Причини і лікування виразкової стадії гастриту

Гастрит протікає при постійному запальному процесі, що зачіпає шлунковий епітелій. Дисфункція відбивається і на м'язових тканинах органу. Соляна кислота, головна складова шлункового соку, проникає крізь погано захищену слизову, роз'їдає м'язові стінки, утворюючи ерозії. Ця стадія захворювання діагностується як виразковий гастрит.

Язвенный гасрит
виразкової гастритом називається більш важка форма захворювання

Причини розвитку виразкового гастриту

Будь-яка форма гастриту провокується різноманітними факторами. Гастрит розвивається через що потрапляють в шлунок подразників, які викликають запальні і дистрофічні зміни в тканинах, ведуть до порушення функцій. Негативний вплив на слизову шлунка може надавати недоброякісна їжа, прийняті медичні препарати з агресивною хімічною формулою. Речовини-подразники викликають сильне роздратування або опік слизової оболонки. Пошкоджена ділянка дуже погано піддається відновленню, особливо, якщо агресивне середовище продовжує свій вплив. Загоєнню заважає і сам шлунковий сік, а від нього м'язові стінки захистити неможливо.

Виразковий гастрит шлунка найчастіше виникає на тлі інших хронічних захворювань || | 57

Вредные привычки могут быть и основной причиной язвенного гастритаНарушения в секреторной деятельности вызывает и погрешности в питании: употребление большого количества соленой, острой, кислой пищи, жирных продуктов, фастфуда. В таких условиях соляная кислота в желудочном соке вырабатывается в большей концентрации. И без того воспаленная слизистая не в состоянии справиться с восстановлением пораженных участков, что могло бы произойти при нормальных условиях.

Узагальнимо причини виникнення виразкового гастриту:

 • Високий ступінь зараженості бактерією хелікобактер пілорі; | || 63
 • Погрешности в питании;
 • Алкоголізм, куріння;
 • Прийом дратують слизову шлунка медикаментів;
 • Попадання в шлунок інших хімічних речовин; || | 71
 • Заражение паразитами;
 • Наявність хронічних інфекцій;
 • Обмінні порушення.

Зазвичай лікування виразкового гастрит а триває досить тривалий час. Іноді терапія триває до року. Але і потім хворому необхідно дотримуватися режиму дня і правила харчування. Комплексна терапія разом зі щадить дієтою, дробовим прийомом їжі і застосуванням народних методів дозволяє домогтися гарних результатів.

Виразковий гастрит: симптоми і лікування

Гастрит може протікати безсимптомно. Тому ерозії, що з'явилися на ранній стадії захворювання, виявити по якихось ознаках досить складно. Симптоматика хвороби з утворенням ерозії і без неї практично не відрізняється.

Явною ознакою є можливі шлункові кровотечі. Їх можна визначити за наявністю в калових масах невеликих фрагментів майже чорного кольору

На наявність вогнищ ерозії можуть вказувати непрямі ознаки.

Боль в области желудка при больших перерывах между приемами пищи также может являться симптомом язвенного гастрита

Симптоми виразкового гастриту:

 • Дискомфортні відчуття або біль в області правого підребер'я. Це можуть бути як досить слабкі больові прояви, так і вимагають прийому анальгетиків;
 • Регулярно є відчуття печії після прийому їжі. Це вказує на наявність рефлюксу - зворотного закиду в шлунок частини їжі із стравоходу разом з шлунковим соком;
 • Непоодинокими стають прояви диспепсії - труднощі травлення, тяжкості, почуття переповнення. Також можливі порушення стільця (рідкий або запор). Може бути присутнім відрижка з неприємним запахом;
 • Якщо попередній прийом їжі був досить давно, то можуть виникнути больові відчуття в області шлунка і правого підребер'я. Їх викликає соляна кислота, що дратує ерозійні ділянки.
Читайте також: & nbsp; Небезпека проносу при гастриті і ефективні методи лікування

Якщо при зборі анамнезу (історії захворювання) лікар встановить наявність більшості з перерахованих ознак, він може запідозрити розвиток виразкового гастриту і призначить обстеження лабораторними та інструментальними методами.

виявлення захворювання

Одним з найефективніших способів виявлення ерозивного гастриту і виразкової хвороби шлунка вважається гастроскопия. Метод дозволяє візуально досліджувати внутрішню поверхню стравоходу і шлунка. Прилад являє собою гнучкий зонд з вмонтованою волоконно-оптичної системою. Миттєво визначаються вогнища ерозії на слизовій шлунка, а також визначається тяжкість ураження і кількість ерозивних плям. Щоб провести додаткове дослідження в лабораторії, проводиться забір тканин епітелію - біопсія.

Так як основною причиною розвитку хвороби стає бактерія, то одночасно проводиться тест на наявність і ступінь зараження слизової хелікобактер пілорі

ускладнених форм виразкового гастриту є поява кровотеч всередині шлунка. Вони виникають при глибокому проникненні ерозії в тканини. Вторинної причиною розвитку ускладнення можуть бути патології згортання крові, а також прийом препаратів-анальгетиків, протизапальних нестероїдних ліків.

Биопсия
Біопсія має на увазі забір клітин з організму метою більш детальної діагностики

Визначити геморагічну (з кровотечею ) фазу можна по появі темних згустків в калі, виникнення частої блювоти з ознаками крові в блювотних масах. При цьому больові відчуття в самому шлунку або підребер'ї можуть зменшитися. Але виникає запаморочення, скачки пульсу.

Методи лікування виразкового гастриту

У терапії будь-якого захворювання головні заходи повинні бути спрямовані на причини виникнення і розвитку.

Лікування виразкового гастриту шлунка ведеться в декількох напрямках:

 1. Щоб виключити негативний вплив шлункового соку на пошкоджені області, призначається прийом антацидних засобів - препаратів, покликаних нейтралізувати соляну кислоту. Антациди надають комплексний ефект: знижують кислотність, обволікають слизову оболонку, допомагають якнайшвидшому відновленню пошкоджених тканин.
 2. Для нормалізації вироблення секрету призначають інгібіторні препарати.
 3. При зниженій кислотності призначають медикаменти з ферментами. Вони надають стимулюючу дію на вироблення секрету.
 4. Щоб усунути порушення моторики шлунка, пов'язані з деструктивними змінами, необхідний прийом гістамінних блокаторів.
 5. Якщо виявлені кровотечі всередині шлунка, призначають кровоспинні засоби. Вони вводяться двома способами - внутрішньовенно і внутрішньом'язово.
 6. При виявленні бактеріальної складової, проводять комплексну терапію по боротьбі з хелікобактерної інфекцією.

Медикаментозний терапевтичний курс доповнюють прийомом мінеральних вод з лужним складом. Також показано санаторне лікування.

Споживання їжі

Харчування при виразковому гастриті має бути різноманітним, з великою кількістю білкової їжі. Необхідно приймати достатню кількість вітамінів. Хворі повинні практикувати дробовий прийом їжі - маленькими порціями до 6 разів на день.

Дієта є важливою складовою терапії

Тільки медикаментозне вплив без підтримки правильного харчування, хорошого оздоровчого ефекту не дасть. Важливо будувати меню за принципом великого числа обмежень. Слід уникати продуктів, багатих екстрактивними речовинами, з великим вмістом солі і цукру, а також харчових кислот. Таким чином вдасться не тільки обійтися без рецидивів хвороби, а й мати позитивний прогноз на повне одужання.

Список рекомендацій для дотримання дієти:

 1. Суворо обмежити прийом продуктів, що збільшують секреторну діяльність шлунка і викликають роздратування його стінок. До них відносяться всі смажені, жирні, копчені, солоні, важкі для перетравлення продукти.
 2. Серед способів приготування страв віддавати перевагу варінні і паровій обробці.
 3. Приймати їжу часто, маленькими порціями. | || 157
 4. Продукты, которые и в готовом виде остаются достаточно твердыми или жесткими, измельчать при помощи блендера или мясорубки, доводя до фаршеобразного состояния. Овощи полезно пюрировать.
 5. Не можна приймати дуже холодну або гарячу їжу. Оптимальна температура прийому - близька до людського тіла. Тобто страви і напої потрібно споживати теплими. Зайве гаряча їжа негативно позначається на стані ерозії.

Одне з важливих правил - виключення з меню чорного хліба. Обмеження також накладено на здобні борошняні вироби, печиво, шоколад, а також продукти, що викликають процеси бродіння в кишечнику (виноград). Не можна вживати тварина сало і блюдо з ним в складі.

Читайте також: & nbsp; Причини гастриту з підвищеною кислотністю, методи лікування

Заборонено додавати в страви гострі спеції, будь-які покупні соуси

Не до меню також гриби, будь-які консервовані продукти, соління , морозиво, алкоголь.

З хлібних виробів дозволений білий вчорашній хліб, сухарики, висівки, хлібці. Допустимі різноманітні страви з картоплі, круп'яні каші. М'ясо слід вибирати дієтичне - кролятину, курятину, телятину. Для заправки можна використовувати невелику кількість будь-якого рослинного масла. Снідати дозволено кисломолочними продуктами. Можна також включати в меню нежирні сорти морської риби. Як десерт слід вибирати вироби із сиру, молочний крем, желе, киселі, компоти.

Якщо під час діагностики захворювання виявлено бактерію хелікобактер пілорі, нейтралізувати її вплив допоможе натуральний мед, сік білокачанної капусти і капуста брокколі || | 184

Диета при язвенном гастрите, примерное меню на 1 день:

 • 1 сніданок - 100 г сирного суфле, 200 мл рідкої вівсяної каші на нежирному молоці;
 • 2 сніданок - стакан чаю з молоком і пара штук сухого печива;
 • Обід - рисовий суп на курячому бульйоні, картопляне пюре з курячим биточки, стакан ягідного киселю;
 • Склянка ряжанки і сухарик;
 • Вечеря - 100 г минтая, приготованого на пару з гарніром з гречки, бутерброд з вершковим маслом, чашка чаю; || | 196
 • 2 ужин — чашка молока с медом.
Диета
Дозволені і заборонені продукти при виразковому гастриті

лікування фізіотерапією і народними методами

Фізіотерапевтичні способи лікування дозволяють зменшити хворобливі прояви, мають протизапальну дію, прискорюють протягом регенераційних процесів, покращують циркуляцію крові в уражених канях.

При гострих станах показані:

 • Лікування електрострумом;
 • Ультразвукова терапія;
 • Магнітотерапія;
 • електрофорез із застосуванням протиспазматичний і знеболюючих засобів;
 • Гальванізація.

Хворим з виразковим гастритом пропонуються також допоміжні процедури - грязьова терапія, парафінотерапія, озокерит, ванни з мінеральною водою, морською сіллю, валеріаною.

Серед народних засобів широко застосовуються трав'яні відвари з ромашки, звіробою, фенхелю, липи, чистотілу

Мета траволікування - зняти б лівої синдром, загальмувати запальний процес, нормалізувати роботу кишечника.

Серед популярних рецептів також відвар березової кори. Шматочки кори запарюють всю ніч в термосі, потім п'ють 3 рази на день за 30 хвилин до прийому їжі.

При високій кислотності допомагає сік свіжої картоплі. Його вичавлюють і п'ють свіжим по склянці натщесерце.

Комплексний підхід до лікування виразкового гастриту допоможе поліпшити стан шлунка і набути навичок правильного харчування, корисні при будь-якому стані здоров'я

Посилання на основну публікацію