Яку мінеральну воду можна пити при гастриті?

Запалення слизової оболонки шлунка можна лікувати різними способами. Для зниження кислотності, зняття хворобливих відчуттів і боротьби з печією лікарі прописують пацієнтам медикаментозні препарати. Додатковий метод лікування - дотримання суворої дієти.

Поряд з вищеописаними способами рекомендується вживати мінеральну воду, що володіє лікувальними властивостями. При правильному застосуванні мінеральна вода при гастриті допоможе впоратися з підвищеною кислотністю, сильними болями, печією і іншими симптомами.

Що таке мінеральна вода

Минералка - звичайна вода, яка проникла глибоко під землю і залишалася в грунті протягом ста або навіть тисячі років. Просочуючись через різні шари землі, рідина накопичувала в себе вуглекислоту і різні мінерали, завдяки чому і змогла придбати корисні властивості.

Лікувальна дія мінеральної води вперше було згадано в 3-му тисячолітті д про нашої ери. Цілющі властивості мінералки були відзначені в стародавніх літописах Месопотамії. Сучасні джерела лікувальних вод, багатих мінералами, відрізняються багатою історією. В європейських країнах до цих пір збереглися стіни древніх купалень і бань з написами латинською мовою.

Первый источник
Перше джерело, відкритий в Росії - «Марціальні води ». Це місце неподалік від Петрозаводська було представлено світу Петром I в 1719 році.

Пізніше відкрилися більш відомі сучасній людині курорти з лікувальними мінеральними водами: Єсентуки і Боржомі.

Види мінералки

Мінеральна вода може містити в собі різні мікроелементи, які визначають, в яку категорію буде входити напій. Виділяється 3 основні групи мінеральних вод:

 1. Їдальня. Це вода зі слабкою концентрацією мінералів (не більше 1 м на літр води). Через це специфічний смак практично не відчувається. Продукти такого типу допустимі до вживання без консультації лікаря і вільно продаються в звичайних магазинах.
 2. Лікувально-столова. Концентрація корисних мікроелементів в такій воді варіюється від 1 до 10 грам. Мінералка цього типу може включати в себе йод, миш'як, залізо, бром, кремній та інші важливі для організму компоненти. Знайти її можна в звичайних магазинах або аптеках під назвами Єсентуки №4, Боржомі, Нарзан.
 3. Лікувальна. Це мінеральна вода з високою концентрацією активних мікроелементів і солей. В аптеках така мінералка продається під назвами Донат і Єсентуки №17.
Виды минералки
Продукт може видобуватися з природних родовищ або бути штучно створеним. У другому випадку береться звичайна вода, в яку додаються нейтральні або слаболужні солі. У підсумку виходить аналог продукту, видобутого з натуральних джерел.

Склад мінеральних вод та їх цілющі якості

Відмінність лікувальних мінеральних вод полягає в складі, багатому мікроелементами, які людина недоотримує під час їжі. Сюди входять:

 • Кальцій. Найважливіший елемент, необхідний для формування міцних кісток і зубів. Входить до складу крові, тканинних і клітинних рідин. Зменшує проникність судин, що виконує важливу роль в їх захисту від вірусних і чужорідних патогенних речовин. Збільшує захисні сили організму, має протизапальну дію, попереджає алергічні реакції.
 • Магній. Відповідає за стабільну роботу нервової системи і міцність сполучної тканини. При споживанні великої кількості білкових продуктів і інтенсивних заняттях спортом потреба в магнії різко зростає.
 • Фтор. Зменшує виділення кислоти, бореться з карієсом і зміцнює зубну емаль. Бере участь в загоєнні кісткових тканин при пошкодженні і зростанні скелета у дітей.
 • Залізо. Бере участь в утворенні гормонів щитовидної залози, захищає організм від хвороботворних бактерій і стимулює вироблення гемоглобіну. Елемент допомагає сформувати міцний імунітет і захищає від інфекційних уражень шлунка.
 • Бор. Робить позитивний вплив на організм, що росте, зміцнює імунітет, збільшує тривалість життя. Бере участь в будові кісткової тканини і клітинних мембран.
 • Ванадіум. Бере участь в вуглеводно-жировому обміні. Знижує вироблення холестерину, тому просто необхідний в боротьбі із захворюваннями серця і судин. При нестачі ванадіума може виникнути збій в роботі нервової системи.
 • Кобальт. Впливає на процеси кровотворення і обмін речовин. Бере участь в розщепленні складних речовин, що надходять в організм. Входить до складу вітаміну B12. Відповідає за стабільну роботу нервової системи та імунітету.

При гастриті часто порушується робота не тільки шлунково-кишкового тракту, а й інших систем організму.

Через часту діареї і блювоти відбувається порушення кислотно-лужного балансу, через що людина втрачає багато життєво важливих речовин. Щоб заповнити цю прогалину, рекомендується пити воду, багату мінеральними речовинами. Як це робити, ми розповімо в пунктах нижче.

Читайте також: & nbsp; Чи можна вживати яйця при гастриті: користь і шкода продукту

Вода богатая минералами

Як вибирати і вживати мінеральну воду

Якщо у вас немає гастриту і порушень в роботі шлунково-кишкового тракту, пити мінеральну воду з високим вмістом корисних речовин просто безглуздо. В організмі досить мікроелементів - споживаючи мінеральну воду, ви просто порушите природну рівновагу.

Вибираючи мінеральну воду при печії і гастриті, враховуйте кілька важливих моментів:

 1. Перед початком лікування визначте тип гастриту. При підвищеній кислотності шлунка потрібно пригнічувати вироблення соляної кислоти, при зниженій - посилювати її секрецію. У першому випадку призначається кисла мінералка, у другому - лужна.
 2. Мінеральна вода при гастриті з підвищеною кислотністю вживається в підігрітому вигляді. Це робиться для того, щоб знизити кількість вуглекислоти. Приймати мінералку потрібно за годину до їжі, робити це бажано швидко, одним ковтком. Звертайте увагу на склад продукту - в ньому має бути достатньо натрію і гідрокарбонатів. До мінеральних вод з такими компонентами ставляться: Єсентуки №4, Боржомі, води з Мацеста і Желєзноводськ.
 3. Лікування гастриту із зниженою кислотністю здійснюється мінеральною водою кімнатної температури. Вживати рідину потрібно повільно, за 15-20 хвилин до майбутнього прийому їжі. Для лікування гастриту такого типу підійдуть хлоридно-натрієві склади, до яких відносяться: Алма-Атинська, Миргородська, Куяльник, Єсентуки №17.

Перед вживанням мінеральної води при гастриті проконсультуйтеся з лікарем-гастроентерологом.

Выбор минеральной воды
Уточніть у лікаря температуру води, з газом повинен бути продукт або без, а також в якій дозуванні його приймати.

Єсентуки №4

Єсентуки №4 - мінеральна вода, яка відноситься до столово-лікувальним (з помірною кількістю солей і мінералів). Призначається для лікування і профілактики при порушеннях в роботі шлунково-кишкового тракту, при підвищеному виробленні соляної кислоти і порушенні обміну речовин.

Єсентуки приймається в невеликих кількостях. Дозування залежить від типу захворювання:

 • При гастриті з нормальною кислотністю потрібно вживати 300 мл. Єсентуки за 30-40 до їжі. Повторювати 3 рази в день;
 • При зниженою кислотністю воду (250-300 мл) потрібно пити за 20 хвилин до прийому їжі. Підігрівати мінералку не потрібно. Пити 2-3 рази на день;
 • Підвищена секреція шлунка усувається водою, підігрітою до 25-28 градусів. Дозування і частота застосування така ж, як і в попередніх випадках.

Дотримуйтесь прописані дози. Якщо пити Єсентуки в великих кількостях, можна спровокувати порушення обміну речовин і інші неприємні наслідки.

Вартість Єсентуки №4 варіюється від 37 до 70 рублів.

Ессентуки №4

Єсентуки №17

Отличие Ессентуки №17 заключается в высокой минерализации продукта. Количество минералов на 1 литр напитка — от 10 до 14 г. Продукт относится к натриевой, борной и хлоридно-гидрокарбогатной минеральной воде.

Підходить для лікування гастриту з нормальною та пониженою кислотністю.

Для стимуляції секреторної функції шлунка рекомендується випивати по 200-250 мл. напою за 20 хвилин до їди. Пити воду потрібно підігрітою до 20-25 градусів. При нормальною секреторною функції підігрівати Єсентуки №17 не потрібно.

Вартість мінеральної води - від 28 до 70 рублів. У магазинах вартість Єсентуки може бути вище, ніж в аптечних пунктах.

Читайте також: & nbsp; Корисна чи ні гарбуз при гастриті

Ессентуки №17

Боржомі

Це мінеральна вода, яка має вулканічне походження. Відноситься до гідрокарбонатних натрієвих мінеральних напоїв. Містить більше 60 солей, мінералів та інших речовин, необхідних для організму.

Боржомі - популярна і затребувана вода у людей з усього світу. Продукт відмінно підходить для пацієнтів, хворих на туберкульоз гастритом з підвищеною кислотністю.

Мінеральна вода надає наступні доброчинні ефекти:

 • Покращує вироблення слизового;
 • Нормалізує секреторну функцію шлунка;
 • Приводить в норму функціонування кишечника.

При гастриті з підвищеною секрецією соляної кислоти Боржомі рекомендується вживати в підігрітому вигляді, за півгодини до їди. Віддавайте перевагу напоям без газу. Допустима разова доза варіюється від 100 до 250 мл. за прийом. Приймати великими ковтками 3-4 рази на добу.

Вартість Боржомі - 55-96 рублів. Вартість залежить від міста і точки продажу.

Боржоми

Куяльник

Куяльник - лікувально-столова мінеральна вода, видобута з бювету на території курорту Куяльник. Це напій з малим ступенем мінералізації (3г / л), який відноситься до натрієво-хлоридним напоїв. Стимулює моторику шлунку і її секреторну функцію, покращує роботу підшлункової залози і жовчовивідних систем.

Мінеральна вода стимулює вироблення гормонів, що відповідають за секрецію шлункового соку, який бере участь у розщепленні білків, жирів і вуглеводів.

Нормализует обмен веществ, повышает защитные силы организмы и снижает выраженность аутоиммунных процессов, когда организм воспринимает свои клетки как чужеродные.

Фахівці рекомендують приймати Куяльник, підігрітий до кімнатної температури. Випивати за півгодини до їжі, по 100-250 мл. до 3-х разів на добу.

Вартість мінеральної води Куяльник - 9,45 гривень. Придбати напій можна в спеціалізованих інтернет-магазинах.

Куяльник

Нарзан

Нарзан - мінеральний напій, відомий своїми цілющими властивостями ще з кінця 19 столітті. У Росії Нарзан придбав широку популярність в минулому столітті, в 80-х роках. Видобувається він в джерелах, розташованих в курортному містечку Кисловодську.

Нарзан призначається при гастриті з нормальною, підвищеною і зниженою кислотністю.

Напій допомагає нормалізувати обмін речовин, заповнити недолік солей і мінералів, підвищити імунітет і тонус організму.

При гастриті зі зниженою кислотністю Нарзан рекомендується приймати по температурі 20-25 градусів. Якщо вироблення соляної кислоти підвищена, випивайте мінеральну воду, підігріту до 30 градусів. Максимальна одноразова доза становить 300 мл. Приймати до 3-х разів на добу за 20 (при підвищеній кислотності) або за годину (при зниженій або нормальній кислотності) хвилин до їди.

Стоимость Нарзана — 67 рублей.

Нарзан

Протипоказання до вживання мінеральної води

Незважаючи на цілющий склад мінеральних вод, приймати їх можна далеко не всім пацієнтам. Нижче ми розглянемо випадки, при яких вживання мінералки протипоказано або обмежена:

 1. Серцево-судинні захворювання і порушення кровообігу;
 2. Гостре запалення нирок (пієлонефрит);
 3. Загострення хронічного гастриту;
 4. Виражених порушеннях в роботі кишечника;
 5. Сильної нудоти і блювоти;
 6. Зовнішніх і внутрішніх кровотечах;
 7. алкогольного сп'яніння або похмілля;
 8. Вік до 3-х років;
 9. Пізній токсикоз, рубці на матці, загроза переривання вагітності.
У період виношування дитини вагітна жінка повинна проконсультуватися з лікарем і уточнити такі питання, як: допустимі дози, тип мінер альної води і її температура.

Безконтрольний прийом мінеральної води призводять до порушення метаболізму, відрижці і діри в шлунку (останнє здатне привести у розриву стравоходу). Якщо в організм потрапляє велика кількість мінерального напою, в нирках і жовчному міхурі утворюються камені, а емаль зубів поступово руйнується.

Посилання на основну публікацію