Чи допомагають антибіотики при гастриті?

Проблеми з шлунково-кишковим трактом турбують як дорослих, так і дітей. Генетична схильність, екологія, незбалансоване харчування, наявність шкідливих звичок, атака вірусів і мікробів - це лише ряд причин, що сприяють дискомфорту в шлунку і в усьому організмі.

Гастрит - одна з медичних проблем, до якої в сучасному науковому світі кардинально змінилося ставлення після визначення збудника хвороби.

Антибіотики при гастриті, викликаному бактерією Хелікобактер пілорі, стали чільним засобом в успішній терапії. Але чи завжди хвороби шлунково-кишкового тракту вимагають призначення антибіотико ? Яка схема лікування розроблена гастроентеролога? Подробиці у експертів.

Сучасний погляд на дискомфорт в шлунку

Багато років існувала думка, що гастрит з'являється тільки у людей, які не дотримуються принципи здорового харчування, що зловживають алкоголем і нікотином, які беруть певні групи ліків.

Все це могло бути справедливим, якби гастрит не виникало у людей, в чиєму житті подібні причини були відсутні. Діагноз ставився і ставиться в дитячому віці, у осіб, що ретельно стежать за способом життя і вибирають корисні продукти і спосіб їх приготування.

Термін «гастрит» - це загальне розуміння хвороби, що виникла в шлунково-кишковому тракті і доставляє ті чи інші проблеми людині. Гастритом називають запалення на слизовій оболонці шлунка.

Патологія може формуватися багато років і протікати у прихованій формі, коли людина не скаржиться на відсутність апетиту, біль в епігастрії після жирної їжі, випічки, періодичну печію на тлі певних продуктів. Гострий приступ може виникнути несподівано і за результатами обстеження діагностується ерозія або виразка без проміжної стадії запалення.

У медицині існує градація гастриту за наявністю конкретних симптомів, локалізації запалення і причини розвитку патології шлунково-кишкового тракту. Видів налічується більше двадцяти, але в масштабному форматі виділяють два типи гастриту:

 1. Бактеріальний - причиною утворення запалення є бактерія Хелікобактер пілорі, яка добре розвивається в кислотному середовищі шлунка і знищує епітелій стінок травного органу. Чим довше надає мікроорганізм вплив на слизову, тим критичніше ситуація і яскравіше симптоматика. Але виявити бактерію можна тільки при проведенні гастроендоскопіі і паркані частини епітелію на аналіз (біопсія).
 2. Аутоіммунна форма гастриту - запалення на слизовій з'являється в результаті атаки власних клітин імунної системи на епітелій шлунка. Клітини і залози цього органу руйнуються і не виробляють в потрібній кількості соляну кислоту. Порушується процес перетравлення їжі. Такий дисонанс призводить до утворення ракових пухлин у шлунку. Гастрит цього типу зустрічається рідше, ніж перший, але в медичній практиці зустрічається і потребує іншої терапії, ніж бактеріальний гастрит.

Запалення в шлунку починається з невеликої ділянки, але поступово може перерости в ерозію або виразку. Остання стадія лікується складніше, тому не варто ігнорувати симптоми дискомфорту в області шлунка.

Своевременное обращение к врачу
Своєчасне звернення до лікаря дозволяє позбавитися від гастриту повністю або перевести його в стадію ремісії на тривалий час.

Правила терапії гастриту антибіотиками

Антибіотики при гастриті шлунку призначаються тільки після проходження обстеження у гастроентеролога і виявлення в досліджуваному біоматеріалу «злий» бактерії.

Якщо результат проби негативний, призначення антибіотика ні ін дусмотрено. Лікар діє по іншому протоколу зняття запалення в шлунку.

Мікроорганізм Хелікобактер пілорі поводиться активно в кислотному середовищі. Чим вище рівень секреції соляної кислоти, тим комфортніше почувається непрошений гість. В організм людини бактерія проникає різними способами, але механізм зараження схожий з іншими вірусними збудниками - через повітряно-крапельне потрапляння на слизову оболонку рота.

Маленькі діти отримують бактерію від батьків або близького оточення, коли малюка цілують, годують з ложки , на яку дулі з метою остудити їжу. У дорослих зараження відбувається через спільний посуд, воду, при спілкуванні. Але бактерія починає паразитувати не відразу, а тільки після деякого стресового стану:

 • Часті хвороби, що знижує імунітет;
 • Ускладнення на шлунково-кишкового тракту після грипу, інших хвороб;
 • Переутомление или недосып;
 • Жорсткі дієти або неправильне голодування;
 • Стресовий обставина (неприємна новина, підготовка до відповідального заходу).
Читайте також: & nbsp; Пробиотик Пробифор при лікуванні гастриту

Поки бактерія не активована, загрози слизової шлунка немає і застосування антибіотиків може погіршити ситуацію або спровокувати хелікобактер пілорі до дії. Знищення патогенного мікроба антибіотиками без яскравих симптомів гострого гастриту порушить баланс корисних бактерій, які допомагають процесу травлення і зміцнюють імунну систему.

Лікування гастриту антибіотиками ефективно на етапі паразитування мікроба, коли епітелій і залози вражені і загрожують розвитком ерозії або виразки .

При гострій і атрофической формі гастриту лікар обов'язково підбирає антибіотикотерапію спільно з блокаторами протонної помпи (БПП), тому що патогенний мікроб провокує посилення секреції з ляной кислоти і, як результат, з'являються ускладнення у формі печії, відрижки.

Якщо концентрацію кислого середовища не зраджувати, антибіотик не зможе нейтралізувати хелікобактер через зниження своєї ефективності. У медичному протоколі гастроентеролога прописана вимога, що антибіотики при гастриті з підвищеною кислотністю призначаються в комплексі з препаратами інгібіторами, наприклад, омепразоловой групи (Омез, Омепразол).

Вибір препаратів для лікування гастриту

Нейтралізація патогенного мікроба передбачає одночасне використання двох видів антибіотиків, щоб виключити неефективність терапії гастриту. Хелікобактер - це особливий вид бактерій, яка може бути стійка до ряду препаратів і процес підбору антибіотика буде залежати саме від чутливості мікроба до препарату в конкретному випадку.

Якщо пацієнт приймав антибіотики при іншій терапії і у організму виникло звикання до речовині, то є ризик, що антибіотик при гастриті не допоможе і бактерія продовжить своє паразитування. Час втрачено, а результату немає. Тому в схемі лікування гастриту антибіотиком передбачені кілька видів ліків, щоб ерадикація хелікобактер була стовідсотковою:

 • метронідозолом - антибіотик першого рівня лікування гастриту, застосовується при будь-яких схемах терапії цієї патології;
 • Кларітроміціновий ряд - Кларексід, Кларитромицин Верте, Біноклар. Препарати другого рівня лікування гастриту і можуть бути замінені на будь-які лікарські препарати зі списку;
 • Амоксіцілліновий ряд - Амоксицилін, Амоксиклав;
 • тетрациклінового ряд - Тетрациклін, Окситетрациклін, Доксициклин;
 • Левофлаксоцін - це антибіотик нового покоління. Служить замінних препаратом класичних антибіотиків, якщо у мікроба висока стійкість до вище означених ліків.

Схема лікування гастриту передбачає застосування відразу двох або трьох груп антибіотиків, щоб виключити стійкість мікроба до лікарської речовини. Курс лікування гастриту антибіотиками становить від 7 до 10 днів, але рішення приймає тільки гастроентеролог, враховуючи загальний стан пацієнта і наявність супутніх захворювань.

Хворий гастритом людина повинна слідувати рекомендації лікаря в дозуванні, інтервалах і часу прийому ліків. | || 151

 1. Доза зависит от вида антибиотика и индивидуальных показателей больного;
 2. Прийом зазвичай дворазовий і приурочений до ранкового і вечірнього часу доби.

до прийому антибіотика (за 30 хвилин) необхідно випити Омепразол або його аналог, щоб низить кислотність шлунка і посилити лікувальні властивості протимікробного засобу.

Омепразол

Схеми лікування

Різноманітні і поєднуються з лікарських засобів, які не мають резистентності у хелікобактер пілорі. Програму вибирає лікар, враховуючи специфіку реакції організму на конкретне діюча речовина.

 1. Стандартної схемою антибіотикотерапії при гастриті є поєднання Метронідазолу з амоксициліном. Приймати ліки необхідно два рази на добу. Разова доза Метронідазолу дорівнює 500 мг, а Амоксициліну - 1000 мг. Терапія 7-10 днів;
 2. Якщо на Амоксицилін є алергія, його замінюють кларитроміцин. Денна доза 500 мг, які потрібно розділити на два прийоми;
 3. Призначення антибіотика Тетрациклін також ефективно при боротьбі з хелікобактер пілорі, незважаючи на те що це препарат старого покоління і багато бактерії виробили до нього стійкість. Але бактерія, що провокує гастрит і виразку, поки піддається впливу цієї групи протимікробних препаратів. Дозування становить по 500 мг два рази на день, якщо тривалість курсу 7 днів. При тривалості терапії до 10 днів антибіотик п'ється по 250 мг п'ять разів на добу.
Читайте також: & nbsp; Медикаментозний препарат Трімспа для лікування захворювань шлунково-кишкового тракту

Незважаючи на те що перелік антибіотиків, що застосовуються для лікування гастриту, мінімальний, схема терапії передбачає, що бактерія буде знищена при дотриманні всіх рекомендацій. || | 174

Схема лечения
Если пациент уклонится от инструкции, то есть риск перехода острого гастрита в хронический со всеми последствиями.

Результат необхідно перевірити

Гастрит після прийому антибіотиків по одній зі стандартних схем лікування вимагає перевірки результату, щоб переконатися в повному відступ утствіі патогенного мікроба. Повторну діагностику проводять через два тижні після закінчення курсу лікування гастриту антибактеріальними препаратами.

У будь-яких ліків крім позитивного результату на шлунок, є побічні ефекти. Тому лікар може призначити обстеження не тільки області шлунково-кишкового тракту, а й серця, нирок, печінки, загального стану пацієнта.

Під час лікування антибіотиками знищується не лише патогенний мікроб хелікобактер пілорі, а й корисні бактерії. Цей дефіцит потрібно усунути і налагодити роботу шлунково-кишкового тракту в повному обсязі за допомогою пробіотиків, пребіотиків. Їх асортимент великий, але який вибрати після терапії гастриту антибіотиками, краще порадитися з гастроентерологом.

Препарати з корисними для кишечника бактеріями рекомендують пити одночасно з початком прийому антибіотиків, щоб виключити побічні реакції з боку шлунково-кишкового тракту (запор, діарея, метеоризм, нудоту).

Крім лікарських засобів, пацієнту з ознаками гастриту бактеріального типу необхідно дотримуватися дієти і режим дня. Протипоказано в цей період молоко, але кисломолочні продукти повинні бути обов'язково і в асортименті.

Гастроэнтеролог
Тільки при уважному ставленні до себе і дотриманні вказівок гастроентеролога можна вирішити проблему гастриту на початковому етапі і не доводити до виразки або раку шлунка. | || 190

Применяется ли антибиотикотерапия у детей

У практиці гастроентерології з бактеріальним гастритом стикаються не тільки дорослі і літні пацієнти, а й діти. Багато хвороб в даний час омолодилися, не став винятком і гастрит. В організм маленького пацієнта мікроб проникає різними шляхами, але більший ризик зараження, якщо в сім'ї є доросла людина з діагнозом «хелікобактеріоз».

Специфіка лікування дитячого гастриту в тому, що шлунково-кишковий до 7 років не має стійкого сформованого вигляду. Будь-який вплив лікарськими препаратами може завдати шкоди. Несформована слизова, кількість ферментів і соляної кислоти - це змушує дитячого лікаря прийняти відповідальне рішення за вибір схеми лікування хвороби.

Якщо у малюка при обстеженні отримано позитивну відповідь на наявність хелікобактер пілорі, але відсутні серйозні зміни в слизовій шлунка, лікування гастриту антибіотиками протипоказано.

Призначається спеціальна дієта, ферменти, вітаміни різних груп (B, PP , C), фізіопроцедури (масаж комірцевої зони і області живота, електрофорез, голкотерапія). Важливим є акцент на дотримання режиму харчування, щоб не дозволити вірусу активізуватися.

Лікування антибіотиками у дітей допустимо тільки при наявності наступних фізіологічних порушень, зафіксованих при глибокому обстеженні:

 • Виразка шлунка або 12 палої кишки;
 • Атрофічний гастрит;
 • Дефіцит заліза (анемія) з незрозумілих причин;
 • Признаки диспепсии функциональной;
 • Передраковий стан або рак шлунка;
 • рефлюксна порушення;
 • Випадки діагностування раку у родичів .

Це серйозні патології, коли без антибіотиків впоратися з проблемою неможливо, а дитячий організм не здатний боротися. Схема терапії схожа з лікуванням гастриту антибіотиками у дорослих пацієнтів, тільки дозування і вибір препарату визначається віком, вагою і переносимість дитини.

Антибиотики детям
Обов'язковою умовою при антибактеріальної терапії у дітей є застосування пробіотиків, пребіотиків або симбіотиків, щоб не порушити мікрофлору в кишечнику і не спровокувати нові патології.

на закінчення

Гастрит - це серйозне захворювання, яке має різні фази прогресування і можливості звести проблему нанівець. При появі перших з воночков дискомфорту в шлунково-кишковому тракті потрібно пройти обстеження, хоча б в профілактичних заходах.

Якщо патогенний мікроб виявлений на ранньому етапі, то шанси його ерадикації з організму високі і ризик зараження близьких людей буде виключений. Які антибіотики приймати при гастриті шлунку, якщо проба на наявність хелікобактер дала позитивний результат, краще обговорити з гастроентерологом і не займатися самолікуванням.

Посилання на основну публікацію