Симптоми, причини і діагностика поверхневого гастриту

Н ачальная стадія запалення слизової оболонки шлунка носить назву поверхневий, катаральний або простий гастрит. Незважаючи на «обнадійливе» назву, лікування такого захворювання слід приділити пильну увагу, інакше він прогресує в більш важку форму або призведе до розвитку ускладнень. Особливості прояву поверхневого гастриту, способи лікування і профілактики цього захворювання присвячена наша стаття.

Симптомы, причины и диагностика поверхностного гастрита
Якщо не почати лікування поверхневого гастриту вчасно, він переросте в більш складну форму захворювання

Симптоматика захворювання

Що таке поверхневий гастрит? Цей термін визначає стан, при якому відбувається запальний процес в верхньому епітеліальних шарі слизової оболонки шлунка. Він має багато класифікацій, а точний вид ушкоджень визначається тільки спеціальними дослідженнями.

За локалізацією розрізняють:

 • Поверхневий антральний , при якому пошкоджені клітини, розташовані в області вхідного отвору шлунка;
 • Якщо ураження локалізовані на дні органу, мова йде про фундальном гастриті;
 • Розрізняють також поверхневий гастрит основного тіла шлунка; || | 67
 • При пангастрите воспалительный процесс распространяется по слизистой оболочке всей поверхности желудка.
Симптомы, причины и диагностика поверхностного гастрита
Приклад Діффа зного гастриту

При чіткої локалізації запального процесу, діагностують вогнищевий поверхневий гастрит. Якщо запальний процес перекинувся на всій області слизової оболонки, процес має назву дифузного гастриту.

Залежно від причин виникнення, захворювання має кілька різновидів

Типи гастриту по етіологічним ознаками:

 1. Лікарський, викликаний побічною дією після прийому деяких лікарських препаратів;
 2. Токсичний, коли на слизову оболонку шлунка впливали хімічні речовини підвищеної концентрації;
 3. Ендогенний, коли в розвитку гастриту привели внутрішні чинники ;
 4. Ятрогенний, при якому розвитку гастриту сприяли зовнішні чинники;
 5. Бактеріальний, при якому пошкодження сталися в результаті життєдіяльності бактерій хелікобактер пілорі;
 6. Рефлюкс - гастрит, який виник при закиданні вмісту дванадцятипалої кишки в шлунок;
 7. аутогенними, коли власні імунні сили організму привели до розвитку захворювання.

Классификация гастритов При гастриті може змінюватися нормальна секреція шлункового соку. Дисфункція цього процесу носить назву гіпоацидний гастрит (із зниженою кислотністю) або гіперацидний (з підвищеною кислотністю шлунка). У деяких випадках патології не впливають на цей фактор і секреція зберігається на належному рівні.

Серед перерахованих видів найбільш небезпечний поверхневий рефлюкс гастрит, при якому відбуваються патологічні процеси формування тканин тонкої або товстої кишки прямо в шлунку. Це називається метаплазией шлунка і розглядається як дуже загрозливий життя ознака. Крім того, що тепер орган не може виконувати травну функцію в повному обсязі, так ще й «нові» тканини можуть в будь-якому момент стати злоякісним утворенням. Саме тому не варто ігнорувати ознаки поверхневого гастриту, адже рання діагностика допоможе попередити ускладнення.

Причини виникнення гастриту

Появі гастриту передують багато факторів, тому варто дізнатися, чого треба побоюватися, щоб не хворіти на цю недугу. Більшість причин можна усунути самостійно, але слід знати, що не завжди гастрит - ознака неправильного харчування, хоча тривалий період перекусів «на ходу» і вживання фаст - фудів дасть свої плоди.

Симптомы, причины и диагностика поверхностного гастрита
Порушення кровопостачання шлунка може призвести до гастриту

Основні причини появи гастриту:

 1. Зараження бактерією хелікобактер пілорі. Ця унікальна «флора» не тільки здатна виживати в шлунковому соку, а й завдавати істотної шкоди слизових оболонок. Відкрито цей шкідник відносно недавно, але вже відомі шляхи передачі: при контакті з іншими людьми, через посуд і не оброблений медичний інструмент.
 2. Отруєння шкідливими токсинами. Це можуть бути шкідливі умови роботи, токсичне отруєння або прийом деяких лікарських засобів.
 3. Захворювання інших органів, пов'язаних з процесом травлення. Наприклад, часто до розвитку гастриту призводить викид дуоденального вмісту.
 4. Ускладнення інфекційних захворювань. Прийом медикаментів, інтоксикація організму і інші негативні чинники, що виникають при лікуванні, можуть спровокувати появу патологій на оболонці шлунка.
 5. Куріння і зловживання спиртними напоями. Шкідливий вплив таких пристрастей відомо давно, в деяких випадках саме вони провокують появу поверхневого активного гастриту.
 6. Нервові переживання і стреси. При сильних заворушеннях пригнічуються багато функцій організму, тому гастрит може з'явитися буквально «на рівному місці».
 7. Порушення харчування. Не останню чергу на появу гастриту впливає якість і режим харчування. Раціон повинен бути корисним і поживним, а порції - невеликими і легко засвоєними.
 8. Деякі не пов'язані з травленням захворювання. Наприклад, при атеросклерозі або васкулите порушується нормальне кровопостачання органу (шлунка), тому може з'явитися і гастрит.
Читайте також: & nbsp; Діагностика гострого і хронічного гастриту - особливості постановки діагнозу

Обов'язковою умовою лікування поверхневого гастриту є усунення провокуючого фактора. У деяких випадках потрібно пройти спеціальне обстеження, наприклад, здати аналізи на наявність патогенної бактерії в організмі. Якщо лабораторні дані «чисті», слід шукати причину іншими методами.

Симптоматика при гастриті

Ознаками гастриту можна назвати симптоми, багато хто з яких також є загальними для інших захворювань. Саме тому варто звернутися до фахівця, а не шукати відповідь на форумах в інтернеті. Проблемами шлунково-кишкового тракту займається вузький фахівець - гастроентеролог. Після опитування та огляду, він може виписати направлення на більш інформативні обстеження.

Симптомы, причины и диагностика поверхностного гастрита
Неприємний присмак у роті може бути симптомом не тільки стоматологічних захворювань, але і гастриту

Які скарги у пацієнтів з гастритом:

 • Зниження апетиту, втрата ваги;
 • Хворобливість у верхніх відділах шлунка;
 • Почуття печіння в черевній області;
 • Проблеми травної функції ( блювота, пронос, запори);
 • Почуття переповненості, або порожнечі в шлунку;
 • Неприємний присмак у роті і запах;
 • Відрижка і здуття живота, метеоризм;
 • Сірий або білуватий наліт на язиці;
 • Підвищене слиновиділення або сухість в роті;
 • Блідість шкірних покривів.

Всі перераховані симптоми можуть проявлятися в комплексі або різних комбінаціях, але нерідкі і приховані прояви хвороби. У таких випадках зазвичай діагноз ставиться чисто випадково, при планових медоглядів, якщо терапевта не сподобаються показники крові, і він призначить додаткові обстеження.

Діагностика поверхневого гастриту

Биохимический анализ крови поможет определить общее состояние организма и наличие воспалительных процессов Визначення цього захворювання можна проводити різними способами . Самих надійний і інформативний - дослідження стану слизової оболонки травного тракту зондуванням. Ця процедура називається фіброгастродуоденоскопія або ФГДС. Вона досить неприємна, але не має поки аналогів. Альтернативою є ультразвукове обстеження шлунка або рентгенографія із застосуванням контрастної речовини (рентген шлунка), але вони менш надійні, адже на ранніх стадіях патологія при такому огляді не виявляється.

Крім того, можуть знадобитися такі процедури:

 1. Аналіз калу. Обстеження мають кілька напрямків: перевірка травної здатності по залишковим фрагментами їжі, визначення можливої ​​паразитарної інфекції, а також пошук слідів крові. Прихована кров може вказувати на розвиток внутрішньої кровотечі, а сам пацієнт може помітити зміни калу на чорний колір (реакція крові з шлунковим соком дає такий результат).
 2. Дослідження біохімічних показників крові. Цей максимально інформативний аналіз допоможе визначити наявність анемічних станів, підвищений рівень лейкоцитів при запальному процесі, а також загальний стан організму.
 3. Додаткові аналізи на паразитів допоможуть виявити можливим тип проблем. При підтвердженні наявності найпростіших або паразитарних інвазій, знадобиться також консультація вузького спеціаліста.
 4. При необхідності перевіряється робота підшлункової залози, кишечника та інших органів, що беруть участь в травленні. Це допоможе «звузити пошук» проблеми, а також визначити можливі неполадки і причини виникнення гастриту.
 5. Біопсія тканин слизової оболонки шлунка робиться при підозрі на переродження клітин. Зазвичай забір матеріалу - стандартна процедура при ФГДС, але в деяких випадках можуть знадобитися додаткові дослідження.

Поширений поверхневий гастрит у гострій стадії триває не більше п'яти днів. Після цього він переходить в хронічне захворювання. В цьому випадку чергуються періоди загострення і ремісії, які у кожного пацієнта визначаються індивідуально.

При діагностованою проблеми потрібно тривале лікування з обов'язковим дотриманням дієтичного харчування

Принципи лікування поверхневого гастриту

Залежно від причини виникнення, ступеня і типу поразок, супутніх захворювань, проводиться лікування поверхневого гастриту. Курс лікування обов'язково повинен призначити гастроентеролог на підставі обстежень та результатів аналізів. Надалі проводиться моніторинг станів пацієнта, і в залежності від отриманих даних, коригується або призначається додатковий курс лікування.

Читайте також: & nbsp; Класифікація, симптоми і методи лікування неатрофіческій гастриту

Медикаментозна терапія поверхневого гастриту

Лікарські препарати, що використовуються при лікуванні поверхневого гастриту шлунка, відрізняються різними принципами дії. Категорії представлених далі лікарських груп визначає лікар.

Симптомы, причины и диагностика поверхностного гастрита
Дозування і певний тип ліки визначає лікар

Які препарати використовуються:

 1. Антибіотики при виявленні хвороботворної бактерії. Зазвичай використовуються тетрациклінового або пеніцилінового ряду, але тільки після проведення тесту на чутливість.
 2. Антацидні засоби застосовуються для зменшення кислотності шлункового соку. Це допомагає швидше регенеруватися пошкодженим тканинам.
 3. При гастриті з підвищеною кислотністю кращий ефект нададуть препарати, що знижують вироблення шлункового соку.
 4. Загальнозміцнюючі засоби, особливо вітамінні препарати, допоможуть якнайшвидшому одужанню.

Прийом лікарських препаратів допоможе усунути основну причину виникнення, але не менш важливо і дотримуватися дієтичного харчування. При цьому навантаження на шлунок буде значно знижена, тому організм зможе все сили кинути на відновлення слизової оболонки, а не перетравлення їжі.

Дієта при поверхневому хронічному гастриті

Раціон при гастриті слід складати таким чином, щоб максимально задовольнити всі потреби організму, але при цьому не створювати підвищеного навантаження на шлунок. Харчування має бути простим і різноманітним, без консервантів і шкідливих хімічних речовин, а також спецій. Слід відмовитися від кондитерських виробів, солодощів і газованих напоїв. Копчені, солоні і даровані страви виключаються повністю. Краще готувати всі страви в процесі варіння і на пару. У рідкісних випадках можна «побалувати» себе тушкованими стравами, корисно і смачно використовувати режим запікання.

Симптомы, причины и диагностика поверхностного гастрита
Раціон повинен складатися з легких супчиків і в'язких каш
Не можна їсти свіжі фрукти, особливо кислі, продукти , що утворюють підвищене газоутворення, а також занадто тверду або концентровану їжу

М'ясо краще нежирних сортів, обов'язково подрібнене (котлети, фрикадельки, м'ясне пюре). Молочні супи та каші, нежирний сир і трохи вершкового масла - це дозволені молочні продукти. Кисломолочні, жирну сметану і сир слід виключити. З напоїв перевагу варто віддати киселям і компотів, неміцний чаю і відварів.

Лікування поверхневого гастриту народними засобами

Застосування подібних рецептів народної мудрості не завжди буває виправданим і може тільки нашкодити.

Без консультації лікаря не варто використовувати ніякі збори і трав'яні відвари, а вже тим більше купувати підозрілі зілля «з рук»

Максимально полезно и без вреда для здоровья ежедневно пить ягодные и фруктовые кисели, которые благодаря обволакивающим свойствам способствуют быстрой регенерации тканей желудка.

Для цих же цілей рекомендується також використовувати картопляний і морквяний сік (по півсклянки щодня), рідку вівсяну кашу і відвар лляного насіння. Гарне загальнозміцнюючий засіб - відвар шипшини. Його можна пити щодня без загрози для здоров'я. Вони стимулює захисні сили організму і допомагає прискорити процеси регенерації.

Поверхневий гастрит, симптоми і лікування якого розглянуті в нашій статті, являє собою досить складне і небезпечне при виникненні додаткових ускладнень захворювання. Він має кілька різновидів за типом локалізації, ступеня ураження і причини виникнення. Для більш достовірної інформації про можливі фактори появи необхідно буде пройти спеціальне обстеження. На підставі цих даних фахівець - гастроентеролог дасть рекомендації, як лікувати поверхневий гастрит.

Посилання на основну публікацію