Все про гастропатии - що це таке, яка буває і як її лікувати?

Багато людей задаються питанням, почувши діагноз «гастропатия», що це таке, і досить ча сто плутають її з гастритом, хоча ці положення в медицині зовсім різні.

Якщо гастрит - це патологія слизової оболонки шлунка, що супроводжується його запаленням, то гастропатия - це найменування різних шлункових захворювань, які характеризуються ушкодженнями епітелію, судинної системи шлунка з можливим незначним його запаленням. При цьому недугу дослідження покажуть почервоніння поверхні органу.

По МКБ-10 код цього захворювання такий же, як і у гастриту - К29. | || 93

Описание

у медицині гастропатия шлунка являє собою порушення функції травлення, які супроводжуються відчуттям дискомфорту і болями в животі, а також ураження верхніх відділів ЕКТ, що з'являються в результаті прийому медичних препаратів, що мають подразнюючу і шкідливу дію на епітелій шлунка і дванадцятипалої кишки.

Гастропатия
Дане захворювання в ражается в неповному зміні будови епітелію шлунка, порушенні діяльності клітин його залоз, сприяють збою травлення і скорочення органу. При цьому запалення тут немає або воно слабо виражене.

Епідеміологія

В даний час кожна друга людина на планеті має захворювання органів травлення. Більше 60% людей припадає на вік вище п'ятдесяти років. Картина набуває величезних масштабів, якщо враховувати той факт, що хвороба на початкових стадіях себе не проявляє.

Гастропатія зустрічається як у чоловіків, так і у жінок, спостерігається вона і у дітей. У представниць слабкої статі недуга діагностується трохи частіше, пов'язано це з проблемами на гормональному рівні.

Класифікація

У медицині існує кілька класифікацій гастропатии. За однією з них недуга ділять на гострий і хронічний, згідно з іншою розрізняють захворювання за стадіями, а треті виділяють ступеня розвитку патології. За ступенем розвитку недуги гастропатия буває:

 • 1 ступеня, що проявляється в несильному зміні слизової шлунка, а також невеликим зниженням вироблення соляної кислоти;
 • 2 ступінь, що обумовлюється більш сильними патологічними процесами, порушення клітин і омертвіння епітелію шлунка проходить швидше, ніж в першому випадку. Але ці зміни конвертовані, якщо вчасно почати лікування.

Стадії хвороби залежать від її тривалості, характеру перебігу, ефективності лікування, а також від стану епітелію шлунка. Виділяють наступні стадії гастропатии:

 1. Початкова стадія, що характеризується невеликим запаленням слизової без зміни її структури;
 2. Хронічна, що обумовлюється появою ерозій і виразок, ураженням залоз органу. Зазвичай така стадія настає, якщо захворювання запущено, пізно діагностувалося або НЕ лікувалося належним чином;
 3. Стадія атрофії, що виявляється в виродження стінок шлунка, заміщення деяких ділянок сполучною тканиною, погане самопочуття;
 4. Гіпертрофія , що виступає найважчою стадією, при якій відбувається потовщення і огрубіння стінок шлунка, утворення кіст і аденом.

Гипертрофия желудка

За формою хвороба ділиться на:

 • Гостру гастропатию, що виникає при впливі на шлунок алкоголю, кислот або лугів, інфекцій;
 • Хрон іческого, що характеризується повільним перебігом з поступовим зміною епітелію органу, його атрофією, зниженням функцій шлунка. У частих випадках дана форма недуги протікає безсимптомно;
 • Помірковану гастропатию, що обумовлюється перетворенням клітин епітелію в сполучну тканину.

Причини і фактори ризику

Різні види захворювання в нині діагностуються часто. Причини появи недуги медики поділяють на внутрішні і зовнішні. До них відносять:

 1. Неправильний раціон харчування, вживання алкоголю і нікотину, кави, наявність інфекцій;
 2. Недостатнє виділення ферментів в організмі, які потрібні для травлення;
 3. тривалий прийом медикаментів, опіки та інші травми;
 4. Заброс жовчі в шлунок, застійні процеси;
 5. Неповне кровопостачання шлунка через утворення внутрішніх патологій;
 6. Генетична схильність.
Причины и факторы риска
Факторами ризику при даному захворюванні виступають: вік понад п'ятдесят років, наявність хронічних хвороб, гормональні порушення, безконтрольний прийом медичних препаратів, нехтування проблемами зі здоров'ям.

Симптоматика

Спочатку хвороба не проявляє жодних ознак. У частих випадках перші симптоми закриваються тими, що притаманні іншим недугам, на плані яких розвивається гастропатия. Через деякий час гастропатия симптоми має, як і при гастриті, вона супроводжується больовими відчуттями і вагою в шлунку, метеоризмом, нудотою і печією.

Читайте також: & nbsp; Види хронічного гастриту, симптоми і лікування

Крім цього порушується апетит, з'являються блювання, після яких самопочуття хворого стає кращим. У половини пацієнтів спостерігається порушення утворення жовчі, порушується тонус товстого кишечника, утворюються запори.

Якщо є патологія антрального відділу шлунка, то можлива поява кровотеч в органі, стілець стає червонуватого відтінку, в блювотних масах є домішки крові. | || 163

Гастропатия у детей

У дитячому віці це захворювання стоїть на другому місці після ГРВІ. При цьому недугу зазвичай виникає раптово і протікає стрімко. Гастропатія може спостерігатися в грудному віці в період переходу на штучне вигодовування або як алергічна реакція на їжу. Також часто недуга провокують інфекції, прийом медикаментів, молочні суміші та прострочені продукти.

Гастропатія проявляється слабкістю, неспокоєм, больовим синдромом в області живота, відсутністю апетиту, діареєю, нудотою і блювотою. Гостра форма нерідко переходить в хронічну, що характеризується болями, почуттям дискомфорту в шлунку.

Гастропатия у детей
Такий стан може спостерігатися у дитини дуже довгий час.

Різновиди

Розглядаючи, що таке гастропатия, необхідно відзначити, що під даним терміном мається на увазі велику кількість захворювань шлунка. Різновиди цих недуг залежить від опису, інтерпретації хвороби, а також від остаточного висновку.

При описі дають оцінку слизової оболонки шлунка, розміром його стінок, наявності патологій. Інтерпретація робиться на основі кинической діагностики, закінчення проводиться виходячи з результатів біопсії. Сьогодні існує безліч різновидів гастропатии.

антральним гастропатия

Даний вид гастропатії розвивається в атральном відділі шлунка, що відповідає за подрібнення їжі і подальше її просування в дванадцятипалу кишку. Тут відбувається виділення слизу, що сприяє нейтралізації соляної кислоти, а також вироблення гормонів серотоніну, гастрину і ендорфіну.

Даная патологія викликає зниження швидкості переробки їжі, тому з'являються застійний ефект і бродіння. Хворий починає відчувати тягар і больовий синдром. Несвоєчасне лікування призводить до розвитку виразок, які легко вилікувати.

Антральная гастропатия

Асоційована і індукована гастропатія

До цих видів захворювання відносяться патології, що з'явилися в результаті прийому НПЗП при лікуванні різних хвороб. Такі препарати можуть викликати пошкодження слизової оболонки шлунка, розвиток виразок і ерозій, кровотечі, створювати непрохідність органу.

Зазвичай такі види гастропатии не виявляють симптомів, тому часто діагностуються, коли спостерігаються ускладнення.

гастропатія атрофическая

При даному виді захворювання клітини шлункових залоз втрачають здатність справлятися зі своїми завданнями, вони породжують собі подібних в результаті аутоімунної реакції, відбувається мутація, яка призводить до вироблення слизу замість соляної кислоти. Особливу небезпеку при цьому являє розвиток злоякісних новоутворень.

Гастропатія гіпереміческая

Ця патологія характеризується підвищенням напливу крові до шлунка, що призводить до почервоніння слизової, її набряклості і появи синців. Гіпереміческая гастропатия може поширюватися на різні відділи органу або розміщуватися на невеликих його ділянках.

Гіпертрофічна гастропатія

Патологія виступає у вигляді деформації слизової і м'язової оболонок шлунка, в результаті чого з'являються доброякісні новоутворення. | || 204

Гипертрофическая гастропатия
Они могут быть единичными и множественными, развиваются в результате употребления алкоголя, никотина, жирной пищи, поэтому чаще всего наблюдается у представителей сильного пола.

Гастропатія гіперпластична

При цьому захворюванні спостерігається сильне збільшення клітин залоз шлунка, тому тканини розростаються, з'являються складки і нарости всередині органу. До даної патології відносять такі недуги, як синдром Менетрие, хвороба Золлінгера-Еллісона, а також гіперсекреторний гастрит.

Дифузна гастропатия

Ця патологія поширюється на все тіло шлунка, вона проявляється в структурних змінах слизової оболонки органу і проявляє такі ж симптоми, як і гастрит. Захворювання може мати гострий або хронічну форму.

Читайте також: & nbsp; Як розвивається вогнищевий гастрит

Гастропатія застійна

Характеризується застійна гастропатія порушенням моторики шлунково-кишкового тракту. Вона проявляється утворенням виразок і ерозій в антральному частини органу і верхньому відділі кишечника. При цьому порушується кровопостачання цих органів в результаті згубного впливу нікотину і алкоголю, інфікування бактерією Хелікобактер.

Гастропатия застойная
Ця патологія супроводжується порушенням діяльності печінки і нирок, наявністю пухлини підшлункової залози, а також виразкою шлунка.

Зернистая гастропатия

При цьому захворюванні спостерігається утворення на стінках шлунка наростів у вигляді зерен, розмір яких може коливатися від декількох міліметрів до одного сантиметра. Недуга в основному спостерігається у представників сильної статі, яким більше сорока років. Початкова стадія хвороби не проявляє симптомів, подальший її розвиток призводить до порушення обміну білків.

Гастропатія катаральна

Катаральна поверхнева гастропатия є найпростішою формою недуги, що характеризується поширенням запального процесу на верхній шар слизової оболонки органу. Це може провокувати збільшення вироблення соляної кислоти або, навпаки, її недостатність.

Головною причиною розвитку недуги є харчове отруєння, травми та інше.

Лімфоїдна (лімфоцитарна) гастропатия

Дане захворювання зустрічається дуже рідко. Воно характеризується утворенням на епітелії шлунка лімфоцитів, які мають вигляд фолікулів. Відбувається це через вплив бактерії хелікобактер, що провокує розростання складок лімфоїдної тканини.

Гастропатія папульозна

У медицині папульозна гастропатия виступає ерозією, яка не впливає на глибокий шар епітелію шлунка і піддається лікуванню. Патологія обумовлюється появою папул в різних відділах органу. Папули можуть бути як поодинокими, так і множинними.

Портральная гастропатия

Патологія слизової шлунка виникає через розширення судин. Так, в венах підвищується тиск, капіляри розширюються, наповнюючись кров'ю. При даній патології на слизовій оболонці спостерігаються мозаїчні малюнки, червоні фрагменти або чорно-коричневий малюнок.

Запальний процес при цій недузі відсутня.

Гастропатія ерозивно

При впливі різних чинників на слизову оболонку шлунка може виникнути ерозивно гастропатия, що характеризується наявністю ерозій від одного до семи сантиметрів, що схожі на прищі з западиною. Патологія може не проявляти жодних симптомів, в деяких випадках виникає больовий синдром в підребер'ї з правого боку, а також шлункові кровотечі.

Виразкова гастропатия

Цей вид захворювання носить гостру форму і обумовлюється появою таких симптомів, що і при інтоксикації. Якщо при цьому спостерігаються згустки крові в блювотних масах, негайно потрібно звернутися в медичний заклад, щоб уникнути негативних наслідків.

Ускладнення

Невчасно розпочате або неефективне лікування недуги може посприяти розвитку анемії, появі новоутворень, кровотеч в шлунку, порушення травлення і моторики шлунка. У деяких випадках тривалий перебіг хвороби може вести до розвитку онкології.

Діагностика

Для встановлення точного діагнозу мало вивчення анамнезу і проявів захворювання, тому гастроентеролог проводить лабораторну, інструментальну і диференціальну діагностику. Спочатку береться для аналізу частина тканини шлунка, потім застосовують тест на кислотність і пепсин.

Хеликобактер
Також необхідно досліджувати організм на бактерію хелікобактер. З метою діагностики часто використовують ультразвукову ендоскопію і рентгеноскопію.

Лікування

Будь-яка гастропатия лікування вимагає ферментами, знеболюючими препаратами і гастроцітопротекторамі. Також можуть бути призначені кошти, які знижують вироблення соляної кислоти в шлунку.

При виявленні бактерії хелікобактер лікарі призначають хворому антибіотики. Хірургічне втручання проводять тоді, коли виникла кровотеча в шлунку, яку не можна зупинити. У цьому випадку застосовують лапароскопію.

Лечение гастропатии
Разом з лікуванням лікарськими препаратами лікарі приписують особливу дієту і комплекс вітамінів.

Прогноз і профілактика

Якщо захворювання вчасно і ефективно лікувати, воно не становить небезпеки для життя. Негативний прогноз буде в тому випадку, коли хвороба запущена і призводить до розвитку новоутворень злоякісного характеру, а також при наявності перніциозної анемії.

Вивчивши причини розвитку гастропатій, рекомендується сконструювати таким чином методи профілактики, щоб убезпечити свій організм від негативних зовнішніх і внутрішніх впливів. Перш за все, потрібно стежити за своїм раціоном, відмовитися від згубних звичок, не зловживати медичними препаратами, уникати стресових ситуацій.

Посилання на основну публікацію