонку шлунка та іншими факторами. Хронічний гастрит протікає в наслідок тривалої дії несприятливих чинників на оболонку шлунка. Можуть виникати як фазою загострення, так і фази ремісії.

Гастрит став «нормою» для учнів старших класів, що знаходяться в постійному стресі через випускних і вступних іспитів. Підлітки частіше дорослих порушують режим харчування і балують себе фаст-фудом.

Ознаки гастриту у дітей

Дитина, в залежно від віку, висловлює свої скарги по-різному. Завдання батьків полягає в своєчасному розпізнаванні «перших дзвіночків» захворювання. Гастрит у дітей супроводжується такими ознаками:Болезненность в области желудка

 • Хворобливість в області шлунка;
 • Біль в животі набирає чинності в стані голоду або переїдання;
 • Печія, «кисла» відрижка, часті відрижки;
 • Ощущение жжения в животе;
 • Діарея;
 • Втома і апатичний настрій;
 • Сонливість;
 • Підвищений пульс;
 • Дратівливість і нервозність.

Причини гастриту у дітей

Дитячий гастрит може бути, як первинним, так і вторинним. Первинний гастрит з'являється самостійно, вторинний - в наслідок яких-небудь суміжних захворювань і їх ускладнень. До провідних причин виникнення гастриту у дітей відносять:Употребление некачественных и нездоровых продуктов питания

 • Вживання неякісних і нездорових продуктів харчування (фаст-фуди, солодкі газовані напої);
 • Інфекційна основа;
 • Нерегулярне харчування, швидкі перекушування;
 • Отруєння їжею або хімічними речовинами;
 • Інфекції з ускладненнями, які пригнічують діяльність шлунка і порушують склад мікрофлори;
 • Спадковість, хвороби шлунково-кишкового тракту у близьких родичів;
 • Прийом великої кількості медикаментів при лікуванні від іншого захворювання, які спричинили (ГРВІ, застуда, кашель та інші);
 • Часте перебування в стресових ситуаціях;
 • Ураження шлунково-кишкового тракту бактеріями (наприклад, Helicobacter pylor).

профілактика дитячого гастриту

Для того, щоб гастрит у дитини не довелося довго і нудно лікувати, мамі необхідно спочатку дотримуватися наступних профілактичних заходів:Прием пищи

 • Не дозволяти дитині вживати фаст-фуд (картопля-фрі , солодкі газовані напої, гамбургери, хот-доги);
 • Організувати регулярний прийом їжі (не менше 5-6 разів на добу) невеликими порціями в Спок йної обстановці;
 • Їсти теплу їжу, а не гарячу або холодну;
 • Якщо дитина грудного віку харчується молочної сім'ю, то не можна часто її міняти;
 • Проходити обстеження у гастроентеролога для виключення загострення гастриту.

Класифікація гастритів у дітей і лікування

Дитячий гастрит має кілька різновидів. Точну причину може встановити тільки дитячий гастроентеролог. Найчастіше діагностується гастрит у дитини 5 років, в період зростання і розвитку травної системи. Не рідко загострення хвороби або первинне виникнення можна виявити в період статевого дозрівання (від 9 до 12 років).

Аутоімунний гастрит

Описание патологии
Аутоімунний гастрит

Даний вид гастриту полягає в порушенні і зниженні вироблення секреції, истончении слизової шлунка. Знижений рівень кислотності шлункового соку викликаний вірусом і аутоімунним фоном захворювання. Лікується за допомогою спеціального харчування. У фазі загострення - дієта. У пасивної стадії - відвідування санаторію, фізіотерапевтичні методи, а також пиття мінеральних вод.

Доктор виписує такі медикаменти:

 • При хворобливості живота - Но-шпа;
 • Від нудоти і блювотних позивів - Метоклопрамід;
 • Відновлення рівня соляної кислоти в шлунку, нормалізація вироблення шлункового соку - Абомин;
 • Встановлення нормального виробництва пепсину (ферменту шлункового соку) - Гербіон, препарати з рослинним складом на основі подорожника;
 • Регенерація слизової оболонки шлунка - вітаміни групи В, С, нікотинова кислота.

гастрит, викликаний бактерією хелікобактер пілорі

гастрит антрального відділу шлунка найчастіше викликаний зараженням бактерії хеликобактерного типу, тобто їм можна заразитися. Наприклад, якщо у одного з батьків знайдений інфекційний гастрит, то і у дітей швидше за все буде виявлений. Серед дітей у віці 7 років даний вид гастриту зустрічається в 80% випадків. Рівень кислотності шлункового соку підвищується або залишається колишнім. На початковій стадії гастрит усувається за допомогою дієтичного харчування.

Якщо бактерія міцно «вжилася» в організм дитини, то при позитивному рішенні доктора призначається терапія антибіотиками. Схема лікування являє собою комплексні заходи.
Лікар виписує 3 види медикаментів:
 • Медикаменти, що знижують рівень кислотності - Альмагель, Фосфалюгель;
 • Прибуток - для відновлення мікрофлори до нормального рівня (Біфіформ, Хілак Форте);
 • Знеболюючі - для зняття хворобливості і спазмів (Но-шпа, Дротаверин, Папаверин).

Гастрит-рефлюкс поверхневого типу

Якщо дитина часто хворіє і мамі доводиться вдаватися до лікування медикаментозним способом, то можливе виникнення рефлюкс-гастриту на тлі прийому таких ліків, як Ібупрофен, Ацетіловая кислота і інші. Немовлята такий гастрит переживають легше, так як їх кишково-шлунковий тракт зазнає змін і поступово адаптується до зовнішніх чинників впливу. Гастрит зазвичай зникає сам по собі, якщо не продовжувати приймати медикаменти.

Читайте також: & nbsp; Прояв і лікування алкогольного гастриту

Якщо дитина старше 2 років і причина рефлюкс-гастриту в ліках, мамі слід відвідати дитячого гастроентеролога. У таких випадках виписують дієтичне харчування і лікарських препаратів з рослинної основою. Можуть бути призначені кошти з гістамінового ефектом (Ранітидин).

Також, гастрит можна розділити по типу течії: гострий і хронічний. Схеми лікування цих видів розрізняються.

Гастрит у дітей грудного віку

Осмотр грудничка
Гастрит у дітей грудного віку

Великим здивуванням для мами може стати виявлення гастриту у дитини грудного віку. Причиною стає неправильний раціон - часта зміна молочної суміші, неправильне або раннє введення прикорму. Шлунки грудних малюків до 2 років ще не зміцніли і не адаптувалися повністю до повноцінного харчування. Навантаження неправильним харчуванням призводить до розвитку дитячого гастриту. Тому дуже важливо не годувати дитину фаст-фудом, чіпсами, напівфабрикатами і солодкими газованими напоями.

Раніше споживання шоколаду також стає причиною розвитку гастриту у дітей грудного віку. Батькам слід обмежити, а краще виключити входження в раціон малюка - шоколадних цукерок, солодкого печива, їжі, що містить гострі спеції. Шоколад можна вводити невеликими порціями з 3 років.

При підтвердженні гастриту у дитини грудного віку доктор призначає спеціальну дієту, основою якої стає чай і проста вода. У період загострення перші 8 годин можна тільки пити. Дієту можна доповнити невеликими порціями грудного молока. Якщо у малюка спостерігається «кисла» відрижка, блювота і неспокійний плач, то слід викликати лікаря. Можливо знадобиться госпіталізація і обстеження.

Після зняття стану загострення гастриту кількість споживаного грудного молока поступово збільшується. Дитину необхідно допаювати кип'яченою водою.

Гастрит у дітей дошкільного віку

Осмотр ребенка
Гастрит у дітей дошкільного віку

Дитина не завжди може пояснити, що у нього болить і ідентифікувати свій біль. Малюк починає скаржитися на різкий біль у верхній частині живота, його може нудити, іноді спостерігається підвищена температура тіла. Дитина п'є багато води після чого його нудить. Після блювоти болю в животі слабшають.

Щоб допомогти малюкові пережити хворобливість в шлунку при загостренні гастриту необхідно:

 • Викликати дитячого лікаря, «швидку допомогу» або звернутися до дільничного педіатра для уточнення діагнозу і призначення відповідної схеми лікування;
 • Можна покласти грілку або теплу пелюшку на верхню частину живота для зняття больового синдрому;
 • Промити шлунок теплою кип'яченою водою;
 • При сильній хворобливості шлунка прийняти но-шпу або Папаверин;
 • Можна зробити клізму для очищення шлунку ( Чи прийняти проносний засіб) і усунення подразнення слизової оболонки шлунка;
 • Перші 12 годин краще всього виключити харчування, необхідно пити якомога більше води;
 • На другу добу гастриту дозволяється пити чорний чай з молоком, відвар із плодів шипшини, супи-пюре, м'ясний бульйон з нежирної основою;
 • На третю добу дозволено вживання молока, нежирного сиру, каш з різних круп, киселів.;
 • Заборонені : чорний хліб, макарони, бобові, овочі.

Гострий гастрит у дітей

Гострий гастрит - первинний і є сле ствием ураження організму дитини інфекціями, бактеріями, неправильним харчуванням та іншими факторами.

Схема лікування гострого гастриту у дітей:Больно!

 1. Перші 3 дні необхідний спокій і постільний режим;
 2. Если ребенка мучает тошнота или заметны рвотные позывы, следует дать ребенку Мотилиум или Церукал, можно промыть желудок;
 3. дитині слід приймати багато рідини (води);
 4. Через 12 годин після виявлення ознак гастриту можна їсти кефір, бульйони з нежирної основою, кашки і перетерті супчики-пюре;
 5. Якщо спостерігається болезн нность в області живота можна прийняти но-шпу або Папаверин;
 6. Якщо спостерігається діарея і розлад шлунку, можна приймати Смекту, активоване вугілля;
 7. Щоб зменшити функціонування секреторної активності можна прийняти Ранитидин. | || 303
В любом случае необходима консультация и посещение детского гастроэнтеролога или участкового педиатра.

Хронічний гастрит у дітей

Хронічний гастрит - вторинний і є наслідком тривалого впливу негативних факторів на середовище шлунка. Змінюється фазами загострення і ремісії.

Схема лікування хронічного гастриту у дітей:Лечение хронического гастрита

 1. Періодичне пиття мінеральної води (Єсентуки, Боржомі);
 2. Дотримання спеціальної дієти; || | 315
 3. В моменты обострения и болезненных ощущений можно принять Папаверин, Но-Шпу, Риабал;
 4. Для зменшення секреції шлунка - Ранитидин, Квамател;
 5. Для відновлення нормальної роботи кишечника і шлунка - Церукал, Мотилиум.

Перед тим, як дозволити дитині взяти будь-якої медикамент, мама обов'язково повинна уточнити цей момент у доктора. Самостійне лікування може не дати належного ефекту і більш того нашкодити малюкові.

Діагностика хронічних гастритів у дітей

Для постановки точного діагнозу мама зобов'язана разом з дитиною звернутися до дитячого гастроентеролога. Діагностика проводиться одним з наступних методів:Диагностика хронических гастритов у детей

 • Шлунковий зонд - вимір PH-рівня всередині шлунка;
 • Біопсія, проведена за допомогою ендоскопа;
 • Електрогастроентерографія - вживлення електродів в область шлунково-кишкового тракту;
 • Ультразвукова діагностика органів, розташованих в животі;
 • Манометрія - вимірювання тиску в шлунку;
 • Здача стандартних аналізів.
Якщо під підозру потрапляє бактеріальна основа виникнення гастриту, то необхідно здати аналізи калу і тести на наявність мікроба.

Леч ня дитячого гастриту

Лікування призначається дитячим гастроентерологом, терапія проходить під строгим спостереження доктора. Залежно від причини хвороби усуваються симптоми і сам джерело:Лечение детского гастрита

 • Якщо справа в розвитку бактерії Helicobacter pylor, то буде призначена терапія ерадикаційної характеру;
 • Якщо справа в підвищеній кислотності шлункового соку, то необхідно знизити його рівень;
 • Дієтичне харчування;
 • Фізіотерапевтичне лікування;
 • Медикаментозне лікування за допомогою лікарських засобів;
 • Терапія в санаторно-курортній зоні.

Терапія ерадикаційної характеру

Даний вид лікування корисний при наявності бактерії Helicobacter pylori. Мета - позбутися від бактеріального фону і налагодити роботу шлунка. Доктор призначає комплекс препаратів, що складається з антибіотиків, пеніцилінів, макролідів: Амоксицилін + Омепрозол (або Лансопрозол) + кларитроміцин, прийом яких триває 7 календарних днів.

Дієтичне харчування

Диетический суп
Дієтичне харчування || |

Образ харчування і склад їжі, що вживається грає велику роль в лікуванні гастриту у дітей. Особлива ця роль в моменти загострення гострого гастриту. Продукти харчування повинні бути зварені і протерті в пюре або кашку. Таке харчування зберігається на 14 днів, а потім необхідно дотримуватися «сокогонних» дієти протягом 2 місяців. Після закінчення дієтичного періоду привчите дитини до регулярного харчування маленькими порціями і здоровою, корисної їжі.

Читайте також: & nbsp; Один із симптомів і неприємних наслідків гастриту - Сухість у роті

Під час загострення гастриту їжа дитини не повинна містити гострих спецій і приправ, так як вони дратують слизову оболонку шлунка. Сіль і цукор також знаходяться під строгим контролем. Прийом теплої їжі набагато корисніше для загоєння, ураженої області шлунка, ніж продуктів гарячої або холодної температури.

Режим харчування: не менше 5 разів на день невеликими порціями з ретельним пережовування їжі. Найкраще продукти засвоюються у вареному, хлопець і протертому вигляді. Жорстка клітковина, що міститься у фруктах і овочах може нашкодити шлунку. Заборонені такі продукти харчування, як гриби, жирне м'ясо (свинина, баранина), газована вода, смажена їжа, солодка випічка, шоколад.

При підвищеному рівні кислотності шлункового соку дитині забороняється давати бульйони з міцною основою, соки і фрукти з кислим смаком. У їжу можна вживати кашки, супчики і молочні продукти (переважно молоко), щоб знизити кислотність.

При зниженому рівні кислотності шлункового соку показово вживання міцних бульйонів, кисломолочних продуктів і кислих фруктів, соків.

Медикаментозное лечение

Призначення лікарських засобів для лікування гастриту у дітей залежить від типу гастриту, причини його виникнення та зібраного анамнезу хворого:Медикаментозное лечение

 • При зниженому рівні кислотності шлункового соку - пантаглюцід (натуральний засіб , що знімає запалення і спазми), медикаменти, що містять ферменти;
 • Для відновлення слизової оболонки шлунка - вітаміни групи В, ліпоєва кислота, пантотенат, фітотерапія (лікування травами);
 • При підвищеному рівні кислотності шлункового соку - препарати-антациди, адсорбенти, препарати з антисекреторними функціями, масло обліпихи, солкосерил;
 • При сильній хворобливості в області живота - анальгетики, спазмолітики, мінеральна вода Боржомі, Єсентуки.

Таблица продуктов

Продукты, которые запрещены или разрешены малышу при установлении диагноза – гастрит

фізіотерапевтичні дещо лікування

Дитячий гастрит успішно лікується за допомогою фізіотерапевтичних методів. При гострій ступеня розвитку гастриту болю в животі знімають сеанси лазера, ультразвукові хвилі. У пасивної стадії хвороби призначають електрофорез, прийом вітамінів групи В, а також кальцію.

Народні засоби

Рецепты народной медицины
Народні засоби
 1. Масло обліпихи. Масло з плодів обліпихи за рахунок вмісту в них вітамінів групи Е і В допомагає загоювати ранові поверхні і усувати запалення. Придбайте масло обліпихи і приймайте по 1 чайній ложці 2 рази на добу (в ранковий і вечірній час перед прийомом продуктів харчування). Тривалість застосування - 1 місяць, потім потрібна перерва і ще 1 календарний місяць прийому масла. Масло обліпихи - кращий засіб від гастриту.
 2. Відвар з насіння льону. Відвар виходить густої консистенції за рахунок маслянистості насіння. Слизова оболонка і стінки шлунка обволікаються відваром, знімаючи біль і запальний процес. Насіння льону містять в своєму складі полісахариди, які несуть в собі бактерицидний ефект. Вони не володіють різким смаком або запахом. Щоб приготувати відвар з насіння льону для лікування від гастриту необхідно: 1 склянкою крутого окропу залити 2 чайних ложки насіння льону. Залишити настоюватися на ніч. Натщесерце випити 1/3 частина склянки відвару, насіння також можуть вжиті всередину - це дуже корисно. Рівними порціями допити даний напій протягом дня (2 рази). Тривалість застосування відвару - 1 календарний місяць.
 3. Капустяний сік. За рахунок вмісту в ньому великої кількості вітаміну С, поживних речовин, що сприяють відновленню слизової оболонки шлунка, капуста використовується для лікування виразкового гастриту. Перші 7 календарних днів випивайте свіжовичавлений сік капусти 4 рази на добу по 1 келиху. ½ частини соку змішується з ½ частини келиха води. Наступні 7 днів - випивайте сік з водою в співвідношенні 1: 2. З 15 по 21 день прийому кошти - приймайте капустяний сік у поєднанні з водою в пропорції 1: 1 по 2 рази на добу.
Рекомендується спостереження дитини у дитячого гастроентеролога кожні 3 місяці протягом календарного року. Якщо рецидиви паче не поміщали малюка, то спостерігатися у лікаря можна 1 раз в 2 роки.

Заходи відновлення після проходження терапії

Щоб не нарватися на рецидив і загострення гастриту у дитини, мамі необхідно дотримуватися наступних заходів відновлення:Режим дня

 • Не доводити занесені інфекції до хронічної стадії;
 • Дотримання дієтичного харчування;
 • Правильний режим дня;
 • Вживання комплексу вітамінів;
 • Відпочинок в санаторії і проходження профілактичного фізіотерапії.

Лікування гастриту у дітей: відгуки

Олена, 26 років: Моя дитина (12 років) став скаржитися на болі в животі після прийому їжі. Ми пішли до дільничного педіатра і отримали направлення на аналізи. Лікар попередив, що попередній діагноз - рефлюкс-гастрит і направив до гастроентеролога. Доктор підтвердив цей діагноз. Ми сіли на дієтичне харчування і приймали ліки. Для боротьби з Хелікобатеріей пілорі ми пили метронідозолом, для знеболювання Но-шпу, а для відновлення мікрофлори - Бифиформ. В результаті синові стало краще, лікування допомогло.

Світлана, 37 років: Коли у нас почалися випускні іспити, моя дочка практично нічого не їла від постійного хвилювання. Перекушування були рідкісними і завжди всухом'ятку. В результаті отримала гастрит, часті болі в шлунку і печію. Гастроентеролог призначив курс лікування медикаментами, дієту і відвідування санаторію. Ліки ми пропили, дотримуємося дієтичне харчування. Дочки стало набагато краще. Тепер в планах з'їздити на санаторно-курортне лікування.

Катя, 22 роки: Складно зрозуміти, в чому причина болю в животі у малюка 3 років. Після ультразвукового дослідження і ряду аналізів нам повідомили, що у нас гастрит - запалена слизова оболонка шлунка. Доктор заспокоїв, що з розвитком шлунково-кишкового тракту, болі в животі пройдуть і особливого лікування не потрібно. Призначили дозволені для малюків медикаменти, але я вирішила спробувати масло обліпихи. Болі пройшли і запалення зійшло нанівець. Нам допомогло!

Запорукою успішного лікування від дитячого гастриту є своєчасна діагностика і розуміння джерела скарги малюка. Гастрит лікується різними і методами і кожній мамі під силу контролювати здоров'я дитини, навчити його правильному харчуванню і режиму дня.

Посилання на основну публікацію