Можливі наслідки несвоєчасного лікування гастриту

Гастрит представляет собой воспалительный процесс на слизистых оболочках желудка. Само по себе это заболевание не относится к потенциально опасным для жизни человека, но недостаточное лечение или образование осложнений при этом недуге приводят к более угрожающим состояниям. Каковы возможные последствия гастрита и как их можно предупредить расскажет наша статья.

Как выглядит гастрит и его последствия

Як відбувається розвиток гастриту

За появу гастриту відповідають відразу кілька факторів. Це якість їжі та гастрономічні пристрасті, стреси і бактеріальна інфекція. Загрозливими факторами можуть стати зловживання алкоголем, куріння і звичка переїдати, або харчуватися всухом'ятку. Все це може привести до появи вогнищ запалення на стінках шлунка.

Розрізняють декілька типів гастриту, які класифікуються за причини виникнення, локалізації і виду поразок тканин. Всі вони є потенційно небезпечними для життя захворюваннями і можуть привести до тяжких наслідків

Основними симптомами гастриту вважаються:

 • Болі у верхніх відділах шлунка;
 • Нудота, нерідко супроводжується блювотою;
 • Загальна слабкість, підвищена стомлюваність;
 • Сильна печія;
 • Кислий запах з рота;
 • Розлади травлення (діарея, часті запори);
 • Підвищений газоутворення.

Симптомы гастрита

Своєчасне обстеження допоможе визначити тип проблеми, адже більшість захворювань шлунково-кишкового тракту проходять саме з такими симптомами. При належному лікуванні і дотриманні рекомендацій лікаря шанси назавжди вилікувати це захворювання дуже високі.

Якщо не приділити своєму здоров'ю належної уваги, гастрит може перерости в більш серйозну проблему

Можливі наслідки невилікуваного гастриту || | 90

В деяких випадках на місці локалізації гастриту тривають патологічні процеси, які зачіпають прилеглі органи і тканини. Це може спричинити ускладнення гастриту, основні з яких наведені далі.

Виразкова хвороба шлунка

Напевно, найпоширеніше ускладнення гастриту. У виразку зазвичай трансформується вогнищевий або поверхневий гастрит. Під впливом негативних факторів зовнішні пошкодження починають прогресувати всередину, іноді доходячи навіть до м'язової тканини. Таке захворювання супроводжується такими ж симптомами і вимагає негайного лікування.

Грізними наслідками невилікуваний виразки можуть бути прорив стінок шлунка, велике внутрішнє кровотеча, а також переродження виразки в пухлину.

Панкреатит

Незважаючи на те, що це захворювання має окрему нозологію , до появи таких змін в роботі підшлункової залози може привести і невилікуваний гастрит. Гостра стадія протікає з дуже характерними симптомами, відрізняється хворобливістю і порушеннями травної функції. Хронічна форма панкреатиту може проходити безсимптомно, але адекватного лікування вимагають обидва стану.

Как выглядит панкреатит или воспаление поджелудочной железы

Внутрішні кровотечі

При гастриті ускладнення часто викликає ушкодження судинної сітки і поява вогнищ кровотечі. Воно може бути прихованим і великим, але в будь-якій формі представляє потенційну небезпеку для життя людини. Приховане кровотеча може ніяк себе не виявляти, адже обсяг втрати крові буде не особливо значний. Разом з тим, пацієнт може відчувати постійне погіршення самопочуття, слабкість і апатію. За показниками крові буде видно клінічна картина розвитку анемічного стану, а без належного лікування пацієнт може навіть померти.

Читайте також: & nbsp; Симптоми і медикаментозне лікування шлункового кашлю

Причини появи кровотеч при гастриті:

 • Негативний вплив соляної кислоти на запалену область;
 • Недостатнє функціонування слизових залоз;
 • Негативний вплив на стінки шлунка призводить до пошкоджень судин.

Основные признаки внутреннего кровотечения

При наявності великого кровотечі ситуація не краща . Пошкодження стінок шлунка можуть привести до великої втрати крові, при якій причина нездужання може бути неясна. Пацієнт відчуває себе погано, але без повного обстеження складно буде визначити чому. Найбільш інформаційними симптомами при внутрішній кровотечі є блювота зі згустками крові, а також кал чорного кольору.

Без термінового хірургічного втручання пацієнти з внутрішньою кровотечею неминуче помирають, тому не варто запускати «нешкідливий» гастрит до таких ускладнень

Анемія

Ще одним грізним ускладненням гастриту є анемія. При кровоточивості слизової оболонки шлунка навіть в незначних обсягах, спостерігається зниження гемоглобіну в крові. Крім того, недостатня травна функція призводить до нестачі вітамінів в організмі, особливо фолієвої кислоти. Вона бере участь в процесі кровотворення, тому її дефіцит негативно позначається на загальному тонусі організму.

При анемії характерні такі прояви:

 • Загальна слабкість;
 • Стомлюваність; || | 141
 • Головокружения;
 • Задишка;
 • Сонливість;
 • Блідість шкіри;
 • Зниження апетиту;
 • Потеря веса.

Якщо ситуація запущена, самопочуття пацієнта різко погіршується, що позначається на роботі внутрішніх систем.

Особливо небезпечно такий стан під час вагітності, коли сильна анемія загрожує не тільки матері , а й часто призводить до ібелі плода

Флегмонозний гастрит

Будь-яка форма гастриту при неправильному або недостатньому лікуванні може перейти в небезпечну стадію. При цьому до вже існуючого запального процесу приєднується вторинна інфекція. В результаті утворюється гнійний процес в шлунку.

При флегмонозном гастриті відбуваються такі процеси:

 • Виявляється клінічна картина загальної інтоксикації;
 • Підвищується температура тіла;
 • Недуга часто супроводжується блювотою і проносом;
 • Гнійний процес поширюється на прилеглі тканини і органи черевної порожнини.

Такий тип гастриту не може пройти самостійно і вимагає термінової хірургічної допомоги. У запущених випадках інфекція призводить до перитоніту, при якій неминучий летальний результат. Навіть після порятунку пацієнта за допомогою операції, необхідно буде пройти тривалу реабілітацію та відновлення життєвих показників.

Бульба

При невилікуваних гастриті часто спостерігається запалення в прилеглому відділі дванадцятипалої кишки. Симптоматика цього захворювання багато в чому схожа з гастритом. Пацієнт відчуває болю і дискомфорт в шлунку, відрижку і печію, а також порушення травної функції. Точно визначити місце локалізації запального процесу допоможе обстеження всіх відділів шлунка, після чого і можна виконувати призначення.

Читайте також: & nbsp; Як лікувати еритематозний ексудативний гастрит з ураженням антрума?

Рак шлунка

Найстрашнішим і смертельно небезпечним наслідком гастриту може стати рак шлунка. Механізми виникнення цієї патології відрізняються різноманітністю, але в більшості випадків онкологія виникає на тлі вже існуючих захворювань шлунково-кишкового тракту. Високий відсоток смертності, а також ймовірність безсимптомного початку цього захворювання становить величезну небезпеку для пацієнтів з гастритом.

Рак шлунка проявляється наступними симптомами:

 • Зниженням апетиту і значною втратою ваги;
 • Постійні або періодичні болі в епігастральній ділянці;
 • Нудота, блювота і інші розлади травної функції;
 • Відсутня почуття наповненості шлунка після їди;
 • Неприємний присмак в роті, відрижка.

Стадии рака желудка

Діагностувати захворювання можна по ряду ознак: г астроскопія з взяттям біоматеріалу для лабораторного дослідження, аналізи крові на онкомаркери, ультразвукове та рентгенологічне обстеження.

Лікування раку шлунка залежить від стадії, швидкості прогресування і ступеня ураження внутрішніх органів.

Профілактика ускладнень

Щоб не допустити розвитку таких серйозних ускладнень гастриту, обов'язково варто уважно ставиться до свого здоров'я. З огляду на поширеність такого захворювання виникає абсолютно помилкова думка, що воно абсолютно безпечно і з гастритом «можна жити». Насправді наші далеко не ідеальні умови проживання, постійні стреси і з кожним роком погіршується якість продуктів може в будь-який момент спровокувати повернення хвороби, а також розвиток загрозливих ускладнень. Не допустити цього допоможуть прості правила, які допомагають не тільки усунути негативні прояви гастриту, але і поліпшити загальне самопочуття пацієнта.

Основні правила профілактики:

 1. Обов'язково дотримуватися дієти, згідно з якою харчування повинно бути різноманітним , але максимально щадним для шлунка. Раціон розширюють за рахунок овочів і фруктів, зменшуючи пропорції кондитерських виробів і покупних солодощів.
 2. Посильні фізичні навантаження благотворно впливають на організм і сприяють зміцненню всіх органів, і шлунка також.
 3. Активний відпочинок, прогулянки на свіжому повітрі і заняття улюбленою справою - все це знижує рівень стресу і благотворно впливає на наш організм.
 4. Регулярні обстеження допоможуть виявити можливі проблеми в роботі організму. При вже діагностованому гастриті обов'язково необхідно обстежуватися у гастроентеролога кожні півроку - рік, навіть якщо немає скарг і неприємних симптомів.
 5. Загальне зміцнення організму: прийом полівітамінів в демісезонний період, повноцінний відпочинок влітку, а також можливість оздоровлення в спеціальних санаторіях, які лікують органи шлунково-кишкового тракту також допоможуть уникнути ускладнень при гастриті.

Наслідки гастриту можуть бути найрізноманітнішими і становити загрозу для життя пацієнта. Саме тому обов'язково варто вилікувати цю патологію, а також стежити за ймовірними рецидивами хвороби. Опис основних наслідків, до яких може привести невилікуваний гастрит, а також методи профілактики таких станів описані в наведеній інформації.

Посилання на основну публікацію