Чи можливо заразитися гастритом і як він передається

Сьогодні складно знайти людину, яка б не знала про такому захворюванні, як гастрит. Однак мало хто зможе відповісти - заразний він чи ні. Прийнято вважати, що дане захворювання виникає внаслідок нерегулярного та неякісного харчування. Також, дуже частою причиною гастриту називають тривалий стресовий стан. Але причин виникнення даної патології набагато більше. Серед них є і така, завдяки чому гастрит можна вважати інфекційним захворюванням. Тому не варто нехтувати профілактикою і лікуванням ознак, які вказують на розлад в роботі шлунково-кишкового тракту.

Как передается гастрит
Едіснтвенний спосіб інфікування гастритом - Helicobacter pylori. Вона може потрапити в організм з брудною їжею або питвом

Про захворювання

Гастрит - це тривале захворювання у вигляді запалення слизової оболонки шлунка через тривалого впливу несприятливих факторів (механічних, хімічних, бактеріальних та ін.). Прогресуючи, хвороба призводить до порушення основних функцій шлунка, перш за все - секреторною. Таким чином, шлунок перестає нормально перетравлювати їжу, що призводить до погіршення загального стану організму. З'являється швидка стомлюваність, знижується працездатність і порушується імунітет.

Гастрит може бути з підвищенням або зі зниженням кислотності шлункового соку. Захворювання протікає в гострій (перший прояв і різкі симптоми) або хронічної (рідкісні повторні напади на регулярній основі) формі.

Важливо! Найнебезпечнішим наслідком у гастриту в хронічній формі вважається шлункову кровотечу. Це можна визначити по блідому відтінку у слизових і шкірі хворого, а також чорному калу

Чи не інфекційні гастрити поділяють на кілька груп:

 1. Алкогольні. Розвиваються через постійне прийняття спиртовмісних напоїв і пов'язані в цілому з негативним впливом підвищених обсягів етилового спирту на тіло.
 2. пострезекціонного. З'являються після необхідного видалення якоїсь частини шлунка за допомогою операції.
 3. Хімічно обумовлені. Виникають як наслідок після обдуманого або ненавмисного ковтання хімічних речовин, які агресивні до білків слизової оболонки шлунка.
Что провоцирует заболевание
Алкогольний гастрит в більшості випадків протікає без лікування і переростає в виразку шлунка
 1. Рефлюкс гастрити. Рефлюкс характерний збоєм в роботі травної системи і є поширеною причиною утворення хронічного гастриту.
 2. Аутоімунні. Рідкісний тип, зустрічається всього у 5% хворих. Сприяють даному захворюванню проблеми з імунною системою і пошкодження захисного шару у внутрішньої стінки шлунка.
 3. НПЗЗ обумовлені. Нестероїдні протизапальні засоби, неконтрольоване споживання яких підштовхує організм до розвитку гастриту, з подальшим переродженням в виразкову хворобу.
 4. Гастрити невідомого походження.

Що може стати причиною гастриту

Тривалий час вважалося, що причини даного захворювання виключно в порушенні внутрішніх процесів організму, і воно не може бути заразне для іншої людини. Однак вчені прийшли до висновку, що хвороба стоїть відносити до інфекційних захворювань через її прямого збудника - бактерії Helicobacter pylori. Даний збудник дуже заразний і може переноситися від людини до людини, тим самим приводячи до виникнення гастриту.

З незаразних причин виникнення захворювання можна назвати:

 • Недотримання режиму живлення. Споживання продуктів всухом'ятку. Постійне вживання гарячої, гострої і грубої їжі;
 • Надмірне споживання алкоголю і куріння (переважно натщесерце);
 • Тривале стан стресу;
 • Тривалий прийом певних лікарських засобів ( жарознижуючі, знеболюючі та антиагреганти);
 • Аутоімунні процеси. Порушення захисних здібностей клітин у слизовій шлунка;
 • Радіаційне опромінення;
 • Збій в роботі гормонального і вітамінного обміну, рефлекторне вплив не здорових сусідніх до шлунку органів.
Что может стать причиной гастрита
Крім основного збудника інфекції, гастрит можуть спровокувати шкідливі звички, неправильне харчування і стресові стани
Важливо! Науково доведено, що підвищене вживання солі позитивно впливає на активність бактерії-збудника гастриту, що збільшує ризик розвитку раку. Тому, Всесвітня організація охорони здоров'я рекомендує вживати не більше 5 грам солі на добу

Ознаки захворювання

Симптоми гастриту розрізняються залежно від його типу, але в рідкісних випадках захворювання може протікати безсимптомно. || | 108

Самый характерный общий признак гастрита – боль в районе солнечного сплетения, повышающаяся при принятии некоторой еды, жидкости и лекарств

Нарівні з болем, часто з'являються відрижка, печія та блювання. Можуть виникати здуття живота і постійні гази.

Признаки заболевания
Сильна ниючий біль в області сонячного сплетення може бути ознакою не тільки холециститу, а й будь-якої форми гастриту

Щоб розпізнати біль, викликану саме гастритом, необхідно :

 • Поїсти, переважно гостру і копчену їжу;
 • Прийняти певні ліки або випити алкоголь;
 • Зробити тривала перерва між прийомами їжі.
Читайте також: & nbsp; Як вилікувати Бульби шлунка?

Вищевказані індикатори болю найхарактерніші для даної патології. Решта варіантів схожі з ознаками інших захворювань шлунково-кишкового тракту і без належної клінічної діагностики можлива помилка в постановці діагнозу.

Утренняя тошнота в сопровождении других симптомов может указывать на гастрит с низкой кислотностью Найбільш поширені прояви гастриту з низькою або нульовою кислотністю:

 • Чи не проходить небажаний присмак у роті;
 • Відрижка з запахом «тухлих яєць»;
 • Смердючий запах з рота;
 • Відчуття тяжкості після прийому їжі;
 • Часте бурчання;
 • Труднощі з постійною дефекацією.

Ознаки гастритів з підвищеною кислотністю:

 • Печія після прийому кислих п родуктов;
 • Тривалі болі в районі грудної клітки, вщухають після їжі;
 • Постійні позиви для відрижки;
 • Регулярні проноси.

Однак , навіть при наявності цих симптомів не варто займатися самолікуванням, а зверніться до центру. Оскільки подібні симптоми можуть зустрічатися і при інших захворюваннях. Точний діагноз можливий тільки після ретельного обстеження.

Важливо! Синдром гострого живота здатний проявлятися при ряді захворювань: панкреатит, апендицит, рак шлунка, холецистит та інших патологіях. Болі при цих хворобах поєднуються з іншими ознаками, типовими для гастриту - зміна температури тіла, нудота і блювота, відрижка, пронос або запор. Таким чином, гастрит можна переплутати з іншими хворобами, якщо не звертатися до лікаря

Способи передачі

Гастрит може передаватися по типу інфекційного захворювання тільки в одному випадку - якщо причина його виникнення Helicobacter pylori. Дана бактерія є причиною виразкових захворювань шлунка та 12-палої кишки. Вона була відкрита порівняно недавно - в 1982 році. Поширення виразкових хвороб на побутовому рівні залежить від поширеності цієї бактерії. Якщо в розвинених країнах збудник зустрічається з 30-40% вірогідністю, то в країнах, що розвиваються - це більше 90%. У таких країнах виразкові захворювання зустрічаються практично у кожного жителя.

Способы передачи
Вживання немитих продуктів може бути небезпечно зараженням Хелікобактер пілорі - основним збудником гастриту

Найбільш поширені способи - вживання брудних продуктів і води, які заражені бактеріями. Також отримати збудник гастриту можна за допомогою контакту з зараженим носієм. Це може бути загальна посуд, постільна білизна, засоби особистої гігієни та навіть поцілунок. Багато заражаються ще в дитинстві, отримуючи бактерію з материнським молоком.

Важливо! Helicobacter pylori приживається не в 100% випадків. Зустрічаються люди, в організмі яких даний збудник не виживає зовсім

Однак потрапляння збудника в організм людини не гарантує виникнення гастриту або іншої патології. Бактерія може жити в «сплячому режимі» багато років і починати розмножуватися при комфортних для себе умовах. Найчастіше, це організм зі зниженим імунітетом і здатністю чинити опір інфекції. Сюди ж відносяться люди з неправильним способом життя, любителі алкоголю, тютюнових виробів і нездорової їжі.Бактерия передаётся от человека к человеку вне зависимости от родственных связей

Читайте також: & nbsp; Через що розвивається гастрит у дітей

Ще одна поширена помилка - гастрит передається у спадок. Це не правда. Люди помилково думають, що якщо батьки хворіли гастритом, то він передався і дитині. Насправді, захворювання не передається спадковим шляхом. Діти заражаються тільки в тому випадку, якщо хтось із батьків є носієм Helicobacter pylori. Припустимо, хтось із старших приніс в будинок цю бактерію. Потім у нього розвивається гастрит. Таким чином, інфікуються всі члени сім'ї. У деяких поступово теж розвивається гастрит. Тому виникає враження, що збудник здатний передаватися у спадок, але це не так.

Однак важливу роль у розвитку такої патології відіграє спадкова схильність до захворювань шлунково-кишкового тракту.

Важливо! Якщо комусь із родини діагностували це захворювання, пройти обстеження рекомендується всім членам. Таким чином, можна уникнути небажаних наслідків

Профілактика

До того, як починати турбуватися про усунення хвороби, не варто нехтувати профілактичними діями. У половині випадків профілактика здатна запобігти захворюванню, навіть якщо бактерія вже в вашому організмі.

До профілактичних заходів гастриту відноситься здоровий спосіб життя і уникнути стресів

У разі виникнення проблем зі здоров'ям слід в першу чергу підтримувати свій імунітет. Це природний бар'єр проти більшості бактерій і вірусів. Для цього слід дотримуватися режиму харчування, споживати здорову їжу, не зловживати або відмовитися від спиртних напоїв і тютюнових виробів. Також варто пам'ятати про вітаміни - у вигляді фруктів в літній період і у вигляді таблеток в зимовий.

Не слід ігнорувати стрес. Особливо, якщо ви перебуваєте в такому стані тривалий час. Це безпосередньо впливає на стан шлунково-кишкового тракту і сприяє розвитку патологій.

Також не слід займатися самолікуванням. Сучасна медицина здатна впоратися з більшістю захворювань. При своєчасному зверненні до фахівця і дотриманні дієти від гастриту можна позбутися назавжди. Однак, якщо лікувати симптоми без лікаря, можна погіршити патологію до невиліковної стадії. До того ж, більшість ознак гастриту схожі і іншими захворюваннями шлунково-кишкового тракту і їх легко сплутати без медичної діагностики.

Профилактика гастрита
Правила особистої гігієни - одна з основних профілактичних заходів проти гастриту інфекційного характеру

Для профілактики інфекційних гастритів, в першу чергу, слід дотримуватися правил особистої гігієни, ретельно мити продукти перед вживанням і пити тільки чисту воду. Якщо у вашому близькому оточенні є людина з цим діагнозом, слід провести профілактичне обстеження на наявність інфекційної бактерії.

Висновки

Гастрит не відноситься до невиліковних захворювань і при належному відношенні навіть інфекційний тип не зможе істотно нашкодити вашому організму. Однак, це захворювання може завдати істотної шкоди здоров'ю, якщо вчасно не звернутися до фахівця або займатися самолікуванням. Звичайно, найкраще дотримуватися профілактичний режим і не стикатися з даним захворюванням. Але якщо ви все-таки підозрюєте у себе дану патологію - негайно зверніться до лікаря. Лікувати ознаки або початкову стадію набагато простіше і менш болісно, ​​ніж боротися з запущеним захворюванням.

Посилання на основну публікацію