Що таке гіпоацидний гастрит - причини, симптоми і як його лікувати?

Гіпоацидний гастрит небезпечний в хронічній формі, оскільки призводить до атрофічес їм процесам у слизовій. При захворюванні починаються запальні процеси в шлунку, які стають передумовою для порушення секреторної функції.

Поняття і механізм розвитку

Багатьох людей цікавить: що це таке «гіпоацидний гастрит». Це захворювання, при якому в слизовій починають розростатися клітини, що відповідають за синтез соляної кислоти, посиленню їх стимуляції гормоном. Через це відбувається стійке порушення процесу нейтралізації шлункового соку. || | 62

При увеличении концентрации отдельных химических элементов постепенно повреждается слизистая органа. Если в организме есть хеликобактер пилори, человек принимает лекарственные противовоспалительные средства, ситуация начинает прогрессировать усиленными темпами.

Пониженная кислотность
Через зниженій кислотності відбувається порушення травної функції і моторики органу.

Причини розвитку гіпоацидного гастриту

Причинами можуть виступати як екзогенні, так і ендогенні фактори. До останніх відносяться збої в роботі імунітету, генетичні аномалії і патології ендокринної системи. Часто першопричиною стає аутоиммунная агресія, коли клітини імунної системи починають руйнувати стінки органу.

З'являється патологія і при порушеннях в роботі жовчного міхура, 12-палої кишки. Головним провокуючим фактором стає зворотна занедбаність вмісту в шлунок.

Під впливом таких чинників відбувається порушення цілісності слизового покриву, зменшення можливості засвоєння корисних речовин.

До екзогенних факторів відносять:

 • Регулярное употребление горячей и острой пищи;
 • Зловживання алкогольними та іншими напоями з високим вмістом кофеїну;
 • Перерви між прийомами їжі;
 • Куріння і інші шкідливі звички. || | 86
гастрит с пониженной кислотностью желудка
В редких случаях гастрит с пониженной кислотностью развивается в качестве осложнения перенесенной дизентерии или брюшного тифа.

Патогенез і симптоматика

В патогенезі виділяють кілька основних синдромів:

 1. Порушення переробки їжі;
 2. Уповільнення в роботі кишечника;
 3. Снижение бактерицидного действия желудочного сока;
 4. Придушення загального і місцевого імунітету.

через це в організмі починають активно розмножуватися патогенні бактерії, що призводить до появи різних ознак хвороби.

Лікарі відзначають, що симптоми гіпоацидного гастриту не завжди з'являються відразу ж. Запальний процес відрізняється повільним перебігом, тому проблеми можуть початися через кілька місяців.

До симптомів відносять:

 • Жовтий наліт на мові;
 • Часто з'являється відчуття нудоти; | || 110
 • Дискомфорт после еды;
 • Погіршення сну;
 • Зміна харчових пристрастей.
Боль в желудке
Пацієнти можуть скаржитися на регулярно з'являється печію, відрижку кислим. Хворобливість в області шлунка носить тягне характер.

Вона може з'явитися на голодний шлунок або після їди. У людини з'являється швидке насичення, відчуття розпирання після трапези. Відбувається зниження апетиту.

У міру прогресування захворювання з'являється блювота з шматочками неперетравленої їжі, розлад шлунку, часті головні болі. Оскільки корисні речовини слабо засвоюються, при збереженні характеру харчування може спостерігатися стійке зниження ваги, погіршення шкірних покривів, волосся і нігтів.

У дітей симптоми хвороби схожі. З'являються тупий біль в епігастральній ділянці, що посилюються через чверть години після прийому їжі. Згодом розвивається астеновегетативний синдром, до якого відноситься підвищена стомлюваність, слабкість і перепади настрою.

Рецидиви хвороби іноді носять сезонний характер, з'являючись навесні. У цей період організм найменше отримує вітамінів. Найчастіше провокуються відсутністю здорової їжі, шкідливими звичками або прийомом ліків.

Для загострень характерні недовгі больові напади, нудота, печія, діарея або метеоризм. Вони проходять при прийомі симптоматичних ліків. Без усунення причини хвороби симптоматика може з'являтися періодами протягом десятиліть.

Читайте також: & nbsp; Ознаки та лікування атрофічного гиперпластического гастриту

Види гастриту

Гіпоацидний гастрит - це недуга, який протікає в декількох формах. При ерозивно формі відбувається запалення епітелію слизової. Знижена секреція призводить до порушення кровообігу, появи тонких судинних оболонок. Тому з'являються передумови для виразок.

Антральний вид формується через порушеного аутоімунного відповіді і при ураженні бактеріями. Соляна кислота проходить обробку в пілоричного частини шлунка. Запалення стає причиною атрофічних процесів з розростанням сполучної тканини, яка не володіє достатніми властивостями для нейтралізації шлункового соку. Через це відбувається подальше ураження тонкого кишечника.

Гіпертрофічний вид характеризується доброякісним розростанням тканин. Відбувається ураження внутрішньої поверхні шлунка. Це зачіпає м'язовий шар. Ця форма може давати рецидиви протягом тривалого періоду.

Діагностика

При описаних вище симптомах лікування гіпоацидного гастриту призначає гастроентеролог за результатами лабораторного або апаратного дослідження. При зборі анамнезу лікар дізнається, наскільки давно з'явилися симптоми, коли відбувається їх посилення. Після цього призначається:

 1. Гастроскопия. Дослідження шлунка ендоскопічним методом, що дозволяє встановити зміни слизової. Метод визначає значне стоншення слизової, яскравість судинного малюнка і зменшення складок. Колір тканини при патології визначається сіруватим;
 2. Гістологічне дослідження. Дозволяє виявити зменшення кількості залоз. Проводиться для оцінки морфології тканин, отриманих в результаті проведення біопсії;
 3. Рентгенографія. В останні роки використовується рідше, оскільки її результати в 75% збігаються з даними, отриманими під час гістологічного дослідження;
 4. ЕГДС. Ще один ендоскопічний метод, що застосовується для візуалізації запальних змін слизової. У процесі такого дослідження може одночасно братися матеріал для проведення біопсії;
 5. Шлункове зондування з внутрижелудочной pH-метрией. Метод виявляє зниження виробництва соляної кислоти. Призначається завжди при описуваному вигляді гастриту. Дозволяє встановити атрофічні види патології, при яких рівень кислотності варіюється від 3 до 6.

Лікування

Гастрит, в залежності від тяжкості перебігу, можуть лікувати як амбулаторно, так і в умовах стаціонару. Головними напрямками впливу є:

 • Дотримання дієти;
 • Антибактеріальна терапія;
 • Медикаменти, що підвищують кислотність в шлунку;
 • Симптоматические препарати.

Дієта | || 172

Лечение гипоацидного гастрита не принесет нужного результата, если не использовать правила правильного питания. Нужно питаться маленькими порциями, тщательно пережевывать еду. Полностью исключаются жаренные и жирные блюда. Следует меньше потреблять редьки, лука, капусты, крыжовника и чеснока. Плохо воздействуют на слизистую ЖКТ слишком холодные напитки, кофе, консервированные блюда.

Читайте також: & nbsp; Ознаки, симптоми і лікування гастриту

Акцент слід зробити на каші, овочеві і супи. Можна урізноманітнити раціону м'ясом, рибою, які слід відварювати або готувати на пару.

Кефир, йогурт и творог
В необмеженій кількості споживайте кефір, йогурт і сир, але молоко слід пити в невеликих кількостях.

Медикаментозне лікування | || 184

Лечение препаратами происходит по двум схемам:

 1. Етіотропна;
 2. Патогенетическая.

Перша полягає в усуненні причини, яка призвела до появи патології. Оскільки часто гастрит зі зниженою кислотністю розвивається під впливом Helicobacter pylori, призначається курс антибактеріальної терапії.

Аутоімунні реакції, які призводять до атрофії клітин, нормалізуються з використанням препаратів, що зменшують активність імунітету.

Патогенетическая терапія включає велику кількість препаратів:

Замісна терапія Натуральний шлунковий сік, Ацидин-Пепсин, Абомин, Вітамін В12.
Стимулятори секреції соляної кислоти Мінеральні води, кислі соки, Лімонтар, Плантаглюці д.
гастропротектори Солкосерил (при наявності ерозій).
в'язкі препарати Будь ліки на основі вісмуту або алюмінію. || | 212

Для купирования болевых ощущений целесообразен прием спазмолитиков. Они не только купируют спазмы, но и нормализуют деятельность желудка. В комплексной терапии внимание уделяется витаминным препаратам.

Фолиевая кислота
Щоб слизова відновлювалася швидше, потрібно приймати фолієву кислоту.

Народні методи і лікування в санаторіях

Поза стадії загострення можливо оздоровлення на курортах: Єсентуки, Моршин, Трускавець. На них запропоновано буде вживання мінеральної води і проходження фізіотерапевтичних процедур.

При зниженій кислотності рекомендується пити сік свіжої смородини або настій, приготований з заморожених ягід. Напій п'ється протягом тижня перед сніданком. Хороших результатів можна домогтися:

 • Настоєм з коріння оману. Його потрібно пити часто, невеликими порціями до 5 разів на день;
 • Відваром полину. Він поліпшить апетит, простимулює секрецію шлункового соку;
 • Збитими сирими білками. Їх приймають за 30 хвилин до їди.

В аптеці можна купити різні трав'яні збори, в складі яких є аїр, шипшина, півонія, материнка і подорожник. Приймати такі напої слід кілька разів на добу по 100 мл.

Фитотерапия

Ускладнення

Найпоширенішим ускладненням є поява ерозії, яка з'являється при сильному пошкодженні слизової. Іноді людина звертається за допомогою, коли соляна кислота повністю перестає вироблятися природним шляхом. Це призводить до сильних болів.

При тривалому недоліку соляної кислоти ферменти не розщеплюються в повній мірі, надходять в кишечник в неналежному стані.

Через це починаються запальні процеси спочатку у верхніх, а потім і в нижніх відділах. До цього можуть приєднатися проблеми з жовчним міхуром, підшлунковою залозою.

Практично всі форми гастриту можуть стати причиною розвитку раку шлунка і аденокарциноми.

Посилання на основну публікацію