Які симптоми у гипертрофического гастриту і як його вилікувати?

В сучасний час досить часто у людей різної вікової групи наблюдаютс я шлункові захворювання. Однією з причин порушення діяльності шлунка і всієї травної системи є хронічний гіпертрофічний гастрит.

Ця патологія проявляється в розростанні слизової оболонки шлунка, внаслідок чого утворюються доброякісні новоутворення, кісти, поліпи та інше. В останні роки дане захворювання стало поширеним серед людей різного віку.

Опис

По суті, гіпертрофічний гастрит шлунка є пухлинним процесом доброякісного характеру. Поразки зачіпають як слизовий, так і м'язовий шар органу, на його стінках утворюються аденоми і кісти розміром до двох сантиметрів.

При цьому в шлунку хворого з'являється надлишок слизу, а також недолік виділення соляної кислоти, в результаті цього кислотність органу знижується, людина починає відчувати дискомфорт у верхній частині живота, з'являється нудота і блювота.

Хвороба може тривати кілька років, коли загострення чергуються з ремісіями. При ураженні тканин слизової шлунка відбувається аномальне розмноження клітин шару, що утворює слиз, при цьому спостерігається порушення регенеративної функції органу. Розмноження аномальних клітин сприяє їх переростанню в тканину, що нагадує кишковий епітелій, який не може повноцінно справлятися зі своїми функціями.

Велике виділення слизу сприяє гіпертрофії секреторною залози, що призводить до появи кістозних порожнин, наповнених слизом. Все це призводить до обростання внутрішньої оболонки органу глибокими складками, між якими знаходяться кісти, переповнені секретом. Поступово до них приєднуються ерозії, аденоми.

Описание гипертрофического гастрита
Пошкоджені тканини не здатні розщеплювати і переробляти живильні речовини, що надходять в організм, внаслідок цього білки в незміненому вигляді залишаються в слизу, що знаходиться в кістозних порожнинах.

Этиология и эпидемиология

У медицині хронічний гіпертрофічний гастрит діагностується нечасто. В основному захворювання спостерігається у представників сильної статі від тридцяти до п'ятдесяти років. У 45% хворих присутній хронічна алкогольна залежність.

У більшої частини пацієнтів зустрічаються шлункові поліпи, в основному у представниць слабкої статі, яким більше сорока років. Аденоми і кісти утворюються в основному після тривалого прийому людиною інгібіторів протонного насоса.

Рак желудка
Захворювання є найнебезпечнішим, так як погано піддається лікуванню і часто призводить до утворення ракових пухлин або інвалідизації людини.

Різновиди

При цьому захворюванні нарости на слизовій шлунка можуть бути одиничними і множинними, іноді вони розміщуються групами. У медицині прийнято виділяти такі різновиди гипертрофического гастриту:

 1. Гігантський або хвороба Менетрие, що характеризується утворенням на слизовій шлунка складок величезних розмірів;
 2. Гіпертрофічний зернистий гастрит, зумовлюють появу різної кількості кіст у вигляді зерен невеликого розміру, які обмежують рухливість складок;
 3. Бородавчастий гастрит - формування наростів, схожих на бородавки;
 4. Поліпозно, що характеризується появою поліп овальної форми різного розміру на слизовій Оболо ЧКЕ шлунка;
 5. Ерозійний гастрит, що відрізняється ушкодженнями у вигляді ерозій, що з'являються в результаті збільшення концентрації шлункової кислоти або попадання інфекції в організм.
Читайте також: & nbsp; Методи лікування виразкового гастриту - клінічна картина, причини і симптоми

У деяких медичних джерелах, де описується гіпертрофічний гастрит, зерниста форма представлена ​​як початкова стадія гігантського типу або хвороби Менетрие. Обумовлюється це тим, що розростання і потовщення складок у них схожі, різниця лише в глибині ураження і розмірах новоутворень.

Деякі класифікації виділяють наступні види захворювання:

 • Вогнищевий, що має обмежену патологічну зону;
 • Дифузний, який поширений на більшій частині слизової оболонки;
 • поверхневий, що вражає верхній шар слизової шлунка;
 • Антральний, що передбачає розташування патології в антральному частини органу.

Причини

Дане захворювання може розвиватися в результаті впливу багатьох негативних чинників інфекційного, неінфекційного або паразитарного характеру. Зазвичай воно є наслідком наявності інших патологій шлунково-кишкового тракту, наприклад, ерозивного гастриту. Гіпертрофію зазвичай пов'язують з такими причинами:

 1. Поразка бактеріями Хелікобактер, грибками або цитомегаловірус;
 2. Реакція імунної системи при різних аутоімунних захворюваннях;
 3. Генетична схильність;
 4. Харчові алергії, непереносимість глюкози або галактози;
 5. Тривале вживання препаратів, що знижують синтез соляної кислоти в шлунку, заліза, кортикостероїдів;
 6. Пухлини злоякісного характеру;
 7. Неправильне харчування і стреси.

Причины гипертрофического гастрита

Фактори ризику

До групи рис ка входять люди, які схильні неправильно харчуватися, зловживають алкоголем і нікотином, у кого знижений імунітет, особливо це стосується людей похилого віку. Також сприяють розвитку захворювання постійні стреси, коли активно виробляється гастрин і соляна кислота в результаті збільшення рівня адреналіну і норадреналіну.

Постійні емоційні навантаження призводять до порушення діяльності вегетативної нервової системи, провокуючи появу хвороб шлунково-кишкового тракту.

Симптомы и признаки

Практично завжди на початковій стадії хвороби симптоматика відсутня. З часом людина починає відчувати тягар і дискомфорт у верхній частині живота після прийому їжі, так як сповільнюється процес травлення. Потім з'являється нудота, блювота, больові відчуття, діарея або метеоризм.

Апетит поступово зникає, людина починає худнути, з'являється слабкість і запаморочення. Може спостерігатися набряклість тканин кінцівок, поява в калі крові. Таким чином, до основних ознак розвитку гіпертрофічного гастриту відносять:

 • Больовий синдром з приступами різі в верхній частині живота;
 • Печія, нудота і збільшене слиновиділення;
 • Почуття дискомфорту в животі;
 • Відсутність апетиту;
 • Порушення стільця.
Деформация тканей желудка
Сильна деформація тканин шлунка призводить до різких нападів болю після прийому їжі, появи смердючого запаху з рота, блювоти з домішкою крові, зниження кров'яного тиску, тахікардії, анемії, задишки.

Діагностика

Перш за все, лікар проводить опитування і огляд пацієнта, щоб зібрати анамнез, вивчити історію захворювання для встановлення можливих причин розвитку патології. Далі призначається лабораторна та інструментальна діагностика.

До найбільш часто використовуваних методів відносять ендоскопію, він дозволяє вивчити патологію шлунково-кишкового тракту, встановити вогнища ураження, визначити природу виростів за допомогою зонда з камерою. В обов'язковому порядку необхідно вивчити рівень кислотності шлунка за допомогою ЕФГДС.

Одночасно проводять біопсію, при якій частина наросту відщипують для подальших гістологічних досліджень. Якщо немає можливості провести зондування, використовують ацідотест. Для цього хворий приймає дві таблетки особливого засобу, після чого досліджують його сечу на кислотність шлунка.

Бактерия Хеликобактер
Для визначення наявності в організмі бактерії хелікобактер, проводять дослідження калу або респіраторний тест.

Лікування || | 175

На начальной стадии проводится амбулаторное лечение гипертрофического гастрита. При загостреннях призначається симптоматична терапія з використанням препаратів, що сприяють зниженню вироблення шлункової кислоти.

Читайте також: & nbsp; Методи усунення нудоти при гастриті

Сюди відносять антациди і медикаменти, що відповідають за виробництво ферментів. Вони бувають у вигляді таблеток, гелів або сиропів, які при попаданні в шлунок обволікають його поверхню, що сприяє відновленню дефектних клітин органу.

Якщо у хворого виявлена ​​бактерія Хелікобактер, йому призначають антибіотики.

В случае неэффективности данных методов лечения прибегают к хирургическому вмешательству. Наслоения со слизистой оболочки органа удаляют.

Щадна дієта

Обов'язково призначається особлива дієта при хронічному гіпертрофічному гастриті. Хворому рекомендується харчуватися їжею, в якій багато білків, маленькими порціями (до чотирьохсот грамів) близько шести разів на день.

Після хірургічного втручання людині дають півроку їжу в перетертої вигляді. Це можуть бути супи з крупами, слабо жирний сир, яйця, каші та інше. З раціону виключають чай і кава, шоколад, гострі, жирні, рибні та м'ясні страви, гриби, свіжий хліб і кефір.

Запеченные яблоки
Медики рекомендують вживати запечені яблука, молоко з медом.

Народна медицина

Народне лікування захворювання зводиться до прийому трав'яних настоїв. Готують такий настій із суміші таких трав: ромашки, подорожника, м'яти перцевої.

Можна приготувати відвар з календули, безсмертника, насіння кропу, кульбаби, споришу, а також трилистої вахти, золототисячника і коренів аїру. На двісті грамів води беруть одну столову ложку суміші, заварюють і наполягають близько півгодини. Потім цей відвар п'ють по п'ятдесят грамів за пів чала до вживання їжі.

Ускладнення

Крім того, що хворий відчуває порушення травної функції шлунка, у нього можуть виникнути такі ускладнення:

 • Втрата здебільшого тканини, атрофія слизової оболонки органу;
 • Гіпохлоргідрія;
 • Збільшення шлунка з одночасним звуженням його порожнини;
 • Асцит, анемія;
 • Поява злоякісних новоутворень.

Появление злокачественных новообразований

Прогноз

У медицині стверджується, що дана хвороба має хронічний течени е, тому вимагає тривалого лікування, під час якого можуть спостерігатися загострення і ремісії. Важливо дотримуватися всі рекомендації та приписи лікаря.

Досить часто спостерігається трансформація гастриту в атрофічний форму, при якій спостерігаються шлункові кровотечі. Передбачити розвиток патології неможливо, оскільки є ризик переходу захворювання в онкологію.

Профілактика

До профілактичних заходів відносять дотримання гігієни, здорове харчування, виключення алкоголю і нікотину, щоденне вживання одного літра негазованої води. Лікарі настійно рекомендують вчасно проводити лікування захворювань шлунково-кишкового тракту. При підозрі на гастрит, необхідно звернутися до гастроентеролога для постановки діагнозу і призначення ефективного лікування.

Посилання на основну публікацію