Різновиди гострого гастриту і методи його лікування

Під терміном «гострий гастрит »прийнято розуміти гостру стадію запалення слизової оболонки шлунка. З плином часу це захворювання можна дійсно назвати великою проблемою сучасності. Гастрити всіх ступенів, згідно зі статистикою, займають почесне перше місце серед хвороб травного тракту.

82% населення світу в 2017 році є носіями виявленого захворювання. Харчування, екологія і спосіб життя в цілому можуть позитивно або негативно впливати на здоров'я шлунково-кишкового тракту. Хронічний гастрит, в залежності від етіології, може або поширитися на верхні шари оболонки, або проникнути глибше. Випадки захворюваності серед початкових класів ростуть з кожним роком.

Що вдає із себе гострий гастрит

Гострий гастрит - це з'явився запальний процес, який вразив стінки шлунка. Найчастіше захворювання зачіпає верхні шари шлунка, але може проникати глибше, з часом переростаючи в виразку, ерозії. Часом навіть м'язові шари шлунка виявляються під ударом хвороби. Сильні болі, постійні відрижки з гірким присмаком, печії - все це постійно супроводжує хворому, заважаючи повноцінно жити і працювати.

Гастрит

Підступність цього захворювання і в тому, що ознаки гострого гастриту можуть бути досить тривалий час приховані або проявлятися незначно .

Гастрит таємно царює в організмі, в той час, як до ерозії, кровотечі або гнійного сепсису шлунка залишається лише трохи часу. Людина тим часом може безуспішно лікувати печію або невелике отруєння. Саме тому важливо знати що таке гострий гастрит і як виявити його на ранніх стадіях.

Причини появи захворювання

Безліч речей може так чи інакше впливати на здоров'я шлунка. Основна причина виникнення гострого гастриту - недбале ставлення до власного харчування. Тут можна виділити ряд основних помилок:

 • Погане пережовування їжі, ковтання великих шматків;
 • Кава (найголовніша проблема населення планети);
 • Температурний режим їжі далекий від температури тіла (занадто холодне або гаряче); | || 85
 • Употребление газировки и алкоголя;
 • Перекуси сухою їжею, наспіх;
 • Зловживання голодуваннями;
 • Систематичні переїдання;
 • Соленая, копченая, жирная, острая, жареная пища.

Список значний, але це лише частина, яка стосується тільки лише до харчування людини. до повсякденних причин виникнення гострого гастриту відноситься до уда більше шкідливих звичок, які руйнують організм поступово: клітина за клітиною.

 1. Ліки. Багато, навіть сучасні медикаменти, які забезпечені захисною оболонкою дратують ніжну слизову стравоходу і шлунка. Наприклад, простий і звичний всім аспірин - одне з найшкідливіших для шлунка лікарських засобів і багато розвинених країн давно відмовилися від нього.
 2. Куріння. Кожен другий хворий гострим гастритом - курець. Звичайно, причини гострого гастриту не можуть ховатися тільки в курінні, однак нерозумно закривати очі на осідають в роті і стравоході смоли, нікотин і інші домішки.
 3. Алкоголь. Впливає як аперитив і стимулює шлунковий сік до вироблення. Але лише в малих кількостях і фортецею до 18 градусів. У великих кількостях етанол руйнує все на своєму шляху і впливає патологічно на кожен орган в організмі. Для шлунка алкоголь небезпечний руйнуванням захисного шару. Травлення сповільнюється, в кров потрапляє «зайве», регенерація і природні процеси зводяться нанівець.
 4. Інфекції. Хоч захворювання і не відноситься до інфекційну природу, але причина гострого гастриту може бути наслідком перенесеної інфекції. Причиною можуть стати сальмонели, стафілококи, кишкова паличка та інші.
 5. Механічні пошкодження. Дослідження шлунка зондами або ендоскопічні дослідження можуть стати причиною травми слизової шлунка, що покладе початок для гострого гастриту. Крім того, причина часто ховається в ударах, важких фізичних навантаженнях, попаданні всередину сторонніх предметів (кістка, осколок та інше).
 6. Інші причини. Старт для гострого гастриту може бути викликаний отруєннями токсинами, лужними розчинами. Анорексією, булімією, нервовими розладами, гепатитом, СНІДом, алергіями, депресіями і т. Д.

Види гострого гастриту

Клінічна картина гострого гастриту може бути різною, відрізняється і характер пошкоджень стінок шлунка. Види легко сплутати, часто навіть лікар не в силах відразу достовірно вказати до якого з них приписати хвороба людини. Класифікації гострого гастриту:

 • Катаральний (найпоширеніший);
 • Фіброзний, інакше називають діфтеріческій;
 • Флегмонозний;
 • Коррозівний (він же токсико-хімічний).

Катаральний підтип гострого гастриту

Один з найпоширеніших видів, який може називатися банальним, алергічних або поверхневим. Методи придбання можуть бути різними: від неправильного харчування до надлишків спиртного або харчової алергії. Детальніше вони вже перераховані трохи вище і зазвичай всі форми гострого гастриту з'являються як наслідок одних і тих же причин.

При банальному гострому гастриті процес запалення зазвичай не проникає глибоко в стінки шлунка.

Катаральный гастрит

Більше глибокі шари уражаються досить рідко в запущених стадіях. Поверхневе поширення - відмітна властивість цієї форми хвороби. Процес розвитку захворювання супроводжується:

 • Сильним освітою слизу;
 • Набряком стінок;
 • Гіперемія (інакше повнокров'я) слизистої.
Читайте також: & nbsp; Схеми лікування виразкового гастриту медикаментами

Якщо гострий поверхневий гастрит розвивається через алергію, то він супроводжується ще й зовнішніми проявами. Це може бути висип, свербіж, набряки по тілу, почервоніння, набряк Квінке або кропив'янка. Найчастіше сверблячка або інші початкові симптоми з'являються вже через 5-15 хвилин після того, як алерген потрапляє в порожнину шлунка.

набряклі, вкрита густим шаром слизу оболонка шлунка сильно потовщується. На внутрішній стороні з'являються дрібні ерозії і перші кров'яні прожилки. Судини виділяють серозну слизову рідина. Стінки шлунка перестають працювати правильно, відбувається відмирання і злущування шарів клітин, що стає початком появи виразок.

Фіброзний або діфтеріческій

Назва цієї форми гострого гастриту говорить за себе. Причина його появи ховається найчастіше в перенесених недавно (іноді в цей же момент) інфекційних захворюваннях. Це може бути і скарлатина, і кір, і черевний тиф або навіть сепсис. Рідше таке захворювання викликається отруєнням кислотами.

При діфтеріческом гострому гастриті характерною особливістю є некрози тканин і їх нагноєнням. Шлунок покривається діфтеріческой плівкою. Якщо форма фіброзного гострого гастриту поверхнева, з'єднання тканини стінок шлунка і плівки пухкі, частини її легко відходять від стінок і залишають шлунок з блювотою. Такий ефект називають крупозним гастритом. Якщо тканини шлунка з'єднані з плівкою щільно, то мається на увазі глибоке ураження. В цьому випадку, віддалена плівка відкриває численні кровоточать виразки.

коррозівного форма гострого гастриту

Коррозивный гастрит Важке отруєння хімікатами - основна причина поява коррозівного виду гострого гастриту.

Некротические зміни шлунка вражають найчастіше всю порожнину, проникаючи навіть в найглибші шари тканин.

Він поділяється на два підвиди:

 • Сухий некроз (коагуляційний) виникає в наслідок отруєння кислотами;
 • Влажный некроз (колликвационный) возникает в следствие отравления солями.

Некрози ткан й доповнюються кров'яними виразками і покривають рот пацієнта, його стравохід, шлунок, частина кишечника. Складність перебігу коррозівного форми гострого гастриту доповнюється ще й ниркової, печінкової і серцево-судинною недостатністю. Найчастіше отруєння концентрованими хімікатами закінчуються розбіжністю стінок шлунка і розвитком перитоніту. Простіше кажучи, вміст виявляється в черевній порожнині і підключається велика інфекція.

Флегмозние гострий гастрит

Гнійний гострий гастрит виникає при пошкодженні цілісності захисного слизового шару оболонки шлунка. У зв'язку з чим інфекція проникає глибше і зачіпає кожен з глибоких шарів. Флегмозние гострий гастрит може виникнути через:

 • Флегмозный острый гастрит Течії виразок;
 • Травм, ударів в живіт;
 • їх проковтнув, здатних пошкодити шлунок;
 • Як ускладнення після інфекцій (стрептокок, стафілокок, стрептокок);
 • розпадається пухлини.

Стінки шлунка набряклі, збираються в складки і покриваються фібринозний накладеннями. Часто в стінках утворюється пролом, розвивається перитоніт або перигастрит.

Симптоми гострого гастриту

Початок хвороби зазвичай ніяк не виділяється. Людина може відчувати себе чудово, а рідкісні невеликі болі в животі списувати на наслідки від занадто рясної вечері або гострого обіду. Рано чи пізно настає момент, коли симптоми гострого гастриту постануть у всій красі.

 1. Носій захворювання може відчувати досить сильні болі в верхніх чвертях живота. Болю не залишають ні на голодний шлунок, ні після обіду.
 2. Нудота і блювання - практично найголовніші симптоми гострого гастриту будь-якої форми.
 3. Будь-яке, навіть повністю збалансоване харчування стає для пацієнта важким і приносить дискомфорт. Тяжкість, почуття переповненості в животі - підсумок навіть невеликої порції.
 4. Згодом апетит пропадає зовсім, пацієнт починає швидко худнути. З'являються проблеми зі стільцем: найчастіше сильні запори.
 5. Загальна блідість і змарнілі риси обличчя, хворий млявий, а його язик обкладений білим нальотом. Нерідкі запаморочення, тахікардія, тремтіння тіла, висока температура, зниження тиску.
 6. Зазвичай відчувається постійна печія і сухість у роті, проте, не виключається і зайве слиновиділення.

При ерозійних формі симптоми гострого гастриту шлунка найбільш виражені.

Перелічене доповниться шлунковою кровотечею, при якому гострий біль в животі посилюється при кожному русі, перетворюючись в різі. Блювота складається з жовчі і бурих кров'яних прожилок і згустків. Стілець темного кольору, консистенція найчастіше водяниста. Гострі фази гастриту тривають в середньому 5-7 днів. Лікування, отримане в цей період дає хороший результат. Повторне виникнення призводить до того, що гострий гастрит стає хронічним.

Діагностика

Діагностика гострого гастриту в умовах сучасної лікарні не є проблемою. Найбільш точним методом є ФГДС (фіброгастродуоденоендоскопія). Цей метод не просто дає уявлення про наявність тієї чи іншої форми захворювання, він дозволяє оглянути уражені ділянки, взяти зразок для дослідження і на основі даних призначити найбільш якісне лікування.

ФГДС

Як проводиться діагностика:

 • Пациента осматривают, опрашивают;
 • Береться аналіз з рота і глотки при підозрі на отруєння хімікатами;
 • Беруться всі стандартні аналізи: сеча, кал, кров, блювотні маси;
 • Якщо можливо, то проводять рентген (може виникнути складність при прийнятті контрастних речовин);
 • Опрі деляется кислотність;
 • Проводиться УЗД, ФГДС, біопсія, МСКТ (при необхідності);
 • Призначення лікування.
Читайте також: & nbsp; Причини, діагностика та лікування ерозивного гастродуоденіту

Форми гострого гастриту діагностувати складно. Процес ускладнюється ще й схожістю з виразкою шлунка. Перелік методів дозволяють скласти досить повну клінічну картину захворювання і призначити необхідне лікування.

Лікування гострого гастриту

У 90% випадків лікування гострого гастриту починається з не найприємнішою процедури - промивання кишечника і шлунка. При розвитку інфекції, обов'язково призначаються антибіотики (левоміцетину, Ентеросептол і так далі), щоб допомогти організму в боротьбі з отруйними речовинами і токсинами призначають сорбенти (вугілля активоване, Ентеросгель, Каолін та інші).

Лікування гострого гастриту, викликаного алергією, призначаються антигістамінні препарати (супрастин, зодак та інші). Так як захворювання часто доставляє сильний біль пацієнтові, потрібні знеболюючі засоби, холинолитические лікарські засоби (атропін, гидротартрат і інші).

Блювота і діарея можуть згубно позначитися на здоров'ї, зневоднюючи організм, позбавляючи його запасу мінеральних солей. Тому, лікування часто супроводжується прийомом розчинів глюкози і хлориду натрію. В ідеалі - це готові аптечні засоби для пероральної регідратації, які містять все необхідне для заповнення балансу в організмі (Регідрон, Полифепан та інші).

 

Лікування гострого гастриту в домашніх умовах не може бути здійснено. Але кожен зобов'язаний створити умови для допомоги власним одужання:

 1. Застосування призначених препаратів: сорбентів, знеболюючих, засобів для поліпшення травлення, можливо антибіотиків. Плюсом будуть препарати, що відновлюють мікрофлору (Лінекс, Біфіформ, Ентерол та інші).
 2. Дієта при гострому гастриті - обов'язковий етап не тільки лікування, але і подальшому житті. Під час лікування обмежується харчування. Пізніше, поступово вводиться звичайний режим, але їжа повинна бути пюреобразной.
Після лікування хворий повинен ретельно стежити за харчуванням, відмовлятися від шкідливої, гострої і жирної їжі.
Вредная пища и алкоголь
Заборонені напівфабрикати промислового виробництва, під суворою забороною і пряні страви, а також смажене, солоне, алкоголь

Лікарські препарати

Будь-яке лікування гострого гастриту медикаментами має бути погоджено з лікарем і проводиться під його чуйним контролем. Призначені препарати можуть бути спрямовані на досягнення наступних цілей.

 1. Зменшення інтоксикації і скорочення шкідливих речовин в організмі. Цьому сприяє активоване вугілля, крапельниці з фізіологічним розчином і глюкозою, Смекта, Ентеросгель, Каолін, полісорб, Гастроліт, Полифепан, Фільтрум СТІ та інші засоби.
 2. Засоби проти алергії: Зодак, супрастин, тавегіл, Діазолін, Аллегра, Ксізал, Кларитин і інші.
 3. Зменшення больового синдрому гострого гастриту: Атропін, Баралгин, Ношпа, Анальгін, Папаверин.
 4. Для зупиняють кров дії: Зантак, Квамател, Лосек, Сукральфат. || | 286
 5. Для нормализации кислотности в желудке: Маалокс, Альмагель, Фосфалюгель, Гастралюгель, Алмалог, Аджифлюкс, Алтацид и прочие.
 6. Для відновлення мікровлори: Лінекс, Біфіформ, Біфідумбактерин, Аципол, Биоспорин та інші.
 7. Для поліпшення травлення: Панкреатин, Мезим, Фестал, Панзинорм і т. д.

 

Тривалість терапії краще обговорювати з лікуючим лікарем, так як всі наведені в інструкціях заходи середні і для кожного випадку може знадобитися різна дозування і тривалість.

Факти про харчуванні при гострому гастриті

протягом перших 2-4 днів лікування пацієнту не можна їсти. Всі сили організму повинні бути задіяні на боротьбі із захворюванням. Подальше харчування вводиться поступово. Можна порівняти з харчуванням маленької дитини: по 100 грам і у вигляді пюре. До приготування страв краще підійти з особливою відповідальністю, адже їжа повинна бути щадить, не навантажувати ослаблений ШКТ. Харчування при гострому гастриті складається з відварених, запечених у фользі або приготованих на пару страв . Спеції заборонені категорично, сіль обмежена.

Список страв, дозволених при гострому гастриті:

 • Кашки, приготовані на воді (надалі допустимо молоко низької жирності);
 • Трохи відвареної картоплі в тижневому меню (1-2 порції в тиждень, не більше);
 • Супи на овочевому бульйоні з крупами;
 • М'ясо тільки нежирне (кролик, курка, гуска, індичка, телятина);
 • Если кислотность повышена, разрешены: вареные яйца, молоко, йогурты натуральные без добавок, кефир;
 • Харчування при зниженій кислотності допускає: кефір, сир з низьким вмістом жиру;
 • Напої: бульйон з курки, чай з шип овнік, ромашкою, кисіль (ближче до завершення лікування).

Після завершення лікування меню залишається приблизно тим-же. При недотриманні дієтичного харчування при гострому гастриті, хвороба швидко повертається і набуває хронічного характеру.

Підсумки

Лікування гострого гастриту має на увазі не тільки прийом препаратів, призначених лікарем. Важлива складова для попередження рецидивів - контроль свого життя в майбутньому. Це і дотримання техніки безпеки при роботі з отрутами і хімікатами, і відсутність контакту з алергенами, і відмова від шкідливих звичок, і контроль харчування.

Профілактика - головний спосіб зберегти здоров'я і не дати гастриту повернутися знову. || | 342
 1. Важно употреблять только натуральную и свежую пищу. Продукты быстрого питания пагубно влияют на состояние здоровья организма. Равно как и промышленные полуфабрикаты.
 2. Особиста гігієна - понад усе. Мити руки краще відразу після повернення додому і при приході на роботу. З собою завжди носити кишенькові антибактеріальні засоби.
 3. Відмова від шкідливих звичок.
 4. Важливо не створювати провокацій: стреси, падіння імунітету організму.

 

Гастрити будь-якого типу - це складні до лікування захворювання. І краще віддати всі сили на профілактику, ніж проводити в лікарні кілька тижнів на рік.

Посилання на основну публікацію