Шоколад при гастриті - користь чи шкода?

З моменту винаходу шоколаду у нього завжди знаходяться як яскраві прихильники, так і противники. Цінителі різноманітних видів і смаків ласощі стверджують, що без нього у них погіршується настрій і створюється відчуття неповноцінності життя. Шоколад виготовляється з натуральних какао-бобів і вважається не тільки вишуканим, але і корисним продуктом харчування.

Загальні відомості

Виды продукта
Загальні відомості про шоколад

Популярність продукту викликає багато питань про свою корисність, особливо при різних захворюваннях шлунково-кишкового відділу. Фахівці стверджують, що найбільш доцільним з усіх різновидів солодощів, є чорний шоколад. У його складі знаходиться речовина, що змушує мозок виділяти ендорфіни - «гормони щастя».

Крім фенілетіламіна, в його склад входить селен, калій і цинк. Великі обсяги присутнього заліза дозволяють призначати ласощі пацієнтом із залізодефіцитною анемією - в 100 грамах продукту його міститься близько 70% від добової норми. Окремі клінічні дослідження стверджують, що при вживанні плитки рівень холестерину не змінюється, не сприяють додатковому набору маси тіла.

Окремі категорії громадян, пов'язані з певними видами робіт, повинні вживати гіркий шоколад в обов'язковому порядку:

 • Працівники розумової праці;
 • Люди, зайняті важкими фізичними роботами;
 • Пацієнти з постійною схильністю до нервових зривів, депресивних станів;
 • Хворі після перенесених хірургічних втручань і і тривалої терапії.

Хворим, у яких в анамнезі варто діагноз «гастрит» або інші патології травної системи, шоколад строго заборонений. Протипоказання пов'язані з особливостями захворювань і реакціями організму на що входять до продукт діючі інгредієнти.

Дієтичне харчування

При виявленні гострих або хронічних хвороб системи шлунково-кишкового тракту, пацієнтам рекомендують переглянути звичний спосіб життя. В зміна звичок входить переоцінка щоденного харчового раціону. Запальні процеси на слизових оболонках шлунка вимагають видалити важкі страви, що викликають труднощі з їх переробкою. У столі повинна переважати легкоусвояемая, ніжна їжа.

Класичні вимоги до дієтичного столу при всіх формах гастриту мають ряд обов'язкових правил:Запреты при гастрите

 • Заборони на вживання гострих, копчених, солоних страв;
 • Припинення застосування алкогольних і слабоалкогольних напоїв на все час проведення лікування;
 • виняток смаженої їжі;
 • Обов'язкове введення в щоденний раціон кисломолочної продукції;
 • Обмеження або виключення солодкого, прянощів і свіжоспеченого хліба, солодкої здоби;
 • Розподіл трьох основних прийомів їжі на два рази - в день необхідно їсти не меньш 6 раз;
 • Зменшення порцій до мінімальних розмірів.
Переглянувши свій раціон, пацієнти прискорюють процес загоєння пошкоджених поверхонь слизових оболонок і власне одужання. Гостре, копчене, смажене легко видаляється з щоденного столу, основні проблеми викликає вимога щодо виключення солодощів. Окремі пацієнти періодично зриваються, вживаючи знаходяться під забороною ласощі, погіршуючи стан свого шлунка і самопочуття.

Причини заборон

Серед пацієнтів є поширене помилкова думка, що під забороною знаходяться виключно гіркі сорти, а молочні та білі дозволені в невеликих кількостях. Для викриття даного міфу, необхідно детально розглянути кожен з видів шоколаду і входять до їх складу компоненти:

Читайте також: & nbsp; Показана чи сметана при змішаному гастриті?

Білий - в його складі немає кофеїну, основну частку складають рослинні жири (пальмова та ін. Масла). Цей шоколад займає одне з перших місць по жирності серед всіх видів. Ніяких корисних якостей в ньому не зазначається.

Молочний - включає в себе великий відсоток сухого молока, що підвищує його жирність. Хворим з усіма формами гастриту заборонені будь-які жирні продукти - вони негативно впливають на слизові оболонки шлунку. Незначний вміст кофеїну також протипоказане даній групі пацієнтів.

Горький - відноситься до найкориснішим через мінімального кількість добавок і смакових наповнювачів, але максимальні дози кофеїну роблять його прийом забороненим для хворих з ураженням слизових шлунково-кишкового тракту.

Солодка плитка - виготовляється виключно із замінників і смакових ароматизаторів, вважається шкідливою не тільки для хворих на гастрит, але і для здорових людей. Дітям подібні «солодощі» категорично заборонені.

Основні компоненти, що входять до складу шоколаду, роблять його непридатним для призначеного виду дієтичного столу - при хворобах травного відділу. Ідеальних аналогів, здатних замінити справжній шоколад, ще не винайшли - хворим доводиться переходити на дозволені ласощі або зовсім виключити їх з раціону харчування.

Сувора дієта має на увазі абсолютну заборону на какао-містять продукти. До основних протипоказань для прийому ласощі відносять:Какао

 1. Підвищене вироблення соляної кислоти - при попаданні на слизові, шоколад активізує її вироблення, збільшуючи кислотність шлункового середовища. При гастриті з підвищеним рівнем кислотності виникне посилення всіх негативних симптоматичних проявів і погіршення перебігу захворювання.
 2. Жирні продукти харчування - шоколад виробляється з какао-бобів, основна частка яких припадає на масло, з високими показниками жирності і калорійності. Для перетравлення складних жирів шлунок людини не повинен мати пошкоджень слизових оболонок - в іншому випадку, він не буде в змозі впоратися з цим завданням.
 3. Включені наповнювачі - горіхи, родзинки, молоко та інші добавки відносяться до заборонених елементів при дотриманні суворої дієти. Шлунково-кишкового тракту нездатний до їх переварюванню, що провокує появу різких шлункових болів в епігастрії.
 4. Додаткові інгредієнти, що поліпшують смак, зовнішній вигляд і підсилює привабливість для покупців - загусники, консерванти, барвники та смакові ароматизатори завдають шкоди і для здорового шлунка, а хворому вони строго протипоказані.

Різні форми гастриту і шоколад

Острая фаза гастрита Гостра фаза гастриту зустрічається повсюдно - при первинній симптоматиці звернення до лікаря відбуваються в одиничних випадках. Початковий напад проходить самостійно, без спеціалізованого лікування, але вимагає від пацієнта переходу на кілька днів лікувального голодування.

Супутні станом нудота і блювота дозволяє легко перенести ці кілька діб, після чого настає період поступового повернення функціональності травного відділу. Протягом цього часу, хворим рекомендується перейти на дієтичне харчування, для полегшення стану і прискорення загоєння слизових оболонок.

Вживання шоколаду при строгій дієті заборонено - він легко може спровокувати новий напад. Тільки після повного одужання, щоденний раціон поступово повертається в звичні рамки - допускається невелика кількість шоколаду. Максимальні дозволені обсяги шоколадної плитки не повинні перевищувати 50 грамів - як для пацієнтів після лікування, так і здорових людей.

Щоб не завдати додаткові пошкодження уражених ділянок шлунка, ласощі має бути хорошої якості, при виготовленні якого використовувалися натуральні інгредієнти :Сухофрукты

 • Масло і порошок какао;
 • Сухофрукти;
 • Горіхи;
 • Джем.
Читайте також: & nbsp; Відповідь дієтолога: чи можна суші і роли при гастриті

Якщо до складу плитки включені рослинні жири, емульгатори, соєві білки, смакові ароматизатори і лецитин, то її краще не купувати. || | 166

Хронический тип гастрита накладывает пожизненный запрет на употребление шоколада и его производных. Даже небольшое количество лакомства способно спровоцировать обострение заболевания с появлением негативной симптоматики.

Порушення заборон

При спробах порушення суворої заборони на вживання шоколаду при гострому або хронічному гастриті можливий розвиток симптоматичних проявів:Отрыжка

 • Гострі болі в області шлунка;
 • Почуття непроходячій тяжкості;
 • нудота;
 • Тягнуть і ниючі болі в шлунку;
 • Отрыжка;
 • Неприємний присмак у порожнині рота.

Вищевказані ознаки повідомляють про початок процесу загострення патологічного стану. Провокатором погіршення може стати мінімальний шматочок ласощів, тому фахівці рекомендують відмовитися від вживання шоколаду на весь період лікування.

Окремі джерела допускають погрішність в дієті в вигляді одномоментного вживання невеликої кількості ласощі (до 50 грамів), але гастроентерологи категоричні - невелике утримання скоріше піде на користь, ніж потурання по відношенню до правил дієтичного столу.

Заміна ласощів

Шоколад викликає залежність у більшості людей, по тому все заміни будуть жалюгідною ілюзією. Дієтологи рекомендують використовувати продукти, які не тільки не зашкодять роздратованим слизових шлунка, але і виявляться корисними.

Серед поширених безпечних солодких продуктів харчування, виділяють:Зефир

 • Зефір - стандартного білого кольору, без додавання підсилювачів смаку, барвників, ароматизаторів;
 • Пастила - до вищезазначених вимог;
 • Желе;
 • Натуральний мед;
 • Карамель; || | 205
 • Ириски;
 • Мармелад;
 • Джем або варення.

Всі продукти повинні мати мінімальний відсоток жирності і відсутність сторонніх смакових х добавок. Цукор не забороняється при патологіях травного відділу, але дієтичний стіл вимагає зменшення його надходять обсягів.

Для нейтралізації підвищеної кількості соляної кислоти, надмірно вироблюваної хворим шлунком, підходять кисломолочні продукти, з нульовою жирністю. Вони не можуть замінити шоколад, але пригнічують хворобливі відчуття в епігастрії.

Чи можна шоколад при гастриті шлунку? Однозначну відповідь - немає. Простіше перетерпіти час відведений на лікування, ніж в подальшому проходити тривалу терапію через що утворився ерозій і виразок на його слизових оболонках.

Посилання на основну публікацію